Προς το περιεχόμενο

Αρχεία .avi


roula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

H απλα οπως λεει (αλλα δεν προτεινει) ο οδηγος του parsifal κατεβασε ενα codec pack οπως το k-lite codec pack και καθαρισες

 

Πιστευω το standard σου αρκει

http://www.codecguide.com/download_kl.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να μπει Codec Pack, θα έλεγα το CCCP. Το θέμα όμως είναι να αποφευχθεί, αν γίνεται, για τους λόγους που εξηγούνται στο άρθρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ήξερα που έβαλα το link προς το άρθρο τελικά. Απλά, «όποιος βαριέται να ζυμώσει, 10 μέρες κοσκινίζει»... :lol:

 

Ντάξει, ντάξει μωρέ... Ίσως να μη βαριέται να ζυμώσει... Για έναν νέο χρήστη υπολογιστών ή για κάποιο χρήστη που δεν έχει εμβαθύνει σε άλλα ζητήματα πέρα από τα τυπικά, με την πρώτη ματιά ο οδηγός του φαίνεται άχρηστος. Αν για κάποιον που π.χ. σπουδάζει πληροφορική ή είναι τεχνικός ή δε ξέρω εγώ τι άλλο το να διαβάσει έναν οδηγό με άγνωστες γι' αυτόν έννοιες και να τον αφομοιώσει είναι μια συνηθισμένη διαδικασία για αυτόν που το κάνει πρώτη φορά είναι ακριβώς το αντίθετο.

 

H απλα οπως λεει (αλλα δεν προτεινει) ο οδηγος του parsifal κατεβασε ενα codec pack οπως το k-lite codec pack και καθαρισες

 

Πιστευω το standard σου αρκει

http://www.codecguide.com/download_kl.htm

 

Στον οδηγό του προτείνει με ψιλά γράμματα:

 

Ως μοναδική εξαίρεση σε κάποια από τα παραπάνω μειονεκτήματα, έχει εμφανιστεί σχετικά τελευταία στον χώρο των Codec Packs μία πολύ αξιόλογη προσπάθεια, το CCCP (Combined Community Codec Pack). Αν αξίζει κάποιο από όλα όσα κυκλοφορούν στο Διαδίκτυο εγκατάσταση στο σύστημά μας, μάλλον είναι αυτό. Κάνοντας κλικ εδώ, μπορείτε να δείτε το «μανιφέστο» του team που αναπτύσσει το CCCP, αλλά και να λύσετε τυχόν σχετικές απορίες.

 

Αφού αναλύει τα μειονεκτήματα των codec packs καταλήγει στο παραπάνω συμπέρασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..κι ένα "τελευταίο" για τη roula:

ΣΥΝΗΘΩΣ τις "ταινίες" θα τις δεις με καταλήξεις όπως: .avi , .mpg , .wmv , .divx , .mkv,

.mp4 ...

..αλλά σαφώς και υπάρχουν και άλλα format για video....

..Kαι ναι,το ".avi" σου ΕΙΝΑΙ ταινία,και το "καλύτερο" που έχεις να κάνεις για να τη δεις,είναι αυτό που σου πρότεινε το...βαποράκι( pusher ) ,να κλικάρεις εκεί που στο post του λέει "VLC Media Player",το οποίο είναι link για "τον πιό εύχρηστο" standalone player (δε χρειάζεσαι δηλαδή να ανακατεύεσαι για την ώρα με codecs κλπ),κι έτσι να δεις κατευθείαν την ταινία σου-και να βάλεις και τους τυχόν υπότιτλούς σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το VLC Media Player το αρχειο ανοιξε κανονικα, φυσικα δεν ειχα και δεν εχω ελληνικους υποτιτλους! δεν θα ρωτησω το πως θα μπουν οι υποτιτλοι, ισως για να μην πουν καποιοι οτι βαριεμαι να "ζημωσω". δεν βαριεμαι! και αυτο φαινεται απο την αρχη που ενω θα μπορουσα να ρωτησω ακριβως αυτο που ηθελα προσπαθησα πρωτα να κατανοησω και να μαθω καποια πραγματα - βλ. ερωτηση για καταληξεις.

υπαρχουν αρκετοι που εκνευριζονται οταν ρωταμε ακατανοητα πραγματα για εμας αλλα πολυ απλα για εκεινους, αν δεν μας δινουν σημασια η χειροτερα μας ειρωνευονται...το μονο που εχω να πω ειναι οτι χαζες ερωτησεις ειναι αυτες που δεν γινονται.

τελοσπαντων, νωριτερα δεν μπορεσα να ευχαριστησω οσους βοηθησαν λογω νυχτερινης βαρδιας για αυτο και το κανω τωρα που τελειωσα απο την δουλεια μου.

καλο βραδυ σε ολους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται να παρεξηγήθηκες. Άρα, πρέπει να ζητήσω συγγνώμη για τον απότομο τρόπο. Σκοπός μου δεν ήταν η ειρωνία ούτε η κατηγορία, μόνο μία διάθεση για ελαφρότητα (εξ ου και τα smilies). Για τα υπόλοιπα που γράφεις (ερωτήσεις που δε γίνονται κλπ), δε διαφωνώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παρεξηγηθηκα! ουτε εστειλα το μηνυμα για να ζητησεις συγνωμη, απλα για να καταλαβεις οτι ολοι δεν μπορουμε να εχουμε τις γνωσεις σου!χαρηκα που εστειλες ολο εκεινο το "κατεβατο" γιατι καταλαβα οτι καποιοι θα προσπαθησουν να με βοηθησουν, αλλα η αληθεια ειναι οτι σαστισα μολις το ειδα!( τα smiles ουτε που τα προσεξα, αλλος ηταν ο "καημος" μου χτες )

 

εχω κανει εγγραφη σε αυτο το site από την πρωτη μερα που το ειδα, για τον πολυ απλο λογο : οταν εχω το οποιοδηποτε προβλημα να μπορει καποιος να μου δωσει μια λυση, δεν την θελω ετοιμη στο πιατο, αυτο δεν μου κανει καλο, θελω να μαθαινω κιολας, αλλα σε πολλα θεματα ειμαι πίσω. οποτε κανω συνδεση δεν παραλειπω να μπαινω να διαβαζω και να ψαχνω, τις περισσοτερες φορες χωρις ιδιαιτερο λογο. οπου μπορω και εγω ευχαριστως να απαντησω σε ενα θεμα, μια ερωτηση!

καλη σας μερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

..Kαι ναι,το ".avi" σου ΕΙΝΑΙ ταινία,και το "καλύτερο" που έχεις να κάνεις για να τη δεις,είναι αυτό που σου πρότεινε το...βαποράκι( pusher ) ,

[...]

 

Για την ιστορία το username μου το εμπνεύστηκα από τον ομώνυμο χαρακτήρα τον X-Files, ο οποίος ήταν ο βασικός αντιήρωας του ομότιλου επίσης επεισοδίου μιας και δεν είχα κανέναν άλλο πρόχειρο τη στιγμή της εγγραφής... Επομένως η μετάφραση δεν ταιριάζει. Ούτε θα επέλεγα ένα username με τέτοια σημασία!

 

Φαίνεται να παρεξηγήθηκες. Άρα, πρέπει να ζητήσω συγγνώμη για τον απότομο τρόπο. Σκοπός μου δεν ήταν η ειρωνία ούτε η κατηγορία, μόνο μία διάθεση για ελαφρότητα (εξ ου και τα smilies). Για τα υπόλοιπα που γράφεις (ερωτήσεις που δε γίνονται κλπ), δε διαφωνώ...

 

Ωραίος parsifal! Λίγοι ζητούν συγγνώμη στις μέρες μας κι εσύ το έκανες ανεξάρτητα από το αν η roula είχε όντως παρεξηγηθεί. Αν και νομίζω πως δε μου πέφτει λόγος για το ζήτημα ένιωσα πως έπρεπε να το γράψω μιας και αυτές τις μέρες ανακάλυψα τους οδηγούς σου και την υποστήριξη που παρέχεις...

 

Για τους υπότιτλους δοκίμασε αυτό:

Το όνομα της ταινίας και των υποτίτλων να είναι ίδια(εκτός από την κατάληξη) π.χ.

Ratatuis.avi

Ratatuis.srt

 

Κι αν δεν εμφανίζονται λάβε υπόψιν σου και αυτό:

http://www.videolan.org/doc/play-howto/en/ch03.html#id290015

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Σα να είναι το thread της....συγγνώμης αυτό :o

Ένας θεός ξέρει πως μου 'ρθε και 'μένα και αυτοκλήθηκα για....μετάφραση στο username σου φίλε pusher (η..δικαιολογία που μπορώ να σκεφτώ,είναι το προχωρημένο της ώρας που έγραφα),και σίγουρα δεν είχα ΚΑΜΜΙΑ μα ΚΑΜΜΙΑ διάθεση να περιπαίξω κάτι,ούτε ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ να προσβάλλω είτε να προκαλέσω(άλλωστε τα posts σου που έχω "προσέξει" είναι πάντα μελετημένα,ΕΥΓΕΝΙΚΟΤΑΤΑ,και εξυπηρετικότατα-οπότε ούτε καν κάτι με "προκάλεσε" γαι κάτι τέτοιο...)

"Ηλίθια στιγμή" θα πω-απλά μου φάνηκε "αστείο" αντί να γράψω pusher,να γράψω την έννοια που μου ήρθε ως μετάφραση (..καλά που δεν μου ήρθε...."σπρώχτης",και δε θα με...ξέπλενε τίποτα τώρα,τώρα που το σκέφτομαι!)...:X

"ΝΙΩΘΩ" πως δεν "πειράχτηκες" κι όλας...αλλά κάπου πάντως είπες "καλά.τώρα ΤΙ θέλει το...μπουγαδοσύννεφο! "...Και γι' ΑΥΤΟ....ζητώ συγνώμμη (κι ελπίζω να γίνει δεκτή).

(..είναι επίσης σπάνιο το να μην....αρπάζεται κανείς με το "παραμικρό",κι έτσι να ξεφεύγει το ζήτημα,οπότε έχεις την εκτίμησή μου που λειτουργείς ΕΤΣΙ...) (..και να το πω ΚΑΙ αλλιώς...ευχαριστώ που δεν μου τα 'χωσες! B) )

(..και ίσως δεν ήταν και ο πιό..ενδεδειγμένος τρόπος....αλλά έτσι μάθαμε και την "ιστορία" του username σου ;) )

 

Να πω και 'γω κάτι και για τον άλλο Κύριο (parsifal ) ,o οποίος εκτός από...σχεδόν "εκνευριστικά" εξυπηρετικός και ακριβής...είναι επίσης πάντα Κύριος και ορθώς "ανασκεύασε" απαντώντας στη roula...."Κακιά στιγμή" πάντως υποθέτω,που ίσως ήταν ΛΙΓΟ πιο "strict" απ΄ όσο θα έπρεπε στην αρχή,και κάπου "της έκατσε βαρύ" της Ρούλας...(αλλά και συ ρε φίλε parsifal,σε γυναίκα απευθύνθηκες,ξεχνάς ότι είναι πιο "εύθικτες" από τους υπόλοιπους...μαντράχαλους-myself included-του forum ;..E,

"άκου τα" τώρα! ) (kidding ;) )

Kι 1 τελευταίο για τη roula : Aν δεν ήταν κατανοητό,η συμβουλή του Black Demis σημαίνει μετονόμασε τον υπότιτλο που κατέβασες ,ώστε να έχει το ΙΔΙΟ ακριβώς όνομα με το αρχείο της ταινίας (εκτός εννοείται της κατάληξης),και τότε αρκεί απλά να ξεκινήσεις την ταινία,και ο Vlc θα φορτώσει αυτόματα τους υπότιτλους-αρκεί να είναι στον ίδιο φάκελλο (Black Demis,την "εξήγηση" την κάνω απλά γιατί βάζοντας τη θέση μου στη θέση ενός novice ,όπως η ίδια η roula "δηλώνει",ένιωσα ότι μπορεί και να χρειαζόμουν παρισσότερες "εξγήσεις"...)Πάντως,και ΑΠΛΑ ένα "drag & drop" να κάνεις roula (να σύρεις και να ρίξεις δλδ το αρχείο των υποτίτλων,στον Vlc),αυτός θα τους ανοίξει..

Όσο για υπότιτλους,να τονίσω πως ακόμη και εδώ στο insomnia υπάρχει σχετικό section-αν και δεν το έχω "ερευνήσει",γιατί από "συνήθεια" πηγαίνω σε κάποια από τα εξής: http://subscene.com/ , http://www.opensubtitles.org , (και για τα "δύσκολα" http://www.subbiee.com/ ) ...Εδώ θα βρεις υπότιτλους σε διάφορες γλώσσες,της ελληνικής συμπεριλαμβανομένης(προσωπικά προτιμάω να τους έχω στ' αγγλικά)...Επίσης,υπάρχουν ΕΛΛΗΝΙΚΑ sites "αποκλειστικά" με...ελληνικούς υπότιτλους,τα οποία το πιο απλό που μπορείς να κάνεις ώστε να τα βρεις είναι 1 google search με όρους "greek subtitles"...Κάτι ακόμη που μένει,είναι αν δεν βρεις υπότιτλους κατάλληλα συγχρονισμένους με την ταινία....αλλά αυτό ας το γι' άλλη φορά (μέχρι τότε απλά δοκίμασε να καταβάσεις άλλους υπότιλους και ίσως πετύχεις τους "σωστούς"....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"ΝΙΩΘΩ" πως δεν "πειράχτηκες" κι όλας...αλλά κάπου πάντως είπες "καλά.τώρα ΤΙ θέλει το...μπουγαδοσύννεφο! "...Και γι' ΑΥΤΟ....ζητώ συγνώμμη (κι ελπίζω να γίνει δεκτή).

 

Καλά νιώθεις! Δεν πειράχτηκα... Απλά θέλησα να το διευκρινίσω! Δεν υπάρχει λόγος λοιπόν να ζητάς συγγνώμη. Λυπάμαι αν το ύφος μου φάνηκε επιτιμητικό. Μερικές φορές στο γραπτό λόγο τα πράγματα δεν είναι όπως ακριβώς φαίνονται ή για να γίνω πιο ξεκάθαρος επιδέχονται πολλές ερμηνείες και δεν αντικατοπτρίζουν αυτό που σκέφτεται ο συντάκτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...