Προς το περιεχόμενο

Toshiba-Satelite Format Με Nlite


illudium36

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια πήρε ένας φίλος μου τον Satelite A200 και εχει Vista.

Οποτε εβαλα το Driver genious και πήρα όλους τους Drivers και μετά τους ενσωμάτωσα με το Nlite Στα xp παρ'όλα αυτά μου λέει ότι δεν βρίσκει εγκατεστημένες μονάδες δίσκου.

Τι προτείνετε εκτός από εξωτερικο floppy;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα λίγο εδώ το άρθρο είναι πάρα πολύ κατατοπιστικό.

 

Βασικά αυτο που σε ενδιαφέρει εσένα είναι αυτο:

 

IMPORTANT: if SATA drivers are to be installed then the SCSI/RAID option must be removed via the REMOVE COMPONENTS stage. nLite will remove the stock Windows XP SCSI/RAID drivers and use user supplied SATA boot drivers to be integrated at a later step.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια πήρε ένας φίλος μου τον Satelite A200 και εχει Vista.

Οποτε εβαλα το Driver genious και πήρα όλους τους Drivers και μετά τους ενσωμάτωσα με το Nlite Στα xp παρ'όλα αυτά μου λέει ότι δεν βρίσκει εγκατεστημένες μονάδες δίσκου.

Τι προτείνετε εκτός από εξωτερικο floppy;

 

Βρε παιδια μηπως μπορειτε να μου εξηγήσετε τι ειναι ακριβως το Nlite, πως χρησιμοποιείται και απο που το παιρνουμε? (ειναι freedownload?)

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια πήρε ένας φίλος μου τον Satelite A200 και εχει Vista.

Οποτε εβαλα το Driver genious και πήρα όλους τους Drivers και μετά τους ενσωμάτωσα με το Nlite Στα xp παρ'όλα αυτά μου λέει ότι δεν βρίσκει εγκατεστημένες μονάδες δίσκου.

Τι προτείνετε εκτός από εξωτερικο floppy;

Δεν ενσωμάτωσες τον sata driver για το δίσκο του. Θα τον βρεις είτε στο site του κατασκευαστή του laptop είτε του σκληρού δίσκου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια μηπως μπορειτε να μου εξηγήσετε τι ειναι ακριβως το Nlite, πως χρησιμοποιείται και απο που το παιρνουμε? (ειναι freedownload?)

Ευχαριστώ!

 

Είναι ένα πρόγραμμα για να φτιάχνεις CD εγκατάστασης των Windows Xp με τις εφαρμογές και τους drivers που εσύ θέλεις να ενσωματώσεις για να κάνεις πιο εύκολη την εγκατάσταση στον υπολογιστή σου.

 

Αν πας στην σελίδα που πρότεινα και παραπάνω έχει αναλυτικές οδηγίες για το πως γίνεται αυτό.

 

Ναι είναι freeware :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι εγω τελικα δεν καταφερα τιποτα με το Nlite και εχω κατεβασει τους Toshiba RAID Driver / Serial ATA Driver package Παρ'ολα αυτα βρήκα εξωτερικο NEC floppy πατάω f6 meta S μου λέει ποιους raid drivers θέλω xp h 2000 επιλέγω XP τουσ εγκατηστεί και μετα μου λεει πάλι δεν εντόπισε εγκατεστημένες μονάδες σκληρού.

Τι σκ*τ* πρέπει να κάνω εχει κανείς καμιά ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι εγω τελικα δεν καταφερα τιποτα με το Nlite και εχω κατεβασει τους Toshiba RAID Driver / Serial ATA Driver package Παρ'ολα αυτα βρήκα εξωτερικο NEC floppy πατάω f6 meta S μου λέει ποιους raid drivers θέλω xp h 2000 επιλέγω XP τουσ εγκατηστεί και μετα μου λεει πάλι δεν εντόπισε εγκατεστημένες μονάδες σκληρού.

Τι σκ*τ* πρέπει να κάνω εχει κανείς καμιά ιδεα?

 

 

Kai ego ta idia file mou epatha kai efaga ena olokliro savatokyriako.

Pira ena Exoteriko floppy Toshiba kai vrika tin ygeia mou.

Meta apo ayto exo kanei format se 5 laptops kai ginetai gia plaka

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την βρηκα την ακρη μπηκα εδω

http://se.computers.toshiba-europe.c...try=all&page=2

Κατεβασα το storage manager το ενσωμάτωσα με το Nlite και επιτελουσ XP τωρα ψάχνω για Drivers .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα καλά τελικά αλλα μου βγάζει μια αγνωστη συσκευή και Με ερωτηματικο

* Audio device on high definition audio bus

Παρ'ολα αυτα έχω ήχο.

Αλλα επειδή μου σπάει τα νεύρα, έχει κανείς καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασε απο Realteak τα τελευταια drivers για να λυσεις το προβλημα.

Εγω ειχα τρομερα προβληματα βαζoντας XP στο Α-200 Toshiba με το wi-fi. Συνιστω να μην εγκαταστησεις κανενα προγραμα της Τοσιμπα αλλα να χρησιμοποιησεις των Windows. Αν βαλεις τα προγραμματα για wi-fi (οπως Atheros, Intel ProSet ή ενα της Τοσιμπα) προσθετονται σχεδον αλλα 10 proccesses!!!! και δημιουργουνται conflicts.

 

Το προβλημα που δεν εχω λυσει ακομη ειναι με το bluetooth. Μαλλον τα XP δεν το αναγνωριζουν!!! Αν γνωριζει κανεις τη λυση ωστε να λειτουργει το Bluetooth ας μου απαντησει.

 

Toshiba rules.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...