Προς το περιεχόμενο

Καινούργια MotherBoard και CPU....Help 2 Buy..!


cy{B}er

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ`αρχήν γεια σε όλους σας..

 

Λοιπόν το θέμα έχει ως εξής :

 

Πριν λίγο καιρό έγινα κάτοχος μιας Asus 8800 GT 512mb αλλα σε συνδυασμό με τον επεξεργαστή που έχω στην κατοχή μου (βλέπε υπογραφή) η αλήθεια είναι δεν ξετρελάθηκα καθώς την φρενάρει αρκετά..Δεν λέω καλά είναι αλλα θέλω ποιο πολλά...

Έτσι λοιπόν σκέφτομαι να δώσω λίγα λεφτάκια και να πάρω ένα καινούργιο Mobo + CPU για αρχή και αργότερα να αλλάξω και τις μνήμες!

 

Τα λεφτά που σκέφτομαι να δώσω είναι γύρο στα 250 ευρώ για επεξεργαστή και Motherboard για αρχή χρησιμοποιώντας για λίγο καιρό ακόμα τα 2gb Ram που έχω στην κατοχή μου..

 

Λοιπόν για τα 2 κομμάτια που λέω να πάρω είναι τα ακόλουθα και χρειάζομαι τις γνώμες σας :

 

1) CPU : Intel Core 2 Duo E6550 2.33 GHz 4mb Cache 1333 FSB

Τιμή : 132 ευρώ

η`

Intel Core 2 Duo E6750 2.66 GHz 4mb Cache 1333 FSB

Τιμή : 148 ευρώ

 

2) Motherboard : Εδώ θα χρειαστώ λιγάκι ποιο πόλη την βοήθεια καθώς δεν ξέρω αν να προτιμήσω να είναι SLI ready η` όχι....Επίσης να πω ότι έστω και λίγο Overclock θα το κάνω..

 

-Asus P5KC P35 FSB 1033 στα 103,90 ευρώ

-Asus P5N-E SLI Intel S775 - 4xDDR2 FSB1333 (nVIDIA 650i SLI) στα 98 ευρώ

***-Καθώς και Abit - FP-IN9 SLI (nF650Sli) Fatal1ty socket 775 (Core Duo 2 Ready) αλλα με FSB στα 1066 στα 88,10 ευρώ***

 

Αυτά και σας ευχαριστώ εκ των προτερων....

 

Y.Π : Για μνήμες αργότερα λέω OCZ PC2 6400 2GB στα 60 ευρώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και εγώ σκέφτομαι αυτή την εποχή για αγορά

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558251

 

INTEL CORE 2 DUO E8400 3.00 GHZ LGA775 - 1333 FSB - BOX

# Τεχνολογία Κατασκευής: 45 nm.

# Front Side Bus: 1333MHz.

# Χρονισμός: 3.00 GHz.

# Τοποθέτηση: Socket LGA775.

# L2 Cache: 6MB L2 cache.

# Εγγύηση: 3 χρόνια.

 

175.00 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το SLI μην το σκέφτεσαι. για μένα ειναι απάτη ( + to cf).

αφου κοιτας οικονομικά, μαλλον δεν θα παρεις αλλη 8800.

μεχρι να φτασει η ωρα αυτη που εχεις να μην τραβάει...

μαλλον θα υπάρχουν νεώτερες κάρτες ισχυρότερες -με μία- απο 2χ8800, (στο σημερινο κοστος της 8800), ή ακόμα να ειναι πλεον ξεπερασμένο ολο το σετ σου (mobo, cpu, ram)

τωρα αν βρεις , οπως εγω, καμια μητρικη που να σ'αρέσουν ολα τα υπολοιπα της features + η τιμη, την παιρνεις κι ας ειναι sli ready.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

smilefreeware καλός φαίνεται ο επεξεργαστής που προτείνεις αλλα εγώ δεν μπορώ να διαθέσω τόσα χρήματα μονο για CPU..Ένταξη δεν είναι τρελή η διαφορα από τους άλλους 2 στα λεφτά αλλα εγώ μπορώ να δώσω μέχρι 250 ευρώ max και για motherboard μαζί..

 

το SLI μην το σκέφτεσαι. για μένα ειναι απάτη ( + to cf).

αφου κοιτας οικονομικά, μαλλον δεν θα παρεις αλλη 8800.

μεχρι να φτασει η ωρα αυτη που εχεις να μην τραβάει...

μαλλον θα υπάρχουν νεώτερες κάρτες ισχυρότερες -με μία- απο 2χ8800, (στο σημερινο κοστος της 8800), ή ακόμα να ειναι πλεον ξεπερασμένο ολο το σετ σου (mobo, cpu, ram)

τωρα αν βρεις , οπως εγω, καμια μητρικη που να σ'αρέσουν ολα τα υπολοιπα της features + η τιμη, την παιρνεις κι ας ειναι sli ready.

 

random καλά το έθεσες το θέμα μιας και το πολύ που θα τα κρατήσω αυτά τα πράματα που θέλω να πάρω τώρα είναι 2 χρονια ακόμα..Μετά πάω για επαγγελματικό CAD PC..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επεξεργαστής σου είναι αρκετά καλός. Με έναν Intel Core 2 Duo θα δεις διαφορά γύρω στα 5 frames παραπάνω.:-(

 

tomasss καλά με έχει βγάλει 3+ χρονια αυτός ο επεξεργαστής αλλα πλέων νομίζω ότι κόβει αρκετά την 8800 GT..ένα 10% σίγουρα πιστεύω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύεις πως αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για να κερδίσεις απόδοση της τάξης του ~10% , που αναλόγως το παιχνίδι, μπορεί να γίνει και 0% ???

 

καλύτερα να το αφήσεις ως έχει για κάνα 6μηνο, και με τα λεφτά σου + πουλώντας την 8800GT να πάρεις νέα κάρτα, κερδίζοντας πολύ περισσότερα σε επιδόσεις, και ας υποστείς πάλι το ανάλογο bottleneck. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τους 2πυρηνους penryn ειναι καλη εποχη για αναβαθμιση απο pentium και παιλαιοτερο

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977713&product=1042297

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977721&product=970972

 

αυτα βλεπω για τα 250 που δινεις,αλλα με τις μνημες δε βλεπω να πηγαινουν μακρια

 

με ενα +20 για τον 8400 και ενα 80ευρω για οverclocking ram φτιαχνεις μια τριαδα cpu/mobo/ram που σε βγαζει χρονια

επειδη δεν εχεις και ΤΟ παλιο συστημα καλυτερα περιμενε για πτωση τιμων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liopyr Η διαφορα της τάξης του ~10% (που άλλες φορες μπορεί να είναι και αρκετά ποιο πολύ η` όπως λες σχεδόν μηδαμινές) δεν με νοιάζουν και τόσο..Όπως και για αλλαγή κάρτας γραφικών στο άμεσο μέλλον δεν νομίζω να κάνω τουλάχιστον για τα επόμενα 2+ χρονια..(να επισημάνω ότι πάνω από 300 ευρώ για κάρτα δεν τα δίνω ούτε σκοπεύω να δώσω ποτε εκτος και αν πρόκειται για επαγγελματικούς λόγους πχ.Quadro FX και FireGL)

Οποτε το μονο που σκοπεύω είναι σε αλλαγή CPU, MOBO και RAM για να με βγάλει αλλα 2+ χρονια...(Όσο μου χρειάζεται για να τελειώσω την σχολη και να πάω στρατό)..

 

@Spartacos Για την CPU που μου προτείνεις πάω με κλειστά τα ματια..Φαίνεται απίστευτη για τα λεφτά της..Αλλα επειδή είμαι Ιταλία και έκανα ένα search on-line στα on-line stores δεν βλέπω να έχει φτάσει από τα μέρη μας ακόμα!!ΑΧ ρε Ελλάδα!!!!

 

Όσο για την motherboard P5K που μου προτείνεις την βρήκα σε αρκετά καλή τιμή, μόλις 94,50 ευρώ αλλα από ότι βλέπω από τα specs θα πρέπει να αλλάξω εξ αρχής μνήμες μιας και αυτές που έχω είναι DDR2 στα 533 και το MoBo υποστηρίζει από DDR2 από 667 MHz και πάνω..Κατά τα αλλα φυσάει..

**Για την υποστήριξη CrossFire δεν ξέρω τι να πω μιας και με την κάρτα που έχω όπως είπα δεν βλέπω να την αλλάζω για 2+ χρονια...αλλα δεν ξέρω αν και ποτε μου πέσει στα χερια μου άλλη μια 8800 GT...Οποτε το SLI μπορεί να υπάρχει με κάποια προϋπόθεση αλλα το CrossFire πάει στα σκουπίδια κατά κάποιο λόγο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 Η καλύτερη επιλογή είναι ένας Ιντελ Ε8200 και “Ασους Π5Κ” ι “αβιτ ιπ35προ”.

Το overclock να το ξεχάσεις με αυτές της μνήμες, εκτός και αν αντέχουν να δουλεύουν στα 800MHz, πράγμα πολύ πιθανό με λιγο “Dimm-volage”.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 Η καλύτερη επιλογή είναι ένας Ιντελ Ε8200 και “Ασους Π5Κ” ι “αβιτ ιπ35προ”.

Το overclock να το ξεχάσεις με αυτές της μνήμες, εκτός και αν αντέχουν να δουλεύουν στα 800MHz, πράγμα πολύ πιθανό με λιγο “Dimm-volage”.

 

Μνήμες είπα να τις κρατήσω λιγάκι αυτές που έχω και σε κανένα 2 μήνες να πάρω ένα ζευγάρι των 2GB τις OCZ στα 60 ευρώ το μοντέλο είναι OCZ DDR2-800 PLATINUM XTC Rev.2 (OCZ2P800R21G)..

 

Αυτές που έχω δεν πάνε με καμια παναγια τόσο μακρυά....Απλά αν προτιμήσω το ASUS P5K απ`ότι είδα δεν έχει υποστηρίξει για DDR2 στα 533MHz όπως και το Abit IP35PRΟ..

 

Το abit ip35pro ksefaugei λιγάκι από το budget αλλα είναι από τα καλύτερα!!

 

Αλήθεια απ`ότι είδα δεν λέει ούτε Crossfire ούτε Sli αλλα έχει 2 x PCI Express x16....To deutero leei 1 x PCI-E X16 (x4 bandwidth), μπορεί να μου πει κάποιος τι παίζει????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι μητρικές που στηρίζονται στο Ιntel P35 chipset υποστηρίζουν “1χ16x & 1χ4x pci-e v1,1“ δλδ ότι η δεύτερη pci-e είναι πιο αργή από την πρώτη σε περίπτωση που βάλεις 2 κάρτες γραφικών. Το P35 υποστηρίζει μονό crossfire.

 

Στην υπογραφή σου λες ότι τις πηγές 600MHz της μνήμες, άρα άνετα πάνε στα 667MHz,

για 1:1 αναλογία FSB μνήμης/cpu στα 333MHz που υποστηρίζει η νέα cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...