Προς το περιεχόμενο

2 HDD 4200 rpm RAID 0 vs 1 HDD 7200rpm


PrinceGohaN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας. Είμαι καινούργιος στο forum και ενδιαφέρομαι άμεσα για την αγορά ενός λάπτοπ. Αυτή την στιγμή είμαι ανάμεσα σε 1 μοντέλο της Sony και 1 της Dell.

 

Το κυριότερο πρόβλημα είναι ο σκληρός δίσκος:

Το sony έχει 2 σκληρούς στις 4200 rpm αλλά RAID 0 και το dell έχει 1 σκληρό στις 7200 rpm.

 

Από τα 2 συγκεκριμένα setup ποιό είναι εν τέλει πιο γρήγορο; :rolleyes: Γιατί διάβασα ότι το RAID 0 βελτιώνει την συνόλικη ταχύτητα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο..

 

Και αν όντως ο 7200 είναι και πάλι πιο γρήγορος η τελική διαφορά τους θα είναι τόσο σημαντική έτσι ώστε να καταφύγω στον γρηγορότερο αλλά και κατά πολυ μικρότερο σκληρό της dell;

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν απόδοση θα προτιμούσα έναν δίσκο @ 7200rpm αντί 2 @4500rpm & RAID0. Ακόμα και λίγο μικρότερη ταχύτητα στη διαμεταγωγή δεδομένων να έχουν (που δεν είμαι καθόλου σίγουρος) θα έχει σίγουρα χαμηλότερο access time.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυρίως για λόγους κατανάλωσης θα επέλεγα αυτόν με τον 7200σαλ..

 

Αν το ανάγω σε 2χ80GB SATA 7200rpm vs SATA Raptor 150GB 10000rpm,

μάλλον Raptor θα επέλεγα.

Επομένως και στην περίπτωση για τον 7200 θα πήγαινα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας οπωσδηποτε στον 7200. Οι περισσοτερες στροφες δινουν μεγαλυτερη αποκρισιμοτητα. Το raid δινει διαμεταγωγη, mb/s. Τι σε νοιαζει αν εχει πολλα mb/s και δεν ανταποκρινεται αμεσως? Το raid θα εδινε μια μικρη αυξηση αν ηταν και οι δυο 7200.

 

Οποτε πας στον ενα και γρηγορο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας. Όποτε πάω για τον Dell απ' ότι φαίνεται. Μια τελευταία ερώτηση (αν και αυτή θα έπρεπε να πάει σε άλλη κατηγορία, ζητώ συγνώμη :o).

 

Βασικά είμαι ανάμεσα στον Vaio VGN-AR51SU και τον XPS m1530. Μην με ρωτήσετε πως γίνεται να είμαι ανάμεσα σε 2 λάπτοπ με τόσο μεγάλη διαφορά τιμής είναι μεγάλη ιστορία.. :P

 

Τα κοινά στοιχεία των 2 υπολογιστών είναι:

Intel® Core™ 2 Duo Processor T7700

4GB 667MHz DDR2 SDRAM

 

Τώρα ο Sony έχει:

500GB SATA RAID 0 4200 rpm (2x250)

NVIDIA® GeForce® 8600M GT GPU (Συνολική διαθέσιμη μνήμη γραφικών 1023 MB και μνήμη αποκλειστικής χρήσης 256 MB)

 

O Dell έχει:

200GB (7200RPM) SATA Hard Drive

NVIDIA® GeForce™ Go 8600M GT with 256MB dedicated graphic memory (και δεν λέει κάπου ότι μπορεί να εκμεταλλευτεί κάποιο ποσοστό της RAM και να πάει στα 1023.. αν και δεν ξέρω αν παρ' όλα αυτά ισχύει και έδω.. :rolleyes:)

 

Μήπως με το παραπάνω setup, μιας και θα έχω 4 GB, βελτιωθεί τόσο πολύ η κάρτα γραφικών του sony και αντισταθμίσει ή ακόμα και ξεπεράσει το μειονέκτημα του σκληρού; (να σημειώσω εδώ ότι με ενδιαφέρει αρκετά και η απόδοση σε παιχνίδια, όμως όχι υψηλών απαιτήσεων. Δηλάδη World of Warcraft τώρα και του Warhammer Online όταν βγει με το καλό το καλοκαίρι.. :devil:)

 

Ευχαριστώ και πάλι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...