Προς το περιεχόμενο

Εγκαινιάστηκε το Κέντρο Καινοτομίας Microsoft στην Αθήνα


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πουλημένοι πολιτικάντιδες δεν έχουν κανένα συμφέρον από λογισμικό ανοιχτού κώδικα απλούστατα γιατί δεν υπάρχει μίζα να φάνε.

 

Πόσοι Ζαχόπουλοι υπάρχουν ακόμα που τρώνε με χρυσά κουτάλια κ πουλάνε κατ' ευφημησμό δημοκρατία στους ηλίθιους που τα τρώνε κ πληρώνουν τη φορολογία τους (όλους εμάς δηλαδή).

 

Το λογισμικό ανοικτού κώδικα βασίζεται στην κοινότητα κ την αλληλοβοήθεια κ αυτή είναι η μεγάλη του δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λεω και εγω υπερ του ανοιχτου λογισμικου ειμαι, αλλα δεν βλέπω πως οι δημοσιοι υπαλληλοι της χωρας μας ειδικα ανω των 45-50 που δεν ξερουν πως ανοιγει ενα PC θα μπορουσαν να προσαρμοστουν. Ας μαθουν τουλάχιστον το MSOffice που το βρισκουν παντου και μετα βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μάθουν και το Open Office, το ίδιο είναι... δηλαδή στο Μόναχο, που από το 2003 αποφασίσανε να βάλουνε linux στα pc του δήμου είναι πιο βλάκες από τα καμάρια που κατακλέβουν την χάρα τόσες δεκαετίες τώρα... Μετά βγαίνουν και λένε για το one laptop per child και το πόσο καλό θα είναι για τα παιδάκια μας που μαζί με τα παιδάκια της Νιγηρίας, της Ουρουγουάης, της Βραζιλίας, της Λιβύης, της Ρουάντας και άλλων "πολιτισμένων" χωρών θα έχουν την ευκαιρία να ανακαλύψουν τις νέες τεχνολογίες... (Δυστυχώς η Ταϋλάνδη βγήκε από το πρόγραμμα μιας και η χούντα του 2006 ανέτρεψε τα φιλόδοξα σχέδια της κυβέρνησης για να χορτάσει την πνευματική πείνα της νεολαίας...).

Για τα πανηγύρια είμαστε. Το θυμάστε το ανέκδοτο του Λαζόπουλου με τους τυφλούς πιλότους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αμφισβήτηση γενικά είναι, κατά την άποψή μου, ένας από του κυριότερους μοχλούς της κοινωνίας μας, ευτυχώς!

Μέχρι που όμως κι από ποιούς; Από παιδάκια που δεν έχουν δει παρά ελάχιστα πράγματα στην, μέχρι τώρα, ζωή τους, που το μόνο που ξέρουν (κι αν...) είναι να διαβάζουν Ι και Ο, που ενοχλούνται από το θόρυβο που βγάζει το ανεμιστηράκι του Η/Υ τους, ζώντας στον 4ο( λέω τώρα) όροφο μιάς πολυκατοικίας(;!) σε μιά τερατούπολη που λέγεται (συν)πρωτεύουσα;;;

Θα μου επιτρέψετε να το αμφισβητήσω με τη σειρά μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Microsoft θα προσφέρει επίσης υποστήριξη στην Ελλάδα για την ανάπτυξη υπηρεσιών ηλεκτρονικής διακυβέρνησης.

Θα γίνω κακός αν έχω την εντύπωση ότι σε κάθε σύστημα που θα αναπτύξει η Microsoft για το ελληνικό κράτος, θα έχει και κανά δυό backdoor για FBI, CIA, κτλ; Δηλαδή παράλληλα με το ελληνικό δημόσιο θα μας φακελώνει και η Αμερική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα δεν βλέπω πως οι δημοσιοι υπαλληλοι της χωρας μας ειδικα ανω των 45-50 που δεν ξερουν πως ανοιγει ενα PC θα μπορουσαν να προσαρμοστουν.

Πολύ απλά τους κάνουν σεμινάριο έλληνες.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι χρειαζεται το δημόσιο. Μερικές βάσεις δεδομένων και μερικές ρουτίνες αναζήτησης και εκτύπωσης. Αυτά τα γραφουμε και εμεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ απλά τους κάνουν σεμινάριο έλληνες.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι χρειαζεται το δημόσιο. Μερικές βάσεις δεδομένων και μερικές ρουτίνες αναζήτησης και εκτύπωσης. Αυτά τα γραφουμε και εμεις.

 

Ναι θα πανε σε σεμιναριο για να παρουν και κανενα ευρω εξτρα και μετα παλι την τυφλα τους δεν θα ξερουν. Μακαρι να το κανανε δηλαδη αλλα κατι οι μιζες, κατι η νοοτροπια δεν το βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα πανε σε σεμιναριο για να παρουν και κανενα ευρω εξτρα και μετα παλι την τυφλα τους δεν θα ξερουν.

Ε τοτε και με το innovation center πάλι τα ίδια θα είναι. Aφού προσλαμβανουν ασχετους.

Εγω θα κοιτούσα αν ήμουν κρατος να μην εξαρτωμαι από τον εναν και τον αλλον. Πρώτα βλέπεις τις δικες σου δυναμεις τι μπορείς να κανεις και μετα φωναζεις τους ξενους να σου φτιαξουν αυτο ή το αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα γραφουμε και εμεις.

 

Ε καλά τώρα το εκφυλίζουμε τελείως

 

Μακαρι να το κανανε δηλαδη αλλα κατι οι μιζες, κατι η νοοτροπια δεν το βλεπω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά τώρα το εκφυλίζουμε τελείως

Εδω εχουμε τεχνικές εταιρίες που εξαγουν software για αρχιτεκτονες ακομα και στη Γαλλία. Ποιο ειναι το δύσκολο δηλαδή μια βαση δεδομενων και μια δικτύωση; (είσαι του χώρου;) Συγκριτικά τα προγραμματα για διαχείριση ειναι πολύ πιο απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω εχουμε τεχνικές εταιρίες που εξαγουν software για αρχιτεκτονες ακομα και στη Γαλλία. Ποιο ειναι το δύσκολο δηλαδή μια βαση δεδομενων και μια δικτύωση; (είσαι του χώρου;) Συγκριτικά τα προγραμματα για διαχείριση ειναι πολύ πιο απλά.

 

Sorry παρανόηση, απλά έτσι όπως το είπες μου φάνηκε κάπως "Να μαζευτούμε (δυο, τρεις) ενα Σαββατοκύριακο, να ανοίξουμε το Netbeans και την Oracle και την Δευτέρα να έχουμε το παραδοτέο" :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τοτε και με το innovation center πάλι τα ίδια θα είναι. Aφού προσλαμβανουν ασχετους.

Εγω θα κοιτούσα αν ήμουν κρατος να μην εξαρτωμαι από τον εναν και τον αλλον. Πρώτα βλέπεις τις δικες σου δυναμεις τι μπορείς να κανεις και μετα φωναζεις τους ξενους να σου φτιαξουν αυτο ή το αλλο.

 

Εχεις εμπειρια απο δημοσιο?

Οτιδηποτε γινεται στο δημοσιο (software, δικτυωση, εξοπλισμος κλπ) περναει απο διαγωνισμους. Μπορουν να συμμετασχουν ελληνες και ξενοι και η καλυτερη προσφορα κερδιζει. Σχεδον οτιδηποτε χρεαζεται το δημοσιο το καλυπτει με εξωτερικη αναθεση εργων και πολλα εργα εχουν αναληφθει απο ελληνικες εταιριες. Βεβαια η εξαρτηση συνεχιζεται και μην νομιζεις οτι ειναι καλυτερο να εξαρτασαι απο μια ελληνικη εταιρια που μπορει αυριο να κλεισει παρα απο μια ξενη. Τουλαχιστον απο την πλευρα του συγκεκριμενου οργανισμου, οχι της ελληνικης οικονομιας γενικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...