Προς το περιεχόμενο

24'' Monitor @ 1000€


godslayerxp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνομαι για monitor 24'' και έχω απελπιστεί. Μετά από 2 μήνες περίπου ψάξιμο, αναγνώσεις review, συγκριτικά, γνώμες στα forums κλπ κλπ έχω καταλήξει σε μερικές, οι οποίες είναι του χιλιάρικου. Οι τιμές είναι όλες από Ελλάδα. Στο εξωτερικό ορισμένες από αυτές τις βρίσκεις κοντά στα 700€

 

Eizo S2411W Samsung S-PVA LTM240M2 -- 1100€ link

Eizo S2431W Samsung S-PVA LTM240M2 -- 1000€ link

Samsung 245T Samsung S-PVA LTM240M2 -- 950-1000€ link

Benq FP241W / Z AU Optronics P-MVA M240UW01 -- 970€ / 1400€ link

Dell 2407WFP-HC Samsung S-PVA LTM240CS01 -- 910€ link

Dell 2408WFP ??? -- Λογικά πάνω 1000 αλλά θα αργήσει

 

Επίσης υπάρχουν και 2 οθόνες από τη NEC με WS H-IPS A-TW Pol panel

LCD2490WUXi 24'' -- 1100€ link

LCD2690WUXi 26'' -- 1250€ link

 

Τις βάζω ξεχωριστά επειδή έχουν H-IPS panel...και απ'όσα έχω διαβάσει σημαίνει ότι έχει καλύτερο χρόνο απόκρισης, μεγαλύτερο gamut χρωμάτων αλλά λίγο χειρότερο μαύρο εξαιτίας της χαμηλότερης αντίθεσης. Πόση διαφορά μπορεί να έχει στο μάτι το 800:1 μιας IPS από το 1000:1 μιας S-PVA? Έχει κάποιος από εδώ οθόνη με IPS panel να μας πει αν υπάρχει "χειροπιαστή" διαφορά?

 

Είμαι σε τέτοια κατάσταση που άμα μου τις είχανε μπροστά μου και μου λέγανε διάλεξε και πάρε μία στο τσάμπα πραγματικά θα το σκεφτόμουν. Συγνώμη για το μεγάλο post...εύχομαι να βοηθήσει κι'άλλους. Όποιος μπορεί ας πει γνώμες και εντυπώσεις αν έχει κάποια από αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα πηγαινα χαλαρα σε Eizo και θα την επαιρνα απο Ελλαδα για να εχω zero pixel εγγυηση. Αν εδινα 1000 ευρω για οθονη και ειχε καμενο πιξελ θα ξενερωνα αγρια.

Για τις Eizo που θες αν δεν κανω λαθος υπαρχει review στο http://www.prad.de

Να παρεις Eizo και να μην ειναι καλη πολυ δυσκολο. Να βρεις εφαμιλλη της Eizo με λιγοτερα λεφτα, ισως.

Οποτε περνεις μια Εηζο ξερεις οτι θα ειναι πολυ καλη + οτι δεν θα εχεις καμενο πιξελ και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έστειλαν πριν λίγες μέρες από την Dell Hellas μετά από ερώτησή μου για την Dell 2407WFP-HC. Μου είπαν ότι έχει 765? χωρίς ΦΠΑ. Οπότε πάει κοντά στα 900? όπως έχω γράψει και πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν σε ενδιαφέρουν οι extra είσοδοι της dell πάρε την eizo αλλιώς δαγκωτή η 2408.

εγώ έχω την 2407WFP rev Α04 και το ότι σαν monitor είναι άψογο έχω ρίξει επάνω xbox360, wii και δορυφ. αποκωδικοποιητή :)

 

η 2408 έχει και το πολύ βασικό πλέον hmdi

 

η samsung έχει πολύ lag και γενικά δεν βλέπω λόγο κάποιος να την προτιμήσει σε αυτά τα λεφτά, η benq με έχει προβληματίσει με τη διαθεσιμότητά της και για τις Nec δεν έχω άποψη. Επίσης κοίτα και αύτο το thread με την 27άρα του Hal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 27άρα πιστεύω ότι θα με κουράζει εξαιτίας του μεγέθους...κάθομαι σχετικά κοντά στην οθόνη. Επίσης ίσως να με ενοχλεί και ο κόκκος καθώς παίζουν στην ίδια ανάλυση με τις 24άρες. Δεν σημαίνει όμως ότι δεν είναι πολύ καλές οθόνες...

 

Σωστά ThReSh, και η LG είναι αρκετά καλή...ειδικά αν αναφέρεσαι στην L246WH-BN link είναι πάρα πολύ καλή περίπτωση κάτω από 500?!!!

 

terasque ξέρεις κάτι παραπάνω για την 2408 της Dell? Ούτε στο αμερικάνικο site δεν την έχουν βάλει ακόμα. Φοβάμαι μη βγει όπως η 2407 hc η οποία είχε ορισμένα προβλήματα με ghosting.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Σωστά ThReSh, και η LG είναι αρκετά καλή...ειδικά αν αναφέρεσαι στην L246WH-BN link είναι πάρα πολύ καλή περίπτωση κάτω από 500?!!!

 

αυτή είναι με TN Panel...αυτή που είπα είναι με P-MVA και είναι πιο ακριβή ofc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν σε ενδιαφέρουν οι extra είσοδοι της dell πάρε την eizo αλλιώς δαγκωτή η 2408.

εγώ έχω την 2407WFP rev Α04 και το ότι σαν monitor είναι άψογο έχω ρίξει επάνω xbox360, wii και δορυφ. αποκωδικοποιητή :)

 

η 2408 έχει και το πολύ βασικό πλέον hmdi

 

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω.

Αν και για την 2408 δεν γνωρίζουμε τι πάνελ θα φοράει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα διαθέτης τοτε Νec ή Eizo , δεν λέω οτι δεν είναι καλές κι άλλες απλα ποιοτικά αυτές οι δύο μάρκες είναι πολυ μπροστά σε σχέση με τις υπολοιπες, αλλα η 24αρα δε θα είναι υπερβολή για home use ? Εγώ νομίζω μια 22αρα είναι υπεραρκετή.. εκτος αν είσαι γραφίστας κτλ...ή ο φανατικός gamer..

Που βρήκες τις οθόνες αυτές 700 ευρώ? Μόνο Αμερική έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...