Προς το περιεχόμενο

Ubuntu x64 & kubuntu x64 προβλημα


mantas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,ειμαι καινουργιος στα linux και θα ηθελα την βοηθεια σας.Κατεβασα το Ubuntu x64 και το kubuntu x64.Οταν τελειωσα την εγκατασταση πρωτα στο Ubuntu δεν ξεκινουσε το λειτουργικο,απλα μια μαυρη οθονη,περιμενα σχεδον μια ωρα μηπως φορτωσει αλλα τιποτα,το ιδιο εκανε και στο kubuntu x64.Αυτο ειναι το hardware που εχω.

CPU:QX6700 quad core

RAM:4G OCZ PC2-9200 FlexXLC Edition

MOBO:EVGA 680i sli

VGA:Nvidia 8800 ultra x 2 in sli

Πιστευω αυτα ειναι τα βασικα για να μου πειτε αν φταιει κατι στο hardware. Ευχαριστω εκ των πρωτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν φταιει το hardware αλλα καλυτερα να εβαζες 32μπιτα για αρχη και οταν αποφασισεις ποια προγραμματα θα χρησημοποιησεις και υπαρχει υποστηριξη 64 τα αλλαζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίει το 64αρι και ενώ έχει μερικές ιδιοτροπίες είναι καλήτερα που το έβαλες.Αυτό που φταίει ειναι η κάρτα σου η κάρτες σου δλδ που τις έχεις και σε sli :P.Αν δεν έχεις κάνει νέα εγκατάσταση μπές σε recvovery console είναι μια από τις επιλογές που υπάρχουν στον grub και εκεί θα σε βγάλει σε γραμμή εντολών.Εκεί δώσε

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

Βάλε το passwoed σου και ας μην εμφανίζετε τίποτα και μετά θα εμφανιστεί ένας οδηγός εκεί θα επιλέξεις μόνο στους driver βάζοντας τους vesa και θα επιλέξεις την ανάλυση με το spacebar που υποστιρίζει η οθόνη σου.Στα υπόλοιπα μην αλλάζεις τίποτα και απλά πάτα enter και ok.Oταν τελειώσει ο οδηγός δώσε

exit

και λογικά θα πρέπει να είσαι σε γραφικό περιβάλλων.Μετά κάνε τα update του συστήματος και μετά την ενημέρωση επειχήρησε εγκατάσταση των driver μέσω του προγράμματος διαχείριση οδηγών κλειστού κώδικα που βρίσκεται στο menu Συστημα>διαχείριση συστήματος.Κάνε ένα restart και αν έχεις πρόβλημα πες μας για να σου πουμε οδηγίες εγκατάστασης των νεώτερων driver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...