Προς το περιεχόμενο

Αερόψυξης το ανάγνωσμα


Voodooman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

Έχω το σύστημα της υπογραφής με όλους τους ανεμιστήρες να είναι στοκ. Το mobo δεν έχει ενεργητική ψύξη, ενώ το κουτί έχει πίσω έναν 120άρη της thermaltake και μπροστά έναν noname.

Λοιπόν, ενδιαφέρομαι για ένα μέτριο O/C, όχι κάτι το extreme. Για παράδειγμα, ο C2D μου τρέχει αρκετά καλά κλοκαρισμένος στα 2.8 με το stock cooler, αλλά κολλάει μετά από δυο ώρες gaming. Θέλω λοιπόν να το αλλάξω αυτό, και μαζί να σπρώξω λίγο και την GPU με ένα καλύτερο σετ ψύξης.

Ακόμη περισσότερο με ενδιαφέρει ο θόρυβος. Η 8800GT παραείναι θορυβώδης για τα γούστα μου.

Τί προτείνετε λοιπόν ώστε να έχω πρωτίστως μεγαλύτερη ησυχία και να ανεβάσω και τα ρολόγια σε λογικά πλαίσια;

 

ΥΓ. Συγνώμη ρε παιδιά, λάθος κατηγορία...Τώρα είδα το cooling & case modding subforum...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,

Zalman VF-1000 led ή Thermaltake Duorb για την GPU

 

και

 

Thermalright 120 Ultra + καλό 12αρι fan ή Scythe Ninja Plus Rev B. για την CPU (με προτιμότερη την πρώτη λύση!!!)

 

Και θα είσαι άρχοντας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα δύο, το thermalright και το Zalman για την GPU είναι αυτά που βλέπω να παίζουν περισσότερο, αλλά μιλάμε για καλά λεφτά, πλησιάζουν όλα μαζί τα 80 ευρώ! Βάλε άλλα 7 περίπου γιατί το e-shop λέει ότι πρέπει να πάρεις και χώρια ψυκτρούλες για τις μνήμες της GPU, βάλε άλλα 15 για έναν καλούλη 120άρη στο μπροστά του κουτιού, ξεφεύγουμε τελείως!

Μήπως είναι υπερβολικές οι λύσεις για κάποιον που θέλει να κλοκάρει ελαφρά και θέλει κυρίως ησυχία;

Από την άλλη, πλησιάζει και το καλοκαίρι και καλό είναι να είμαστε έτοιμοι...

Θα δούμε, περιμένω και άλλες ιδέες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την καρτα γραφικών δυστυχώς αυτές η δύο είναι μονόδρομος οποιαδήποτε άλλη είτε δεν αξίζει είτε είναι πιο ακριβή!!!

 

Για την CPU δεσ και αυτή! Πολυ καλη εμφανίζεται στα Review! Κατι πιο φθηνό δεν νομίζω να σου κανει καλή δουλεία κατά το o/c!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά τα δεδομένα η Xigmatek που προτείνει ο stm00192 ενδείκνυται για την περίπτωση σου. Ρίξε και μια ματιά στα Insomniac's Reviews όπου έχω κάνει μια μικρή παρουσίαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, η VNF για την GPU είναι σχεδόν μονόδρομος..Ξέρετε αν όντως είναι απαραίτητα τα ψυκτράκια για τις μνήμες που πουλιούνται χώρια;

Τώρα για την CPU θα διαβάσω το review του PC mag, θα διαβάσω και το συγκριτικό που βρήκα στο anandtech και θα δούμε τί θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα στην συσκευασία έχει μεσα ψυκτράκια τα οποία είμαι σχεδόν σίγουρος οτι φτάνουν για την GT! Αυτά τα εξτρα που αναφέρει το e-shop αφορούν τις 8800GTX/ULTRA/GTS(320/640MB) με το G80 και όχι τις GT/GTS(512)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

?42 η thermalright+τουλάχιστον ?10 για έναν αξιοπρεπή ανεμιστήρα δεν τα δίνω, κακά τα ψέματα...

Στο τεστ του anandtech είδα ότι η freezer 7 pro της arctic cooling είναι απίστευτη για τα χρήματά της και εξαιρετική με απόλυτα κριτήρια. Για ?23 ευρώ στο e-shop το συζητάω.

Αλλά τελικά βλέπω ότι όλη η ιστορία με ανεμιστήρες, ψύκτρες , πάστες θα μου βγει κανένα 70άρι! Τρελά λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άστα να πάνε εγώ υπολόγισα τώρα για ένα σύστημα που φτιάχνω, και με μεταφορικά μου βγαίνουν γύρω στα 270 ευρώ μόνο για ψύξη...και χωρίς να υπολογίζω τπτ για κάρτα γραφικών...τρελάθηκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος! Με 270 ευρώ παίρνει κανείς καινούργια σωθικά (CPU,mobo,μνήμη). H έστω μία entry level υδρόψυξη!!Τί αγόρασες ρε θηρίο;;;;

Τελικά εγώ μόλις παρήγγειλα την VF1000, δύο zalman 120άρηδες, πάστες και την Freezer 7 pro.

Εχθές που άνοιξα το κουτί για διάγνωση, τελικά ανακάλυψα ότι την πιο πολλή φασαρία κάνουν ο πίσω ανεμιστήρας, μετά η GPU, μετά η CPU, μετά ο εμπρός fan και τελευταίο το τροφοδοτικό. Και η πλάκα είναι πως ο πιο φασαριόζος, ο πίσω, είναι και thermaltake, o μανίσιος του κουτιού. Αλλά λογικά, θα ήταν γτπ από την μάνα του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου Voodooman , επειδή σκέφτομαι και εγω για VF1000 , οταν την βάλεις πες μου αν φτάσανε τα RamSinks που είχε μέσα , για όλες τις Ram της GPU.

This might help too: http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=2568966&postcount=341

As you can see , δε χρειάζονται RamSinks ολες οι Ram , αλλά και πάλι , πες μου αν σου φτάσανε.

By the way , ετοιμάσου για δύσκολα Installations....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η καλύτερη περίοδος για τέτοιες δουλειές, πάντα τέτοια εποχή τα κάνω αυτά!

Παιχνίδια πολλά δεν υπάρχουν, χειμώνας είναι, ό,τι πρέπει για μαστορέματα!

Κατά την τρίτη -τετάρτη που θα τελειώσουν όλα, θα σε ειδοποιήσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...