Προς το περιεχόμενο

Απορία με το "disconnect" στο siemens CL-100


papas108

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά σε όλους!

 

Πρόσφατα πήρα το router αυτό (με την forthnet) και όταν πάω να κάνω disconnect απο το web interface (για να αλλάξω την ip) μετά από δύο δευτερόλεπτα κάνει απο μόνο του reconnect....με αποτέλεσμα 9/10 φορές να μην μου αλλάζει η ip..

Ξέρει μήπως κανείς γιατί γίνεται αυτό?

 

Υ.Γ Στα προηγούμενα router που είχα για να αλλάξω την ip πάταγα disconnect, περίμενα μερικά δευτερόλεπτα και μετά ξαναπάταγα connect..Έτσι άλλαζε πάντα η ip...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην ειναι σιεμενς.απλα 8εωρει οτι για καποιο λογο επεσε η συνδεση και παει και την ξανακανει Up.και το λινκσυς μου το κανει.αλλα οχι μετα απο 2 δεπτερολεπτα κιολας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην ειναι σιεμενς.απλα 8εωρει οτι για καποιο λογο επεσε η συνδεση και παει και την ξανακανει Up.και το λινκσυς μου το κανει.αλλα οχι μετα απο 2 δεπτερολεπτα κιολας

 

Και εγώ τώρα τι πρέπει να κάνω για να αλλάξω την ip και να είμαι σίγουρος πως θα αλλάξει και όχι να πειραματίζομαι πατώντας 10 φορές disconnect μπας και σταθώ τυχερος....:-(:-(:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ τώρα τι πρέπει να κάνω για να αλλάξω την ip και να είμαι σίγουρος πως θα αλλάξει και όχι να πειραματίζομαι πατώντας 10 φορές disconnect μπας και σταθώ τυχερος....:-(:-(:-(

 

αν και μου φενεται παραξενο διοτι πολλοι με script κανουν το ρεσταρτ για το rapidshare εν τουτοις μπορεις να κανεις reboot τον ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω θα βρεις ένα εργαλείο για να κάνεις restart το router σου μαζί με οδηγίες

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=206692&highlight=rapidshare

 

Αυτό το δοκίμασα πριν δημοσιεύσω το δικό μου θέμα...Δεν πετυχαίνει πάντοτε...

Συνήθως η ip παραμένει η ίδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εδώ πώς μπορείς να το κάνεις σε bridging mode-->http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=224347&highlight=bridge

 

Και το δικό σου θέμα είχα δει....Αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να κάνω αυτή τη διαδικασία μόνο και μόνο για να αλλάξω την ip....

Να σε ρωτήσω και κάτι αλλο...Εσένα σου αλλάζει κανονικά η ip απο το web interface???

(Κάνοντας disconnect και μετά πάλι connect...)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω έχω το ίδιο router και μου αλλάζει κανονικά την ip από web interface πατάω disconnect μετά πατάω connect και αυτό κάτι μετράει 30, 25, 20 και μετά συνδέεται

 

Μπορεί να χάζεψε λίγο το router κανε του reset με το μικρο κουμπάκι πισο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω έχω το ίδιο router και μου αλλάζει κανονικά την ip από web interface πατάω disconnect μετά πατάω connect και αυτό κάτι μετράει 30, 25, 20 και μετά συνδέεται

 

Μπορεί να χάζεψε λίγο το router κανε του reset με το μικρο κουμπάκι πισο

 

 

Του έκανα και ρεσετ..Πάλι τα ίδια..Όταν πατάω disconnect το λαμπάκι σβήνει για λίγο και μετα από μερικά secs ξανανάβει...χωρίς εγώ να έχω πατήσει το connect..

Ίσως να είναι ελαττωματικό το ρουτερ π μ φέρανε?

 

Η άλλη μέθοδος με το tst10 klp..γιατί δεν μου πιάνει πάντα εμένα?Μπορεί να συνδέονται αυτά τα δύο??

 

και εδώ πώς μπορείς να το κάνεις σε bridging mode-->http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=224347&highlight=bridge

 

Οσον αφορα το bridging...Κάνω ό,τι λέτε στο άλλο τόπικ (εκτός απο -->4. δίνω εγώ μία IP στο τοπικό, για να μπορώ να μπαίνω στο menu Του router)...αυτό πως να το κάνω?και τι ip να δώσω..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του έκανα και ρεσετ..Πάλι τα ίδια..Όταν πατάω disconnect το λαμπάκι σβήνει για λίγο και μετα από μερικά secs ξανανάβει...χωρίς εγώ να έχω πατήσει το connect..

Ίσως να είναι ελαττωματικό το ρουτερ π μ φέρανε?

 

Η άλλη μέθοδος με το tst10 klp..γιατί δεν μου πιάνει πάντα εμένα?Μπορεί να συνδέονται αυτά τα δύο??

Σε εμένα πιάνει το tst10 αλλά παίρνει πάρα πολύ ώρα κάπου 8 λεπτά. Το να είναι ελαττωματικό το router δεν είναι απίθανο αν μπορείς να βρεις ένα ακριβώς το ίδιο κανε καμία δοκιμή..

 

Οσον αφορα το bridging...Κάνω ό,τι λέτε στο άλλο τόπικ (εκτός απο -->4. δίνω εγώ μία IP στο τοπικό, για να μπορώ να μπαίνω στο menu Του router)...αυτό πως να το κάνω?και τι ip να δώσω..?

 

Κανε το bridging στο μενού του router μετά στης θέσεις δικτύου-->Τοπική σύνδεση-->δεξί κλικ ιδιότητες-->Πρωτόκολλο Internet(TCP/IP) και βάλε χειροκίνητα τα εξής:

 

Διεύθυνση IP:192.168.1.2

Μάσκα Υποδικτυου:255.255.255.0

Προεπιλεγμένη πύλη:192.168.1.1

 

Προτιμώμενος διακομιστής DNS:192.168.1.1

 

Μέτα πηγεναι Εναρξη-->Εκτέλεση και γράψε rundll32.exe netshell.dll,StartNCW στων οδηγό που θα βγάλει διαλέγεις σύνδεση στο Internet-->Μη αυτόματη...-->Σύνδεση με χρίση σύνδεσής ευρείας ζώνης... μετά βάζεις ένα όνομα πχ Forthnet και στο επόμενο βήμα βάζεις user name και passworld τη σύνδεσης σου και στο τέλος κάνεις κλήση σαν να έχεις απλό Modem..

 

(ελπίζω να μην έγραψα καμία λαλακια επιδει κοιμάμαι όρθιος:-D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ευχαριστώ..:-)

 

Θα το δοκιμάσω αύριο γιατι κοιμάμαι και εγώ όρθιος :-D και ξαναποστάρω...

 

Αδε ενημέρωσε μας για το τι γίνει (καλά κάνεις και το κάνεις αύριο αλλιώς βλέπω μια έκρηξη και :X σε κατάσταση που είμαστε τώρα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδε ενημέρωσε μας για το τι γίνει (καλά κάνεις και το κάνεις αύριο αλλιώς βλέπω μια έκρηξη και :X σε κατάσταση που είμαστε τώρα...)

 

Το έκανα!Τα νέα όμως δεν είναι και τόσο καλά...Η ip δεν αλλάζει πάντοτε...Και μάλιστα όταν πατάω disconnect περιμένω και ένα μικρό χρονικό διάστημα για να πατήσω connect πάλι..Αλλά η ip αλλάζει όποτε της.... έρθει..!

 

Μήπως παίζει κανα ρόλο η σύνδεση που έχω???

Έχω το φοιτητικό (diodos) της vivodi 24mbps...Ίσως να είναι περιορισμένες οι ip με αποτέλεσμα να αποσυνδέομαι και να συνδέομαι "κατα τύχη" με την ίδα ip...

Μπορεί να λέω και βλ@κείες τώρα...αλλά δεν ξέρω τι σκ@τ@ συμβαίνει!!:X

Σύντομα όμως θα με διαφωτήσετε, όπως κάθε φορα...:-):-)

 

Προς το παρόν....Καληνύχτα σας!!:-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως νομιζαν οτι ειχες forthnet????στην forthnet η ip αλλαζει γρηγορα σε ουτε 2 λεπτα στην vivodi και στην οτενετ που εχω δει αργει καμποσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...