Προς το περιεχόμενο

Ελληνική γλώσσα


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά, όλα αυτά τα ωραία που βγαίνουν τώρα περι της ελληνικής γλώσσας έχουν κάποιο στήριγμα, ή ο καθένας λέει και την μαλακίτσα του να έχουμε μετά αφελής να τα πιστεύουνε???

 

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 1ο...

 

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΕΙ ΚΑΤΣΤΑΣΕΙΣ...

Και για να μην τα πολυλογώ

και ένας ''μαθηματικός'' (συγνώμη μαθηματικοί), ο οποίος με αυστηρά και ανώτερα μαθηματικά καθώς και με χρήση νόμων της φυσικής προβλέπει το μέλλον...

 

(Θα μπορούσα να βάλω κάτι άλλα βιντεάκια τα οποία έχει ο Θέμος αλλά επειδή εκείνα είναι καθαρά σατυρικά και κόβουν ράβουν τις σκηνές όπως θέλουν, προτίμησα να ακούσουμε αυτό για να κρίνουμε τι θέλει να πει ο άνθρωπος_

 

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 2ο

 

ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΗΜΕΝΗ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...

 

Αντιγράφω απο άλλο σάιτ...

 

''Η διαδοχή των γραμμάτων στην πλήρη εκφώνησή τους δεν είναι καθόλου τυχαία αλλά πίσω από αυτήν υπολανθάνει μια πλήρης γραμματική, συντακτική και νοηματική συνέχεια, ανωτέρας συλλήψεως.Σύμφωνα με αυτήν την γνωστή μας εκφώνηση, τα ελληνικά γράμματα (αφού προσθέσουμε και το εξαφανισμένο σήμερα έκτο γράμμα: Στίγμα ή Δίγαμμα) ακούγονται και γράφονται ως εξής:ΑΛΦΑ - ΒΗΤΑ - ΓΑΜΑ - ΔΕΛΤΑ - ΕΨΙΛΟΝ - ΣΤΙΓΜΑ - ΖΗΤΑ - ΗΤΑ -ΘΗΤΑ - ΙΩΤΑ - ΚΑΠΠΑ -ΛΑΜΒΔΑ - ΜΙ - ΝΙ - ΞΙ - ΟΜΙΚΡΟΝ - ΠΙ - ΡΟ - ΣΙΓΜΑ - ΤΑΥ - ΥΨΙΛΟΝ - ΦΙ - ΧΙ - ΨΙ - ΩΜΕΓΑ.

 

Αποκωδικοποιώντας την γνωστή αυτήν διάταξη, που έγινε σύμφωνα με τις αρχές της Ερμητικής φιλοσοφίας, έχουμε τα ακόλουθα:ΑΛ ΦΑ, ΒΗ ΤΑ ΓΑ, (Α)ΜΑ ΔΕ (Ε)Λ ΤΑ ΕΨ ΙΛΩΝ, ΣΤ(Η) ΙΓΜΑ, ΖΗ ΤΑ, Η ΤΑ, ΘΗ ΤΑ, ΙΩΤΑ ΚΑ ΠΑΛΑΜ, ΔΑ, ΜΗ ΝΥΞ Η, Ο ΜΙΚΡΟΝ, ΠΥΡΟΣ ΙΓΜΑ ΤΑΦΥ (Ε)Ψ ΙΛΩΝ, ΦΥ ΨΥΧΗ Ο ΜΕΓΑ.

 

Εν συνεχεία, αφού προσθέσουμε τα εννοούμενα συνδετικά και ρήματα που παραλείπονται, έχουμε την ανάδυση μιας θαυμάσιας κοσμογονικής προσευχής - επίκλησης προς την πηγή του φωτός.

 

ΑΛ ΦΑ , ΒΗ ΤΑ ΓΑ !

 

ΑΜΑ ΔΕ ΕΛ ΤΑ ΕΨΙΛΟΝ ,

 

ΣΤΗ ΙΓΜΑ ΚΑΤΑ ΠΑΛΛΑΝ ΔΑ

 

(ΙΝΑ) ΜΗ ΝΥΞΗ , Ο ΜΙΚΡΟΝ (ΕΣΤΙ)

 

ΠΥΡΟΣ (ΔΕ)

 

ΙΓΜΑ ΤΑΦΗ ΕΨΙΛΩΝ , ΦΥ(ΟΙ) ΨΥΧΗ ,

 

Ο ΜΕΓΑ (ΕΣΤΙ).

 

Η σημασία της:

 

Αλ= Ο νοητός ήλιος

 

Φα-ος=Το φώς

 

Βη=Προστακτική του ρήματος βαίνω (βαδίζω έρχομαι)

 

Τα=Δοτική άρθρου δωρικού τύπου τη , εις την

 

Γα=Γη (δωρικός τύπος)

 

Αμα=(επιρρ.)συγχρόνως

 

Ελ=Ο ορατός ήλιος , ο Ερχόμενος

 

Εψ=ρήμα έψομαι , εψ-ημένος , ψημένος

 

Ιλών=Ιλύς(ουσιαστικό) , λάσπη , πηλός

 

Στη=προστακτική ρήματος ίστημι

 

Ιγμα=καταστάλαγμα , απόσταγμα

 

Ζη=προστακτική ρήματος ζώ

 

Η=υποτακτική ρήματος ειμί , είμαι

 

Θη=προστακτική ρήματος θέτω

 

Ιώτα=τα ίωγα , τα Εγώ

 

Παλάν=ρήμα πάλλω (δονούμαι , περιστρέφομαι) επίθετο παλλάς - πάλλουσι , περιστρεφόμενη(πρβλ:Παλλας Αθηνά)

 

Δα=άλλος τύπος της Γα, Γης(πρβλ:Δαμήτηρ , Δημήτηρ , Δήμητρα=μητέρα γή)

 

Νύξ=νύκτα

 

Ο=το οποίο , που

 

Φυ(οι)=ευκτική ρήματος φύω (φυτρώνω , αναπτύσσομαι)

 

Στην τελική δηλαδή(ς):

 

(πάλι απο το ίδιο σάιτ)

 

ΑΛ, ΕΣΥ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΦΩΣ, ΕΛΑ ΣΤΗ ΓΗ ! ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΛ ΡΙΞΕ ΤΙΣ

ΑΚΤΙΝΕΣ ΣΟΥ ΣΤΗΝ

ΙΛΥ ΠΟΥ ΨΗΝΕΤΑΙ (που βρίσκεται σε κατάσταση αναβρασμού ). ΑΣ ΓΙΝΕΙ

ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΓΜΑ (μία ξηρά) ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΕΓΩ ΝΑ

ΖΗΣΟΥΝ, ΝΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΘΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΗ. ΑΣ ΜΗΝ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ Η ΝΥΚΤΑ ΠΟΥ

ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΝ

ΚΑΙ ΚΙΝΔΥΝΕΨΕΙ ΝΑ ΤΑΦΗ (να σβήση, να χαθεί) ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΓΜΑ ΤΟΥ

ΠΥΡΟΣ ΜΕΣΑ

ΣΤΗΝ ΑΝΑΒΡΑΖΟΥΣΑ ΙΛΥ, ΚΑΙ ΑΣ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ Η ΨΥΧΗ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ

ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ, ΤΟ

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΟΛΩΝ!

 

Πηγές δεν έχω... (Για να μην πω καλύτερα δεν υπάρχουν)

 

 

 

Και έρχομαι και ρωτώ. Να συμφωνήσω ότι η ελληνική γλώσσα είναι πολύ καλή και πολύ δύσκολη και πολύ έξυπνη και μπλα μπλα μπλα... Αλλά όλα έχουν και ένα όριο. Πραγματικά δηλαδή υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ότι μπορεί η ελληνική γλώσσα να κάνει κάτι παραπάνω εκτός απο ανθρωπους να συνενοούνται μεταξύ τους???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφευρετικό όμως! Γενικά οι Ινδοευρωπαϊκές γλώσσες σου δίνουν τη δυνατότητα για πολλά τέτοια παιχνιδίσματα -πράγμα το οποίο τις κάνει κατά τη γνώμη μου αξιοθαύμαστες, ακόμα και αν δεν ήταν αυτή η αρχική τους σύλληψη. Θεωρώ πολύ όμορφο το γεγονός πως είναι τέτοια η δομή τους που επιτρέπει να πλάθει κανείς τόσο πολύπλευρα ακόμα και το πιο δομικό τους στοιχείο, το αλφάβητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχ μου θυμίζει το lost που κατι τυπαδες ειχανε κατσει και ειχανε πιασει τους αριθμους και τους ειχανε βαλει να υπαρχουνε σε ολη την σειρα χωρις να υπαρχουνε εκει.

η τον τυπα στο Π.

Αν ψαχνεις για patterns θα βρεις οτι θες. εκτος απο αυτο :

(οσες φορες και να προσπαθησω να το κανω, δεν βγενει!)

 

 

 

on topic: ο "επιστημων" που τα λεει αυτα, πως ξεχασε τα γραμματα που δεν χρησιμοποιουντε πλεον? http://en.wikipedia.org/wiki/Greek_alphabet#Obsolete_letters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν συνεχεία, αφού προσθέσουμε τα εννοούμενα συνδετικά και ρήματα που παραλείπονται

:lol::lol:

 

Αν προσθέσουμε τα "εννοούμενα" συνδετικά και ρήματα, γράφουμε ότι γουστάρουμε φίλε μου. Η ουσία είναι να προσπαθήσεις να αποφύγεις την ασθένεια της αρχαιοπληξίας που έχει κατακλύσει το ελληνικό διαδίκτυο, αφήνοντας κενά σε άλλους πιο σημαντικούς τομείς που στερούνται δικτυακής παρουσίας. Τσάμπα κόπος και χρόνος η αρχαιολαγνεία, να μη σου πω πως στον ανθρώπινο εγκέφαλο λειτουργεί πιο φαρμακερά κι από το κατηχητικό. Χειρότερους φανατικούς δημιουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(οσες φορες και να προσπαθησω να το κανω, δεν βγενει!)

 

Τι ακριβώς προσπάθησες να κάνεις και δεν σου βγήκε?Γιατί εγώ ένα video clip των chemical brothers είδα,πολύ έξυπνο μεν,καμία σχέση με το topic δε :-D

on topic: Sellers δες την ταινία The Number 23 και ίσως απαντήσεις μόνος σου στο ερώτημά σου :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol::lol:

 

Αν προσθέσουμε τα "εννοούμενα" συνδετικά και ρήματα, γράφουμε ότι γουστάρουμε φίλε μου. Η ουσία είναι να προσπαθήσεις να αποφύγεις την ασθένεια της αρχαιοπληξίας που έχει κατακλύσει το ελληνικό διαδίκτυο, αφήνοντας κενά σε άλλους πιο σημαντικούς τομείς που στερούνται δικτυακής παρουσίας. Τσάμπα κόπος και χρόνος η αρχαιολαγνεία, να μη σου πω πως στον ανθρώπινο εγκέφαλο λειτουργεί πιο φαρμακερά κι από το κατηχητικό. Χειρότερους φανατικούς δημιουργεί.

 

Εγώ θα προσθέσω στην αρχαιολαγνεία και την τουρκολατρία που βλέπω σε ορισμένους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς προσπάθησες να κάνεις και δεν σου βγήκε?Γιατί εγώ ένα video clip των chemical brothers είδα,πολύ έξυπνο μεν,καμία σχέση με το topic δε :-D

on topic: Sellers δες την ταινία The Number 23 και ίσως απαντήσεις μόνος σου στο ερώτημά σου :D

 

καθομαι να βγαλω και εγω την μουσικη που θα ακουω μεσα σε κανα οχημα να βγει με τα δεντρα κλπ κλπ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω δει την ταινία φίλε μου. Τι ακριβώς θες να πεις όμως με αυτό?

 

ότι άμα κάτσεις και λιώσεις σε κάτι και σου γίνει έμμονη ιδέα τότε από το τίποτα μπορείς να βγάλεις χίλιες 2 εξηγήσεις και θεωρίες και αποδείξεις και ότι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Fan που είδες τουρκολατρεία; ξεκολάτε ψευτοπατριώτες της δεξιάς, αριστεράς κέντρου κτλπ τους αφορισμούς και τις αυθαίρετες διαπιστώσεις. το γεγονός οτι θεωρούμε βλακείες (με επειχηρήματα) τα παραπάνω, δε σημαίνει οτι θέλουμε να γίνουμε αποικία των τούρκων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...