Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση Playstation2 σε laptop.


Petrakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Θέλω να συνδέσω το playstation μου με το laptop μου. Δλδ να χρησιμοποιήσω την οθόνη του laptop σαν τηλεόραση ώστε να παίζω εκεί playstation, μιας και δεν παίζει άλλη τηλεόραση στο δωμάτιο. Πως το κάνω?

 

Βασικά αγόρσα απο ebay ένα TV BOX το οποίο έχει είσοδο scart(να συνδεθεί το playstation) και έξοδο VGA. Το δοκίμασα σε κανονική LCD βγάζωντας το καλώδιο που έρχεται απο την κάρτα γραφικών και συνδέοντας αυτό του TV BOX και δούλευε κανονικά.

 

Στο laptop μου όμως, καταρχίν δεν έχω έξοδο VGA. Έχω DVI ( αλλά πήρα ένα convertor απο DVI σε VGA. ) Όταν λοιπόν συνδέω το TV BOX στο laptop δεν μπορώ να βρω τρόπο να δω το σημα του ΤV ΒΟΧ στην οθόνη του λαπτοπ. Πως γίνεται ρε παίδες?

 

Tέλος το laptop έχει και μια θύρα S-video αν αυτό βοηθάει.(αλλά με αυτή απλά στέλνεις το σήμα του laptop σε ΤV αν δεν κάνω λαθος - οπότε δεν βοηθάει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 99% των λαπτοπς δεν έχουν εισόδους video, όλες οι μπρίζες τους αφορούν την έξοδο εικόνας από το λάπτοπ σε άλλη συσκευή. Μάλλον θα χρειαστείς κάποια κάρτα τηλεόρασης που να υποστηρίζει video in, εκτός και αν έχεις κανα toshiba quosmio των 4000euro...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αυτό αναφέρω πιο πάνω, ότι έχω ΤV BOX (δλδ κάρτα τηλεόρασης εξωτερική με είσοδο RCA).

Το θέμα είναι πως στέλνω το σημα του στην οθόνη του λαπτοπ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις κανονικό PS2, νομίζω δεν υπάρχει νομικό πρόβλημα με το να τρέξεις ένα eumulator (http://www.emulator-zone.com/doc.php/ps2/pcsx2.html ), καθώς έχεις ήδη το δικαίωμα να χρησιμοποιήσεις το BIOS για να παίζεις παιχνίδια.

 

Μπορείς να παίζεις παιχνίδια είτε από το αυθεντικό δισκάκι, είτε από iso, είτε από αντίγραφα ασφαλείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αυτό αναφέρω πιο πάνω, ότι έχω ΤV BOX (δλδ κάρτα τηλεόρασης εξωτερική με είσοδο RCA).

Το θέμα είναι πως στέλνω το σημα του στην οθόνη του λαπτοπ!

 

MA ακριβως επειδή ΔΕΝ έχει είσοδο το notebook θα χρειαστείς είτε expresscard είτε usb κάρτα τηλεόρασης.

 

Ο emulator δεν δουλεύει παντοτε ικανοποιητικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Νίκος , το σκέφτηκα καλύτερα , έτσι όπως τα λες πρέπει να ναι. Αν δεν έχει είσοδο βίντεο δεν παίζει να παίξει με TV BOX ίσως μόνο με κάρτα USB που να έχει είσοδο βίντεο in.Χμμμμ!!

 

EDIT :Το emulator το είχα δει παλιά σε παιχνίδια απο PS1, όντως δεν δουλεύει πάντα καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Emulator είναι απλά ενα πρόγραμμα που προσομοιώνει το playstation στον υπολογιστή σου. Θεωρητικά, κατεβάζεις το bios του play, βάζεις το δισκάκι, ανοίγεις το πρόγραμμα και παίζεις. Αυτά στη θεωρία, γιατί στην πράξη θα υπάρξουν πολλά προβληματάκια, αλλα επιλύσιμα και άλλα όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το λαπτοπ σου έχει express card θύρα ή pcmcia προτίμησε τέτοια κάρτα, αφού το usb μπουκώνει και είναι ανεπαρκές...

 

 

 

 

ΕDIT: Να προτείνω κάτι?

Γιατί δεν τσιμπάς μια οθόνη lcd, αφού μια καρτα τηλεόρασης κοστίζει 100ε. Ε μία οθόνη 17' κοστίζει 150, εσύ αποφασίζεις ... Μαλιστα 15' λογικά πρέπει να εχουν πλέον γύρω στο 100αρικο... Οπότε δεν ξέρω αν αξίζει αυτό που εσύ προσπαθείς ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι express έχει..αν είχε PCMCIA θα ήταν καλύτερα τα πράγματα, ειδικά ebay υπαρχουν άπειρες και φτηνες λύσεις , όχι όμως express.

 

Τέσπα όντως τελικά με βλέπω να τσιμπαω οθονούλα, (μάλλον καμιά 15αρα CRT με κανα 30 ευρω ή καμιά 14αρα κανονική tv - λεφτά δεν παίζουν!)

 

anyway, thx για τις απαντήσεις σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...