Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με dvd-r


nekromantik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες, πριν λιγες μερες αγορασα ενα dvdr LG (εσωτερικο με lightscribe) και το συνδεσα με το pc, δυστυχώς το βλέπει αλλά αντι να το αναγνωρίζει με το όνομα του βγάζει κάτι κινέζικα. Τα windows το βλέπουν απλά ως cd rom και δεν διαβάζει τίποτα. Η μητρική μου είναι η gigbyte P4 Titan 875P. έχει κανείς υπόψην του τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοια συμπεριφορά μπορεί και να σημαίνει πρόβλημα στη σύνδεση(ΑΤΑ είναι;ή SATA)-εννοώ το καλώδιο σήματος-ή ακόμη και το καλώδιο που έρχεται απ΄το τροφοδοτικό-μην πω και το ίδιο το τροφοδοτικό.Δοκίμασε να βάλεις άλλο καλώδιο-και σε άλλο βύσμα του τροφοδοτικού.Επίσης,δοκίμασέ το σε άλλο pc,αν αυτό γίνεται..Κι αν βγάλει ΚΑΙ εκει πρόβλημα...γρήγορα επιστροφή γι' αλλαγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kοιτα, η συνδέση είναι ΑΤΑ. αναρωτιέμαι μήπως έχει να κάνει με την motherboard. έχετε ιδέα αν πρέπει να κατεβάσω drivers για να βλέπει νεα dvdr;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε για motherboard,μιλάμε 1α για BIOS(τα κινέζικα που λες, σου εμφανίζονται εννοείς φαντάζομαι,όταν ανοίγει το μηχάνημα και σου "απαριθμεί" συσκευές,μνήμη και cpu,και με P4 motherboard νομίζω έισαι 1 χαρά..Εδώ δεν έχω πρόβλημα ΕΓΩ με motherboard P3 και DVD-R lightscribe..)...Στη ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ,δοκίμασε να κάνεις BIOS update,αν και νομίζω δεν "αξίζει τον κόπο.."

Έπειτα,αν εννοείς driver για το chpset της μητρικής...ΠΑΛΙ δε νομίζω να έχει τρελλή διαφορά,αλλά μπορείς να πας στο site της εταιρίας και να κατεβάσεις το πιο πρόσφατο update...

Πιό πολύ απ' όλα θα έλεγα ότι αυτό που παίζει ρόλο ελιναι το λειτουργικό...Αν έχεις windows,τα xp ας πούμε,αυτό που 8α μπορούσες να κάνεις είναι να βάλεις το service pack 2 -αν δεν το έχεις κάνει ήδη...

Παντως,είπα κάποια πράγματα στο 1ο μου post...Δεν ξέρω αν τα έκανες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...