Προς το περιεχόμενο

tightvnc & προβληματισμοι


ironwiller

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα. εβαλα το tightvnc για να εχω προσβαση απο linux σε windows και αντιστροφα. (να το αναφερω απο την αρχη, οπως λεει κ ο τιτλος, δε θελω προτασεις για αλλα project, ευχαριστω) το δικτυο στο σπιτι αποτελείται από 2 desktop & 2 laptop. εκ των οποιων τα 2 έχουν μόνο windows και τα αλλα 2, σαν κύριο λειτουργικό archlinux και windows σαν 2ο.

εκανα δοκιμή από windows σε windows, λειτουργούν αφίδρομα όλα μια χαρά.

 

τωρα..

1ον) δοκιμή από archlinux να βλέπει windows:

 

δούλεψε κανονικά όταν δεν είχε fullscreen mode, αλλά όταν έβαλα fullscreen mode και ήθελα να γυρίσω πίσω ή να το κλείσω..δε μπορούσα με τίποτα, τι shortcut key πρέπει να πατήσω, (τελικά αναγκάστηκα να πατήσω ctrl+alt+delete και να κλείσω το session ώστε να σταματήσει) διάβασα στο manual του tightvnc για τον viewer Και λεει κατι για το grab keyboard στο resources αλλα δεν εχω καταλάβει πως ακριβως θα το χρησιμοποιήσω.

 

τι πρεπει να κάνω?

 

πχ εχω κανει για να τρεξω απο κονσόλα με fullscreen: vncviewer -fullscreen <ip>

 

2ον) δοκιμή απο windows να βλέπει archlinux:

 

έκανα συμφωνα με τις οδηγίες που έχει στο wiki του archlinux για το tightvnc τις ρυθμίσεις για το vncserver και το πως να προσθέσω το desktop. Παρόλα αυτά όταν έτρεξα τον viewer απο τα windows το μόνο που μου έβγαλε είναι την κονσόλα.

 

τι πρέπει να κάνω? παρακατω παραθετω αυτο που έχω στο xstartup:

 

>
!/bin/sh

xrdb $HOME/.Xresources
xsetroot -solid grey
xterm -geometry 80x24+10+10 -ls -title "$VNCDESKTOP Desktop" &
twm &
exec kde &

 

αυτό που έκανα μετά την προσθήκη της γραμμής για το desktop ειναι να ξανατρέξω "vncserver"

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) F5 ή F8 πατάς δε θυμάμαι τώρα και βγαίνεις σε παράθυρο.

2)εκεί που λέει twm αντικατέστησέ το με startx για γραφικό.

 

edit: το δικό μου για reference (fedora)

> unset SESSION_MANAGER
exec /etc/X11/xinit/xinitrc

[ -x /etc/vnc/xstartup ] && exec /etc/vnc/xstartup
[ -r $HOME/.Xresources ] && xrdb $HOME/.Xresources
xsetroot -solid grey
vncconfig -iconic &
xterm -geometry 80x24+10+10 -ls -title "$VNCDESKTOP Desktop" &
startx &

 

οι δύο πρώτες γραμμές είναι σημαντικές επίσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hello λοιπον για το 1) ολα μια χαρα με το F8 σου βγαζει μενου επιλογων ..τωρα...

στο 2) δυστυχως τιποτα.. εκτος απο μια μικρη αλλαγη δηλαδη αντι να μου βγαζει τη κονσολα μου βγαζει αυτο το ασπρο-γκριζο με mouse στη μεση σαν Χ. αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι ξεκινα το x περιβαλλον αλλα οχι το KDE, τι πρεπει να βαλω για να ξεκινησει?

 

παραθετω το xstartup:

 

>
!/bin/sh
unset SESSION_MANAGER
exec /etc/X11/xinit/xinitrc

xrdb $HOME/.Xresources
xsetroot -solid grey
xterm -geometry 80x24+10+10 -ls -title "$VNCDESKTOP Desktop" &
startx &
startkde & #δοκιμασα και exec kde & αλλα ειχε το ιδιο αποτελεσμα

 

help...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να το κάνεις έτσι:

>
!/bin/sh
unset SESSION_MANAGER
exec /etc/X11/xinit/xinitrc

xrdb $HOME/.Xresources
xsetroot -solid grey
exec startkde

αλλά δεν είμαι σίγουρος για τις γραμμές 2,3 που έχεις αν χρειάζονται. Ξεκινούσε το xterm γιατί δεν το είχες αφαιρεσει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να το κάνεις έτσι:

>
!/bin/sh
unset SESSION_MANAGER
exec /etc/X11/xinit/xinitrc

xrdb $HOME/.Xresources
xsetroot -solid grey
exec startkde

αλλά δεν είμαι σίγουρος για τις γραμμές 2,3 που έχεις αν χρειάζονται. Ξεκινούσε το xterm γιατί δεν το είχες αφαιρεσει .

 

γιουπι!! λειτουργησε τελικα με το παρακατω:

 

>
!/bin/sh

xrdb $HOME/.Xresources
xsetroot -solid grey
exec startkde

 

εχω 3 πραγματακια ομως που χρειαζονται απαντηση/επεξηγηση:

1) σημαντικο απο τι ειδα δεν εμφανιζει το ιδιο περιβαλλον που ειναι ο χρηστης εκεινη τη στιγμη αλλα καινουργιο session. υπαρχει τροπος να βλεπει το ιδιο session η οχι? (στο view only password εχω επιλεξει "no")

2)τα πλαισια στα παραθυρα παροτι υπαρχουν, δλδ οταν βαζω το ποντικι πανω κουνιεται το παραθυρο, αλλα δε μπορω να το δω με τιποτα. υπαρχει καποια εντολη που τα ενεργοποιει?

3) οταν το εβαλα σε full screen, εχω ενα extra panel Που ειναι hidden, αυτο δεν μου το εμφανισε, γιατι?μηπως εχει να κανει με το "2)" ερωτημα?

 

ευχαριστω για την βοηθεια και ευχαριστω εκ των προτερων και για αυτες τις απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με το gentoo wiki δε μπορείς με το tightvnc να δεις ένα ήδη υπάρχον session. Πρέπει να χρησιμοποιήσεις x11vnc ή κάτι άλλο. Για το δεύτερο και τρίτο ερώτημα δε γνωρίζω ούτε το έχω συναντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...