Προς το περιεχόμενο

wifi επεκταση καλυψης


nik1992

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To ροuτερ ειναι αυτο που δινει η connx δηλ. PHILIPS CGA5722 wifi και η καρτα που εχω ειναι ASUS wl-130n (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616099).

H αποσταση των 2 συσκευων ειναι σε διαγωνιο περιπου 10 μετρα και παρεμβαλονται 4 τοιχοι (παντα στην διαγωνιο). Αν μεταφερω το ρουτερ και τους κανω 3 (χωρις να μειωσω την αποσταση) εχω 70% σημα.

Το θεμα ειναι οτι δεν θελω να μετακινησω το ρουτερ απο κει που ειναι. Μπορω την κεραια αλλα θελω προεκταση και απο μια ματια στο ιντερνετ ειναι πανακριβο 3χ3+9 μετρα που θελω. Υπαρχει καποια συσκευη που να δυναμωνει το σημα ωστε να την τοποθετησω σε μια μεση αποσταση???

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κερεα ειναι φτηνη αλλα κανεις δεν εγγυατε οτι 8α πεξει διοτι μπορει να αυξησεις την εμβελεια του ρουτερ αλλα ισως να μην εχει εμβελεια μετα η καρτα.και β.ετσι δεν εχεις σημα?70 τις 100 ειναι μια χαρα σημα.και 40 τις εκατο να παει παλι 8α πεζεις μια χαρα εκτος αν εχεις προβλημα και δεν σου ανιγει σελιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση είναι μία καλύτερη κεραία στο router (αν αλλάζει).

Οι υπόλοιπες λύσεις θα δουλέψουν, αλλά είτε γεμίζουν την μπάντα, είτε ανεβάζουν ισχύ πράγμα που δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις.

Πάντως δοκίμασε και λίγο με την γωνία κλίσης της κεραίας του router μήπως καταφέρεις και κάνεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση είναι μία καλύτερη κεραία στο router (αν αλλάζει).

Οι υπόλοιπες λύσεις θα δουλέψουν, αλλά είτε γεμίζουν την μπάντα, είτε ανεβάζουν ισχύ πράγμα που δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις.

Πάντως δοκίμασε και λίγο με την γωνία κλίσης της κεραίας του router μήπως καταφέρεις και κάνεις κάτι.

 

αναλογως την αποσταση κτλ.εγω πχ σε ενα φιλο η κερεα δεν εκανε τιποτακαι εβαλα υποχρεωτικα repetears.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και 40 τις εκατο να παει παλι 8α πεζεις μια χαρα εκτος αν εχεις προβλημα και δεν σου ανιγει σελιδες.

Αν πεσει κατω απο 50% δεν συνδεεται με τιποτα. Βασικα πρεπει να ειναι της πλακας το ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πεσει κατω απο 50% δεν συνδεεται με τιποτα. Βασικα πρεπει να ειναι της πλακας το ρουτερ.

 

8α ανοιξει.μεχρι και με Low σημα εχω δει να ανοιγει σελιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου το προβλημά σου δεν είναι δα και τόσο απλό να λυθεί.

Όταν μιλάμε για WiFi μιλάμε για ένα τεράστιο κεφάλαιο στην επιστήμη των τηλεπικοινωνιών και των δικτύων και έχει άπειρα προβλήματα.

Ενδεικτικά σου αναφέρω: μήκος κεραίας, dB εκπομπής, modulation techniques, Free Space Loss, απόσταση εκπομπού - δέκτη, φυσικά εμπόδια, multi-path και άλλα πολλά...

Από εκεί και πέρα στην πιο απλλη μορφή του αυτό που ζητάς θα ήταν να έχεις καλύτερη κεραία αλλά σε σημείο τέτοιο που να έχεις είτε οπτική επαφή με μικρή απόσταση είτε ανακλάσεις που να σε βοηθούν να "βλέπεις" την κεραία!

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...