Προς το περιεχόμενο

ψύξη με νεράκι


Eagle_IIz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα ετιμα kit για ψυξη με νερό λένε τίποτα σε απόδοση???

κάπου στα 120euro παίρνουμε τίποτα καλό και αξιόπιστο η πρέπει να

βγω στην αγορά για να τα μαζέψω ένα ένα και να τα συναρμολογήσω εγώ?

καπιο καλό κιτακι για να το χωρέσω μέσα στο full tower??δεν θέλω να είναι εξωτερικό το κιτ αλλα να μπαίνει μέσα στο tower.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ετοιμα κιτ δεν λενε σαν λυση(τις περισσοτερες φορες ειναι χειροτερα και απο αερα).

Για νερο καλυτερα κατι σε custom(με ξεχωριστα κομματια που θα συναρμολογισεις εσυ).Υπολογιζε περιπου πανω απο 170(για ν ειναι και αποδοτικο).

Τωρα αν θες να ειναι μεσα στο κουτι καπου θα πρεπει να μπει και το ψυγειο(οι περισσοτεροι κοβουνε το κουτι τους απο πανω ή απο κατω και βαζουνε το ψυγειο εκει μαζι μετα αενμηστερακια του,αλλιως πρεπει να βρεις βάσεις και να το βολεψεις μεσα στο κουτι αν εχεις τοσο χωρο)

 

Επειδη εχω καιρο να ασχοληθω περιμενε να σου προτεινει κανενας αλλως κανα καλο σετακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν κάποια kit tec-w/c που ίσως είναι πολύ καλά αλλά δεν έχω βρει κάποιον που να έχει μέχρι στιγμής για να μας δώσει διευκρινήσεις, μέχρι στιγμής οι απόψεις στο internet είναι διαμετρικά αντίθετες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kit tec-w/c

 

tec = peltier ?

 

αν ναι και έτοιμο μακριά απλά τα έτοιμα δεν κάνουν γιατί έχουν καλαμάκια αντί για σωλίνες σπάνε εύκολα κάνουν τραγικό θόρυβο και αποδίδουν λιγότερο από καλό αέρα

αν είναι να πάτε σε νερό μην τσιγκουνεύεστε τα φράγκα γιατί μετά θα κλαίτε πάρτε κάτι σε αέρα τότε και αφήστε τα νερά στην άκρη αν δεν μπορείτε να δώσετε ένα σωστό ποσό το έχουμε πει ήδη αρκετές φορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λες καλαμάκια? εννοείς λεπτούς σωλήνες?

για κάτι τέτοιο λέω: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977787&product=972304 αλλά το νέο μοντέλο

υποτίθεται είναι sealed το σύστημα και θεωρητικά δεν παθαίνει τπτ, μόνο για cpu είναι ακριβό αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αντικατοπτρίζει και την ποιότητα

αλλά είδα από φωτό στις διεθνείς εκθέσεις υπολογιστών ότι μεγάλες εταιρίες στα επόμενης γενιάς πανάκριβα pc τους αποφάσισαν να βάλουν ένα αντίστοιχο μοντέλο, μιλάω για 2, 3 σοβαρές κατασκευάστριες υπολογιστών όχι για κατασκευάστριες κουτιών

επίσης το παλιό mac - αν και δεν το έχω εξακριβώσει ακόμη - φοράει κάτι αντίστοιχο - χωρίς καμία συντήρηση εννοείται - αλλά με μεταλλικούς σωλήνες βέβαια

για πες μου την άποψή σου γιατί το σκέφτομαι αν οι θερμοκρασίες είναι καλύτερες από υδρόψυξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιμένω στο "όχι έτοιμα και ειδικά πατέντες με tec που είναι πάνω στο tank" θες tec παράγγειλε ένα 350W μαζί με ξεχωριστώ τροφοδοτικό και βάλτα πάνω στο pc σου με την ανάλογη ψύξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πέφτουν αλλά αν με το μυαλό σου φιάξεις το loop με το τεκ στο τάνκ το νερό που θα ψύξεις θα ζεσταίνετε πάλι για να ψύξει το τεκ οπότε είναι άχρηστο εκεί οπότε μονώνεις μητρική και το βάζεις direct στο cpu και καθάρισες αλλά και πάλι με μια υδρόψυξη του κιλού δεν θα κάνεις σωστή δουλειά

 

είχα διαβάσει ένα review για αυτό που θές να πάρεις και δεν τα πήγαινε και τόσο καλά για να μπορείς να αναφέρεις οτι έχει και πέλτιερ πάνω του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...