Προς το περιεχόμενο

O/C ΕΜΠΟΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ HARDWARE


VeRDe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχην προσφατα εκανα αναβαθμηση στο pc μου.. πανω σε ενα 350αρι τροφοδοτικο που ειχα απο πριν εβαλα: μιτρικη MSI K9VGM-V (AM2 Socket), RAM CORSAIR 2GB Dual 128pin DDR2 800Hz, Καρτα γραφικων ASUS EAH2600PRO 512mb, CPU AMD Dual Core 2.8Ghz.. χωρις να ειμαι ο πλεον εμπειρος στο overclocking παντοτε ανεβαζα λιγακι τους επεξεργαστες μου και πολυ τις καρτες γραφικων (οσο αντεχαν). ποτε δεν ειχα ομως την βοηθεια της θερμοκρασιας καθως ο P4-2.66-512 δεν εδειχνε καμια θερμοκρασια... ξεκινωντας μπηκα στο bios και ανεβασα την ταχυτητα του επεξεργαστη απο 200FSB στα 215 πιανοντας τα 3ghz.. το προβλημα ειναι οτι αν ανεβασω εστω και λιγο ακομα το fsb δεν μπαινει στα windows και στην οθονη "καλως ορισατε" κλεινει κ κανει restart.. γιατι γινεται αυτο? επισης θελω να ρωτησω απο ποιες θερμοκρασιες και ανω ειναι επικυνδυνα μεγαλες για τον επεξεργαστη? με το τωρινο o/c πιανει το πολυ 55c οταν ψιλοζοριζεται.. επισης στο speedfan η ενδιξει cpu σημβαδιζει πανω κατω με μια ενδειξη "aux".. ειναι η θερμοκρασια του northbridge chipset? πρεπει να παρω τροφοδοτικο να αλλαξω ψυκτρες η τελος παντων τι πρεπει να κανω για να μπορω να ανεβασω τον fsb κιαλλο?? το μονο o/c που ξερω να κανω ειναι με FSB εξαλλου το Bios μου δε μου δινει αλλες επιλογες.. ο πολλαπλασιαστης ειναι στο 14 αποτι καταλαβα!!

 

και περναμε στο δευτερο σκελος.. πρωτα απολα φοβαμαι οτι εκανα "πατατα" με την συγκεκριμενη καρτα γραφικων.. 1)δεν μπορω με κανενα προγραμμα να την o/cαρω δοκιμασα radlink ati tools aty tray κλτ με το που πειραζα τα νουμερα (σε οσα εμφανιζε γιατι στο radlink πχ core και ram ηταν στο 0) εσβηνε ο Η/Υ.. 2) δεν βρηκα καμια υποστηριξη απο την ASUS (εκλεισε??? το http://www.asus.com δεν λειτουργει!!) και αν αλλαξω drivers φοβαμαι μηπως χασει καποια απο την δυναμη της γιατι οσο να ναι ειναι ιδιαιτερα ρυθμισμενη απο την asus..3) πως μπορω να σπασω την προστασια του o/c που προφανως εχει?? 4) μεχρι τι θερμοκρασιες σχετικα ασφαλη μπορω να την φτασω?

 

τελος η RAM μου δουλευουν στο 1.8volt αλλα μολις ανοιξα το bios το ειδα ρυθμισμενο στο 1.9.. δεν εχω παρατηρισει κατι αξιοπεριεργο αλλα καλου κακου το εριξα στο 1.85.. λετε να το κατεβασω κιαλλο η να το αφησω 1.9 οπως ηταν??

 

ελπιζω να μην κουρασα.. και ελπιζω να βρουν ανταποκριση οι ερωτησεις μου.. παρακαλω αν καποιος δεν ειναι σιγουρος να μην απαντησει ωστε να μην μπλεχτουν κιαλλο τα πραγματα.. προτιμω απαντησεις απο εμπηρους χρηστες..

ευχαριστω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην προσφατα εκανα αναβαθμηση στο pc μου.. πανω σε ενα 350αρι τροφοδοτικο που ειχα απο πριν εβαλα: μιτρικη MSI K9VGM-V (AM2 Socket), RAM CORSAIR 2GB Dual 128pin DDR2 800Hz, Καρτα γραφικων ASUS EAH2600PRO 512mb, CPU AMD Dual Core 2.8Ghz.. χωρις να ειμαι ο πλεον εμπειρος στο overclocking παντοτε ανεβαζα λιγακι τους επεξεργαστες μου και πολυ τις καρτες γραφικων (οσο αντεχαν). ποτε δεν ειχα ομως την βοηθεια της θερμοκρασιας καθως ο P4-2.66-512 δεν εδειχνε καμια θερμοκρασια... ξεκινωντας μπηκα στο bios και ανεβασα την ταχυτητα του επεξεργαστη απο 200FSB στα 215 πιανοντας τα 3ghz.. το προβλημα ειναι οτι αν ανεβασω εστω και λιγο ακομα το fsb δεν μπαινει στα windows και στην οθονη "καλως ορισατε" κλεινει κ κανει restart.. γιατι γινεται αυτο?

 

ή σε κόβανε οι μνήμες σου ή ήθελε ρεύμα το cpu σου

 

επισης θελω να ρωτησω απο ποιες θερμοκρασιες και ανω ειναι επικυνδυνα μεγαλες για τον επεξεργαστη? με το τωρινο o/c πιανει το πολυ 55c οταν ψιλοζοριζεται.

το κάθε cpu είναι διαφορετικό απλά εσύ κοίτα να μην περάσεις ποτέ τους 60 βαθμούς

 

 

πισης στο speedfan η ενδιξει cpu σημβαδιζει πανω κατω με μια ενδειξη "aux".. ειναι η θερμοκρασια του northbridge chipset?

 

όχι το "aux" μην το κοιτάς

 

πρεπει να παρω τροφοδοτικο να αλλαξω ψυκτρες η τελος παντων τι πρεπει να κανω για να μπορω να ανεβασω τον fsb κιαλλο??

δυνατό Psu καλή ψύξη και ρεύμα σε όποιο εξάρτημα σε κόβει

 

 

και περναμε στο δευτερο σκελος.. πρωτα απολα φοβαμαι οτι εκανα "πατατα" με την συγκεκριμενη καρτα γραφικων.. 1)δεν μπορω με κανενα προγραμμα να την o/cαρω δοκιμασα radlink ati tools aty tray κλτ με το που πειραζα τα νουμερα (σε οσα εμφανιζε γιατι στο radlink πχ core και ram ηταν στο 0) εσβηνε ο Η/Υ.. 2) δεν βρηκα καμια υποστηριξη απο την ASUS (εκλεισε??? το http://www.asus.com δεν λειτουργει!!) και αν αλλαξω drivers φοβαμαι μηπως χασει καποια απο την δυναμη της γιατι οσο να ναι ειναι ιδιαιτερα ρυθμισμενη απο την asus..3) πως μπορω να σπασω την προστασια του o/c που προφανως εχει?? 4) μεχρι τι θερμοκρασιες σχετικα ασφαλη μπορω να την φτασω?

 

δοκίμασε και το riva tuner, η asus δεν έκλεισε απλά πολλές φορές το site της είναι κάτω , τι temps έχεις στα κανονικά της ?

 

 

τελος η RAM μου δουλευουν στο 1.8volt αλλα μολις ανοιξα το bios το ειδα ρυθμισμενο στο 1.9.. δεν εχω παρατηρισει κατι αξιοπεριεργο αλλα καλου κακου το εριξα στο 1.85.. λετε να το κατεβασω κιαλλο η να το αφησω 1.9 οπως ηταν??

 

αν δεν κάνεις overclocking 1,8 αν κάνεις θα αναγκαστείς σε κάποιο σημείο να δώσεις παραπάνω

 

 

και μας κούρασες γιατί έχεις πολλές ερωτήσεις σε μπλεγμένο κείμενο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή σε κόβανε οι μνήμες σου ή ήθελε ρεύμα το cpu σου

 

 

το κάθε cpu είναι διαφορετικό απλά εσύ κοίτα να μην περάσεις ποτέ τους 60 βαθμούς

 

 

 

 

όχι το "aux" μην το κοιτάς

 

 

δυνατό Psu καλή ψύξη και ρεύμα σε όποιο εξάρτημα σε κόβει

 

 

 

 

δοκίμασε και το riva tuner, η asus δεν έκλεισε απλά πολλές φορές το site της είναι κάτω , τι temps έχεις στα κανονικά της ?

 

 

 

 

αν δεν κάνεις overclocking 1,8 αν κάνεις θα αναγκαστείς σε κάποιο σημείο να δώσεις παραπάνω

 

 

και μας κούρασες γιατί έχεις πολλές ερωτήσεις σε μπλεγμένο κείμενο :P

αδερφε σε ευχαριστω για τις απαντησεις.. στα κανονικα της η καρτα γραφικων ειναι συμφωνα με το smartdoctor στους 38 βαθμους.. ουτε το rivatuner κανει τιποτα το εχω δοκιμασει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περίεργο να μην κάνει ούτε το riva tuner δες στο atitool στα settings έχει κάπου μια επιλογή remove hardware oc lock και τσέκαρέ το για θερμοκρασίες σε full load πες μου όταν παίζεις games πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περίεργο να μην κάνει ούτε το riva tuner δες στο atitool στα settings έχει κάπου μια επιλογή remove hardware oc lock και τσέκαρέ το για θερμοκρασίες σε full load πες μου όταν παίζεις games πχ

οκ οποτε για περεταιρω o/c στον επεξεργαστη θελω ψυκτρες ετσι? τροφοδοτικο 450 τουλαχιστον σκοπευω να βαλω συντομα ετσι κ αλλιως...:-) θα ενημερωσω συντομα αν γινεται αυτο που λες με το ati tool

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να πω πρώτη φορά το ακούω αλλά δεν αμφιβάλω να είναι και κλειδωμένη περίμενε κανέναν με την ίδια κάρτα να μας πει

 

ενταξει λυθικε το προβλημα με το riva tuner αν και την προηγουμενη φορα που το ειχα βαλει ειχα την εντυπωση οτι οταν ανεβαζε το core και το mem στην πραγματικοτητα δεν αλλαζε.. ειχα αυτη την εντυπωση γιατι με αφηνε να τα ανεβασω και 150 πανω απο το κανονικο τους και μου φενοταν παραλογο να ανεβαινει με τοση ανεση... το πηγαινα δηλαδη απο 600hz στα 750 ανετα.. ανακαλυψα οτι δουλευει οταν ανεβασα το mem στο θεο και κολλησε.. απο θερμοκρασιες πανω απο 50 δεν ανεβηκα αλλα θα το τσεκαρω οταν θα το λειτουργησω μια ωρα περιπου να δω ποσο ανεβαζει(βαζω το fan στο 100% μονιμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...