Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση XP σε VirtualBox, σε pc designed for Vista.


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως μπορείτε να διαβάσετε και σε αυτό το thread αγόρασα ένα pc που η mobo του είναι λέει designed for Vista.

 

1) Θα εγκατασταθεί εκεί το Ubuntu? Θα τρέχει σωστά?

 

2) Αν εγκαταστήσω Ubuntu, θα μπορέσω να τρέξω XP μεσω VirtualBox?

 

Περισσότερες πληροφορίες για το pc δε θυμάμαι:

 

CPU Intel E2160

1G RAM Kingston

και Mobo πήρα μια MSI φθηνή αλλά δε θυμάμαι ποιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια on board Via Unichrome. Τέτοια έχω και στο δικό μου. Δεν έχει 3D accel. υποστήριξη σε Linux, οπότε δεν έχω Compiz, και μερικές φορές (όποτε γουστάρει) καθυστερεί να ξεκινήσει την αναπαραγωγή video. Ούτως ή άλλως όμως, το νέο pc για το οποίο μιλάμε θα τρέχει μόνο εφαρμογές γραφείου OOo, Scribus (με το καλό), τα ιντερνετικά, τέτοια απλά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"designed for vista" ειναι μια μαρκετινίστικη πατάτα για να καθησυχάσει τους φόβους -κυριως- αρχάριων αγοραστών.

Δεν σημαινει τίποτα;

Oκ, σημαίνει οτι οι σχεδιαστές την δοκίμασαν πριν την βαλουν σε μαζική παραγωγή, και τρέχει κανονικά ΚΑΙ τα Vista.

και τα Vista. Οχι, "μόνο τα τα βιστα".

 

υπάρχουν δεκάδες μητρικές που βγηκαν στην αγορά πριν εμφανιστουν τα Βιστα, ή μετα τα Βίστα αλλα δεν έχουν την ταμπελίτσα "designed for...",

και στην πράξη τρέχουν άψογα τα Βίστα.

 

Τα XP και το Ubuntu πιστεύω τρέχουν σε ΟΛΕΣ της μητρικες που μπορεις να βρεις σημερα σε κατάστημα. Αν βρεις μητρική που δέχεται Βιστα και όχι ενα απο τα xp, ubuntu θα ηθελα να την αγοράσω... ως συλλεκτική, θα εχει μεγαλη αξια σε 50 χρόνια :)

 

** το αν θα χρειαστείς floppy με sata drivers στην εγκατάσταση (που πρεπει να τα έχεις, ή τα κατεβαζεις απο το site της), ή αν θα βρεις 3D accelerated vga drivers, ή για καμια ethernet/wireless lan , δεν ειναι ασυμβατότητες της μητρικής. ειναι αναγκη για οδηγους συγκεκριμένων συσκευών.

Εφ όσον η εγκατάσταση του OS ξεκιναει και ολοκληρώνεται, η μητρική δεν μπορει να λέγεται "ασύμβατη"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...