Προς το περιεχόμενο

Τοπικό δίκτυο και Internet (λίγο πολύπλοκο)


amorealex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

Στο γραφείο έχουμε ένα τοπικό δίκτυο από 6 PC μέσω router με δομημένη καλωδίωση.

Τα PC ανήκουν στο ίδιο Workgroup, έχουν στατικές IP της μορφής 10.80.0.χχ, subnet 255.0.0.0 και όλα λειτουργούν μια χαρά.

Στο δικό μου PC έχω δύο κάρτες δικτύου.

Στη μια κάρτα έχω το παραπάνω δίκτυο, ενώ στη δεύτερη έχω πρόσβαση στο Internet μέσω άλλου router με IP της μορφής 192.168.254.χχ (DHCP enabled), subnet 255.255.255.0 και gateway 192.168.254.254

Το ερώτημα είναι πως μπορώ να δώσω πρόσβαση στο Internet σε κάποιο/α PC του τοπικού δικτύου?

Δεν έχω πρόσβαση σε κανένα από τα router και έχω δικαιώματα admin σε όλα τα μηχανάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα pc που θέλεις να δώσεις internet θα βάλεις σαν default gateway την ip του pc σου και θα συμπληρώσεις τα πεδία preferred dns και alternate dns με τις ip του isp

Περίπου.

Επειδή ο υπολογιστής σου συνδέεται σε δυο διαφορετικά δίκτυα, πρέπει να δημιουργήσεις NAT και να γίνεται routing η κίνηση των υπόλοιπων υπολογιστών μέσω του δικού σου. Αν έχεις windows, θα έπρεπε να κάνεις ics στην κάρτα δικτύου από την οποία παίρνεις ίντερνετ, ΑΛΛΑ αυτό θα είχε ως αποτέλεσμα, η δεύτερη κάρτα δικτύου σου, να πάρει IP 192.168.0.1 και netmask 255.255.255.0 η οποία δε μπορεί να αλλαχθεί. Κι αυτό με τη σειρά του σημαίνει πως όλα τα υπόλοιπα pc για να πάρουν ίντερνετ (ή έστω ένα από αυτά) θα πρέπει να ανήκει στο ίδιο υποδίκτυο 192.168.0.0/24.

 

Δεν ξέρω αν για Windows υπάρχουν προγράμματα που αντικαθιστούν το δύστροπο ICS τους. Εναλλακτικά ίσως θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ένα άλλο router ή να αλλάξεις όλες τις ip των υπολογιστών από 10.80.0.Χ σε 192.168.0.Χ αλλάζοντας ταυτόχρονα και τη μάσκα υποδικτύου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Στο γραφείο έχουμε ένα τοπικό δίκτυο από 6 PC μέσω router με δομημένη καλωδίωση.

Τα PC ανήκουν στο ίδιο Workgroup, έχουν στατικές IP της μορφής 10.80.0.χχ, subnet 255.0.0.0 και όλα λειτουργούν μια χαρά.

Στο δικό μου PC έχω δύο κάρτες δικτύου.

Στη μια κάρτα έχω το παραπάνω δίκτυο, ενώ στη δεύτερη έχω πρόσβαση στο Internet μέσω άλλου router με IP της μορφής 192.168.254.χχ (DHCP enabled), subnet 255.255.255.0 και gateway 192.168.254.254

Το ερώτημα είναι πως μπορώ να δώσω πρόσβαση στο Internet σε κάποιο/α PC του τοπικού δικτύου?

Δεν έχω πρόσβαση σε κανένα από τα router και έχω δικαιώματα admin σε όλα τα μηχανάκια.

 

Φαντάσου τον router σου σαν το μηχάνημα σου με 2 κάρτες δικτύου...Η μια εχει εσωτερική IP (192.168.254.XXX) και η αλλη internetική απο τον provider που συνδέεται π.χ. 195.170.23.ΧΧΧ...

Εφόσον λοιπόν δεν έχεις πρόσβαση στον router για να του αλλαξεις το lan και σε αυτόν σε μορφή 10.ΧΧ.ΧΧ.ΧΧ αλλαξε τα 5-6 pc σου σε IP της μορφής 192.168.254.ΧΧΧ.

Αν θέλεις να έχουν internet βαζεις σαν gateway την IP του router...

Αν οχι βάλε την ίδια IP και δεν θα έχουν..

Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να μείνεις και εσυ με μια κάρτα δικτύου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...