Προς το περιεχόμενο

Ποιόν από τούς δύο?


geovard

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά.

Από τούς παρακάτω δίσκους ποιόν θα συνιστούσατε.

Τούς έχει στο Πλαίσιο

 

Western Digital 500GB (7200rpm, 16MB Cache, SATA 2)

Samsung 500 GB (7200rpm, 16MB Cache, SATA)

 

Η αγορά δεν αφορά εμένα αλλά τον γυιό πού μού έβαλε το ερώτημα ανάμεσα στούς δύο.Εγώ πολλά χρόνια τώρα είμαι σταθερά με τούς Hitachi πού είναι γιά μένα οι πλέον αξιόπιστοι αν καί στην Ελληνική αγορά κατάφεραν τα μαγαζιά να κυκλοφορούν μόνο κανά δυό μάρκες.

Η Hitachi κουβαλάει την τεχνολογία των φημισμένων deskstar της IBM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ των 2, εγώ θα αγόραζα τον Samsung μόνο και μόνο λόγω τιμής.

αυτη την εποχή (λογω εκπτώσεων ή και όχι), ειναι ο φτηνότερος 500άρης.

 

Απο θέμα ποιότητας δεν με απασχολεί οταν μιλάμε για αυτες τις εταιρείες (wd, seagate, samsung). Αν εισαι άτυχος και πεσεις σε ελλατωματικό κομμάτι, μπορει να το παθεις απο ολες τις μαρκες.

Και αν έχεις προβληματικό συστημα (τροφοδοτικό, ή μητρική, ή σε περιοχή με ασταθές ηλ.ρεύμα), ο δισκος μπορει να χαλάσει όποιος και να τον έχει φτιάξει.

αυτο που μπορεις να κανεις, ειναι να τον αγοράσεις απο σωστό κατάστημα που θα στον αλλάξει χωρίς πολλά-πολλά αν ειναι εντος εγγύησης.

 

και για τα θεματα ταχυτητας, seek, sata 1 ή 2 κλπ, αδιαφορώ οταν ψαχνω για 500άρη στις 7200. Αποθηκη θα τον κάνω, δεν θα βάλω πάνω το λειτουργικό.

 

Αν δεν σε απασχολουν τα χρήματα, ο καλύτερος 500άρης αυτη τη στιγμή, μαλλον ειναι ο Seagate με τα 32Mb cache (προσοχή, υπάρχει και παλαιότερος seagate 500 με 16mb).

και χωρητικότητα, και ταχύτητα, και εγγύηση 5 χρόνια, αλλα κοστίζει +30 ευρώ απο τον Samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία τα είπε ο random,εγώ απλά θα τονίσω ότι εάν μπορούν να διατεθούν +30 Ε,

ας γίνει,γιατί τα χρόνια διαφοράς στην εγγύηση είναι σημαντικό..(αλλά κι από "ένστικτο",θα απεύφευγα με σειρά προτεραιότητας WD, Samsung...)

A κι ένα άσχετο.... :

....Deathstar,δεν ήταν το παρατσούκλι εκείνων των δίσκων;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από θόρυβο ο seagate πώς τα πάει?Γιατί κάποτε είχα έναν seagate καί έκανε σαν ..βραχνιασμένο σκυλί!

Δείτε καί ένα σχετικό θέμα εδώ.

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=234901

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τον 32ΜΒ κασε π ειπε ο random και στην αρχη με ειχε προβληματισει λιγο..

 

σε ilde ειναι πολυ ησυχος αλλα στο seek ακουγεται καπως..αν ομως τον απομωνωσεις η διαφορα ειναι τραγικη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...