Προς το περιεχόμενο

συνδεση με tv!


pabou13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια, εχω την 5200nvidia 128mb και θα ηθελα να την συνδεσω με την tv.

(εχει εξοδους s-video, dvi και vga).

εχω επειχηρισει αρκετες φορες να την ενωσω με s-video αλλα τιποτα.

Μηπως θελει καποιες ειδικες ρυθμισεις;

Επισης εχω και αυτο http://www.mp3car.com/vbulletin/attachments/lcd-display/21895d1132253059-vga-tv-converter-vga-rca-sv-adapter.jpg

Ελπιζω να βρουμε μια λυση:-)

(προκειτε να την αντικαταστησω με ati 1950pro 512mb στο αμεσο μελλον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτα από όλα τη TV έχεις....όταν λές οτι προσπάθησες με svideo τι θές να πεις??? τι drivers έχεις... όταν συνδέσεις το pc me thn tv πρέπει να πας στο nVidia control center κ να ενεργοποιήσεις την δεύτερη όθονη, να δηλώσεις οτι είναι palB κ να πεις αν θα είναι επέκταση του desktop ή κλώνος του...

αν ψάχνεις καλά καλώδια δες αυτό το site

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτα από όλα τη TV έχεις....όταν λές οτι προσπάθησες με svideo τι θές να πεις??? τι drivers έχεις... όταν συνδέσεις το pc me thn tv πρέπει να πας στο nVidia control center κ να ενεργοποιήσεις την δεύτερη όθονη, να δηλώσεις οτι είναι palB κ να πεις αν θα είναι επέκταση του desktop ή κλώνος του...

αν ψάχνεις καλά καλώδια δες αυτό το site

 

Φιλε επειδη και εγω ψαχνω στο ιδιο θεμα αν βαλω ενα καλωδιο 7 pin s-video (για μια καρτα χ1950 gt) το οποιο θα καταληγει σε 4 pin s-video (για μια τηλεοραση crt 29" philips) θα δειχνει κανονικα οτι παιζει το pc (ταινιες κτλ) Επισης επειδη η καρτα ειναι ATI που ακριβως δηλωνω οτι χρησιμοποιω και 2η οθονη? (δεν εχω βαλει το Catalyst Control Center -ειναι απαραιτητο ή μπορω να δηλωσω απο τα properties στην επιφ. εργασιας την 2η οθονη?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε επειδη και εγω ψαχνω στο ιδιο θεμα αν βαλω ενα καλωδιο 7 pin s-video (για μια καρτα χ1950 gt) το οποιο θα καταληγει σε 4 pin s-video (για μια τηλεοραση crt 29" philips) θα δειχνει κανονικα οτι παιζει το pc (ταινιες κτλ) Επισης επειδη η καρτα ειναι ATI που ακριβως δηλωνω οτι χρησιμοποιω και 2η οθονη? (δεν εχω βαλει το Catalyst Control Center -ειναι απαραιτητο ή μπορω να δηλωσω απο τα properties στην επιφ. εργασιας την 2η οθονη?)

 

στο site που λέω παραπάνω θα βρεις 7pin svideo σε scart που θα παιζει μια χαρα με ΑΤΙ κάρτες που έχουν (ή τουλάχιστον είχανε) πρόβλημα με τα ευροπαϊκά καλώδια.

Ναι χρειάζεσαι τους drivers για να παίξει το svideo (αν κ σε κάποιες κάρτες παίζει κ χωρίς). επίσης να ξέρεις ότι τα 4pin παίζουνε κ σε κάρτες που θέλουν 7pin (το ανάποδο δεν παίζει καταλαβαίνεις γιατι!!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ. αν αγορασω αυριο απ'την Αθηνα ενα καλωδιο s-video σε s-video ειναι πιθανο να μην κανει? Τι διαφορα εχουν τα καλωδια απ'το συγκεκρ. site? Επειδη δεν μπορω να παραγγειλω απ'το Internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σκέτο καλώδιο svideo to svideo πρώτον δεν έχει ήχο, κ δευτερον σε περιορίζει να έχει η tv σου svideo. Αν έχεις 7pin στην κάρτα σου λογικά θα παίξει κ με 7pin. Η tv τώρα έχει σίγουρα 4Pin. οπότε δεν 8α βρεις 7pin se 4pin.

Παλαιότερα οι κάρτες της ATI είχανε πρόβλημα με τα Ευρωπαϊκά καλώδια κ δείχνανε τα πάντα ασπρόμαυρα...μπορείς να δοκίμάσεις κάποιο καλώδιο αλλά δεν είναι σίγουρο οτι θα παίξει...

εγώ ενα laptop που είχα με ATI , δοκίμασα πολλά καλωδια κ το μόνο που μου έδινε χρώμα είναι από το site Που σου λέω...

με nvidia δεν είχα πρόβλημα κ με ελληνικά καλώδια...

γνώμη μου να πάρεις ενα καλώδιο 7pin+audio se Scart (αν ειναι 7pin η κάρτα γραφικών σου else 4pin)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks, με βοηθησατε πολυ παιδια, λυθηκε το προβλημα!

(με καλωδιο s video+audio σε rca) και με καποιες μικρες ρυθμισεις

στο πισι. Αλλα το κακο ειναι οτι στην tv δεν εμφανιζεται ολοκληρη η εικονα οπως στην οθονη αλλα μονο ενα κομματι.

π.χ για να δω κατω δεξια πρεπει να μετακινησω το ποντικι προς τα εκει(κατω δεξια). Μηπως ξερετε πως μπορω να βλεπω ολοκληρη την εικονα στην tv ετσι οπως μου εμφανιζεται στην οθονη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks, με βοηθησατε πολυ παιδια, λυθηκε το προβλημα!

(με καλωδιο s video+audio σε rca) και με καποιες μικρες ρυθμισεις

στο πισι. Αλλα το κακο ειναι οτι στην tv δεν εμφανιζεται ολοκληρη η εικονα οπως στην οθονη αλλα μονο ενα κομματι.

π.χ για να δω κατω δεξια πρεπει να μετακινησω το ποντικι προς τα εκει(κατω δεξια). Μηπως ξερετε πως μπορω να βλεπω ολοκληρη την εικονα στην tv ετσι οπως μου εμφανιζεται στην οθονη;

 

αλλάζεις την ανάλυση που παίζει στην τηλεόραση από τα controls της καρτας γραφικών σου στα 800Χ600 ή και χαμηλότερα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...