Προς το περιεχόμενο

ΑΤΙ 3870 και θόρυβος


agoraki_23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από την ώρα που αντικατέστησα μια NVIDIA 7600 GS με μια ATI 3870 το ανεμιστηράκι του επεξεργαστή και δε νομίζω η κάρτα γραφικών κάνει πολύ θόρυβο σε σχέση με πριν εγκαταστήσω τη νέα κάρτα.Μιλάμε μέρα με τη νύχτα.

Αν και η παλιά nvidia ήταν silent ενώ αυτή έχει σύστημα ωύξης από μόνη της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εχω την 3850(και εχω δει και την 3970 εννεοιτε)να σου πω πως στο 40% της 3870 αντοιστιχει το 58%της 3850(το οποιο για μενα δεν ακουγεται καν για την καλυβει ο επεξεργαστης.Αν βαλεις το αυτη σου διπλα στο ανεμηστερακι ακους ενα απαλα ςςςςςςςςςς.

Απλα κατεβασε το RivaTuner και ρυθμισε τις στροφες του ανεμηστηρα στο επιθυμητο επιπεδο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για τεράστια διαφορά πριν δεν καταλάβαινα θόρυβο ,τώρα αναρωτιεμε πως θα κοιμάμε τα βράδια.Τι να κάνω ώστε να μειωθεί ο θόρυβος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά το εγακτέστησα αλλά έλεος...σιγά τη διαφορά...

Μιλάμε να μην ακούγετε τίποτα με την nvidia silent και αυτή μας έχει πάρει τα αυτιά.

Κάτι παίζει δε μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δε νομίζω ότι είναι η κάρτα γραφικών...Απλά από την ώρα που την άλλαξα ακούγετε νοίζω το ανεμιτηράκι του επεξεργαστή υπερβολικά πολύ ενώ πριν ακουγόταν ανεπαίσθητα,ελάχιστα.

Αυτό νομίζω είναι το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα ρε doc μην τον τρελενεις τον ανρθωπο.

Δεν θα παρει CPU στο χερι επειδη θα χαλασει το fan του,απλα θα ανεβασει μεγαλη θερμοκρασια αν τον παει σε load.Δεν εχει καποιο προβλημα και με παθητικη την μανησια ψυκτρα του κανενας επεξεργαστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν sorry αλλά εειδή είχα καιρό με κάρτα χωρίς ανεμιστηράκι τώρα κατάλαβα τι παίζει και θέλω να μου πείτε αν είναι πρόβλημα της καινούριας κάρτας μου.

Το ανεμιστηράκι είναι από κάτω προσ το κουτί-και δε φαίνονταν- και είναι αυτό το οποίο βγάζει τον σπαστικό θόρυβο τουυυυτ... ο οποίος ανά στιγμές έρχετε στο φυσιολογικό του για μισό λεπτό-καθόλου θόρυβος...- και με΄τα από μισό λεπτό πάλι τα ίδια...

Θα τρελαθώ...Είναι ελαττωματική η κάρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου αυτο ειναι αυξωμειωση των στροφων του ανεμηστηρα της καρτας για να κατεβαζει την θερμοκρασια.

Γιαυτο ειπαμε να το ρυθμισεις μονημα απο το Rivatuner σε σημειο που δεν ακουγεται και δεν σε ενοχλει και να το αφησεις εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα απ το 30% που μείωσε όντως το θόρυβο έχω μεγάλο πρόβλημα και σοτν επεξεργαστή μετά την αλλαγή της κάρτας γραφικών.Δούλευε ρολόι και τώρα κάποιεσ βαριές εργασίες όπως εγακατάσταση προγραμάτων αργεί να τις ολοκληρώσει και δείχνει..να κολλάει στο ίδο σημείο για πολλά λεπτά μέχρι να ξαναξεκολλήσει...

Καθάρισα μέσα τις βρωμιές μήπως έφταιγε αυτό αλλά τίποτα...Τι μπορεί να παίζει άλλο?

 

Έχω ένα Intel Core 2 Duo E660 2,4 Ghz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...