Προς το περιεχόμενο

Πως θα ξοδεύατε 500ε για full PC;


--b}{d--

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά, μου ζητήσαν κάποιοι οικογενειακοί φίλοι να ερευνήσω το τοπίο για υπολογιστή για τον πιτσιρικά.

 

Είναι κάπου 10-12 χρονών οπότε μπορείτε να φανταστείτε την χρήση: gaming 70%, ταινίες 25%, office 5%.

 

Με μέγιστο όριο τα 500ε (και καλά κάνουν κατ'εμε) δεν μπορούμε να μιλάμε για απαιτήσεις απλά σκέφτηκα να απευθυνθώ εδώ μήπως υπάρχει κάποια καλύτερη λύση από αυτή που μου ήρθε πρώτη στο μυαλό: INNOVATOR OFFICE VALUE TFT 19'' + "καλούλα" VGA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα (χμ..μάλλον καλημέρα :P). Ριξε μια ματια στο συστημα του συνημμενου. Είναι 50 euro παραπανω, αλλα πιστευω οτι αξιζει. ;) :-) Φιλικα, sdream :-)

 

EDIT: Με 17αρα οθόνη το παρακάτω σύστημα έρχεται στα 540. Γνώμη μου είναι να βάλεις 17αρα. Παιδάκι είναι, ε δεν θα κολλάει συνέχεια κοντά στην οθόνη? :P

post-73429-12906295978_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-[b}{d]-, ελπίζω να αλλάξεις γνώμη και τελικά να μη συμμετάσχεις στο έγκλημα που πάει να διαπραχθεί. Μικρό παιδάκι και θα έχει ως πρώτη του οθόνη μία του σχοινιού και του παλουκιού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-[b}{d]-, ελπίζω να αλλάξεις γνώμη και τελικά να μη συμμετάσχεις στο έγκλημα που πάει να διαπραχθεί. Μικρό παιδάκι και θα έχει ως πρώτη του οθόνη μία του σχοινιού και του παλουκιού;

Έλεγα για μια από τις low-end 19" wide όπως αυτές

και ήδη πιάνουν 1/3 του budget..

Για να πάρει της προκοπής οθόνη το 300άρι... δεν το γλυτώνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελει να περναει το 70% του χρονου του για gaming, καλυτερα να παρει μια κονσολα και να μην μπλεξει με pc ακομα. Επισης, με το οριο των 500Ε οτι pc και να γινει ΔΕΝ κανει για gaming. Θα σπαει τα νευρα του και θα γκρινιαζει στη μαμα και τον μπαμπα.Ειναι μικρο ακομα.

 

Δεν καταφερα να συνθεσω κατι καλο και αξιοπιστο με 500Ε, σορρυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα (χμ..μάλλον καλημέρα :P). Ριξε μια ματια στο συστημα του συνημμενου. Είναι 50 euro παραπανω, αλλα πιστευω οτι αξιζει. ;) :-) Φιλικα, sdream :-)

 

EDIT: Με 17αρα οθόνη το παρακάτω σύστημα έρχεται στα 540. Γνώμη μου είναι να βάλεις 17αρα. Παιδάκι είναι, ε δεν θα κολλάει συνέχεια κοντά στην οθόνη? :P

Είναι πολύ μικρή η διαφορά για να πάει σε 17", ας είναι καλύτερα 19" wide που είναι και πιο εύκολη στο μάτι.

 

Βλέπω έκανες καλή δουλειά, δεν ξέρω μόνο αν θα μπορούσαμε να γλυτώσουμε λίγο από την μητρική.

Ή βασικά τώρα που το σκέφτομαι μήπως σε AMD μεριά παίρναμε καλύτερο value for money?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-[b}{d]-, ελπίζω να αλλάξεις γνώμη και τελικά να μη συμμετάσχεις στο έγκλημα που πάει να διαπραχθεί. Μικρό παιδάκι και θα έχει ως πρώτη του οθόνη μία του σχοινιού και του παλουκιού;

 

τοσο χαλια ειναι αυτη η samsung τελος παντων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελει να περναει το 70% του χρονου του για gaming, καλυτερα να παρει μια κονσολα και να μην μπλεξει με pc ακομα. Επισης, με το οριο των 500Ε οτι pc και να γινει ΔΕΝ κανει για gaming. Θα σπαει τα νευρα του και θα γκρινιαζει στη μαμα και τον μπαμπα.Ειναι μικρο ακομα.

 

Δεν καταφερα να συνθεσω κατι καλο και αξιοπιστο με 500Ε, σορρυ

Είναι εξοπλισμένος με PS2 και PSP αλλά ξέρεις πόσο αχόρταγα είναι αυτά τα πιτσιρίκια :-)

 

Σίγουρα τώρα για gamer's pc δεν πάμε απλά όπως έγραψα πιο πάνω να δούμε μήπως μπορεί να βγει κάτι καλύτερο από την value πρόταση του eshop.

btw σε αυτόν μέχρι τι κάρτα "παίρνει" να βάλουμε; Δηλαδή να μην γίνεται bottlenecked από το υπόλοιπο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοσο χαλια ειναι αυτη η samsung τελος παντων?

 

Όχι, έχεις δίκιο τελικά. Δεν άνοιξα το πρώτο link και από το όνομα υπέθεσα ότι έδειχνε προς οθόνη Innovator. Γράψτε λάθος. Τις Samsung προσωπικά τις έχω σε εκτίμηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, έχεις δίκιο τελικά. Δεν άνοιξα το πρώτο link και από το όνομα υπέθεσα ότι έδειχνε προς οθόνη Innovator. Γράψτε λάθος...

 

το ειχα υποψιαστει, ετσι οπως το γραφει ο φιλος πεφτεις σε παγιδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, έχεις δίκιο τελικά. Δεν άνοιξα το πρώτο link και από το όνομα υπέθεσα ότι έδειχνε προς οθόνη Innovator. Γράψτε λάθος. Τις Samsung προσωπικά τις έχω σε εκτίμηση...
το ειχα υποψιαστει, ετσι οπως το γραφει ο φιλος πεφτεις σε παγιδα

Επειδή κι εγώ υποψιάστηκα πήγα κι έβανα λινκ προς το PC, αρκετές ώρες μετά βέβαια :-)

Όντως έτσι σε προδιαθέτει το όνομα αλλά έτσι το λέει δεν φταίω εγώ, το eshop

όπως πάντα! :devil:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτε στο παιδάκι ένα PS3, βάλτε του και ένα Ubuntu ή Yellowdog Λίνουξ, να πορευτεί εν ειρήνη. Να μάθει και πέντε πράγματα.

 

Απ' ότι βλέπω παραπάνω, δεν υπολογίζετε το κόστος του λειτουργικού. Ποιά έκδοση του Λίνουξ θα του βάλετε? :rolleyes:

 

Προσέχτε γιατί οι ΑΤΙ δεν παίζουν καλά. Πάρτε καμμιά Nvidia :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

 

Καλώς ή κακώς από ότι φαίνεται θα πρέπει να ανεβάσουν το βαλάντιο. Απλώς δεν υφίσταται PC μ'αυτά τα λεφτά, καλά έλεγε ο φίλος παραπάνω.

 

Έφτιαξα το εξής συστηματάκι με λεφτά που μπορούν να δώσουν τώρα (530?) χωρίς VGA όμως εν όψη της επερχόμενης 9600GT που την κοτσάρουμε μαζί μ'ένα τροφοδοτικό της προκοπής όποια στιγμή μπορούν αργότερα.

 

Ελπίζω να φτάνει τα 3ghz άνετα, είναι και future proof για Wolfdale & Yorkfield, πιστεύω είναι κάτι παραπάνω από αξιόλογο για τα ~750ε που θα βγει σύνολο.

 

Δεκτές οι ενστάσεις :-D

 

CPU: INTEL PENTIUM DUAL CORE E2160 BOX 65 ?

MOBO: Albatron PM73V (S775, DDR2, GF7050, VGA) 50 ?

VGA (Αναμονή για 9600GT) 00 ?

RAM: 2x MICRON 1GB 40,00 ?

MONITOR: WHATEVER 19" WIDE D-SUB 180 ?

MOUSE, KEYB: MS WIRELESS DESKTOP 3000 29 ?

CASE: LINKWORLD C2222 431-06 350W PSU BLACK 33 ?

PSU: (Προσωρινά του κουτιού) 00 ?

HD: WD 320GB (7200 Rpm, 16 MB Cache, SATA 2) 68 ?

DVDRW: Lite-On DVDRW + / - 20X Dual Layer Black (Bulk) 19 ?

ΗΧΕΙΑ: HERCULES XPS 5.140 44 ?

 

ΣΥΝΟΛΟ: 528 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω να κάνω κάποια ένσταση για τα parts που παραθέτεις, απλά να προτείνω να αγοραστούν από κάποιο σχετικά αξιόπιστο κατάστημα* (στο after-sales) μιας και οι άνθρωποι φαντάζομαι πως δεν είναι και τόσο σχετικοί με το αντικείμενο και θα είναι κρίμα να ταλαιπωρηθούν από τον "επαγγελματισμό" κάποιων καταστημάτων.

Ελπίζω ο πιτσιρικάς να έχει την υπομονή και να μην ξενερώσει από τις αρχικές επιδόσεις του υπολογιστή στα παιχνίδια :)

Επίσης βάλε άλλα 40? για το 2ο dimm της μνήμης.

 

: Λογικά για πλαίσιο σε βλέπω οπότε φαντάζομαι πως είναι οκ (τη συγκεκριμένη μητρική με ένα googlάρισμα τη βρήκα μόνο σε πλαίσιο και σε καμιά 10αριά ιαπωνο-κινεζικο-ταϊβανέζικα sites :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...