Προς το περιεχόμενο

Οι μεγάλοι είναι πιο γρήγοροι;


SL9S9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το 2ο τέστ με το δίσκο μπορώ να το δεχθώ αλλά η διαφορά δεν είναι τραγική και μην ξεχνάς ότι παίζουν κι άλλα πράγματα ρόλο στις επιδόσεις ενός δίσκου (πχ. είχαν και τα 2 pc το ίδιο antivirus? ή όχι κλπ).

Αφου το γραφω, AVG και τα δύο. Η διαφορά είναι σημαντική: 30 δευτερόλεπτα με 47 δευτερολεπτα. Φαντασου κατ'αναλογία μια δουλεια 30 λεπτων θα γίνεται σε 47. Τωρα μου προεκυψε η απορια γιατι τοση διαφορα. Δεν πιστευω σε ένα χρονο να βελτιωθηκαν τοσο πολύ οι western digital ή έχει σημασία τα 160 GB με τα 250 GB, θα φταίει κανενας controler απο το motherboard της gigabyte ή το chipset (via? ή το 965). Εξ'αλλου το gigabyte μου ειναι προβληματικο, δεν δουλευει δίκτυο (εβαλα κάρτα) και σφυρίζει στο ξεκίνημα (απενεργοποιησσα ελεγχο fan) γιατί βαριέμαι να το πάω πίσω :-D. Αργότερα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει ρόλο κ πόσσα platters έχει ο δίσκος. Οσο λιγότερα, τόσο λιγότερες κ οι μετακινήσεις της κεφαλής, άρα κ πιο γρήγορος. !

 

ισως να ισχυει και το αντιθετο..(δν βαζω κ το χερι μ στη φωτια)..η κεφαλη γραφει σε ολα τα πλατερς ταυτοχρονα.Αρα σε μια περιστροφη του πλατερ γραφει περισσοτερα..

 

βεβαια λογω των περισσοτερων πλατερ πιθανον να μειωνεται η πυκνοτητα των δεδομενων (αφου τα χ GB που χωρουν πλεον στον δισκο ειναι "μοιρασμενα" στα πλαττερς), και που ισως αντισταθμιζει τα παραπανω..

 

δν ειμαι σιγουρος στο συγκεκριμενο παντως.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδες δεν παιζουν ρολο Τα ΜΒ που εχει ενασ HDD εχω δει 500αριδεσ να τρονε σκονη απο 320 και 320 απο 160. και φυσηκα

10000RPM apo 7200RPMd

http://www23.tomshardware.com/storage.html?modelx=33&model1=117&model2=676&chart=34

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πω και την δικιά μου εμπειρία με τους δίσκους.Επειδή τυχαίνει λόγο δουλειάς να κάνω πολλά ghost σε δίσκους βλέπω οτι οι ταχύτητες γενικότερα παίζουν.Οι δίσκοι που χρησιμοποιώ είναι 160,200 και 320 όλοι της western digital και έχω και μερικούς seagate.

 

Παρατηρήσεις που έχω κάνει.Ολοκαίνουριοι δίσκοι αντιγράφουν απο τον ίδιο δίσκο σε ακριβώς ίδιο μηχάνημα με διαφορετική ταχύτητα....τι να έφταιγε άραγε.Μικροί μεγάλοι πάνω κάτω στα ίδια είναι...μικρές οι διαφορές....αυτό που πάιζει μεγάλο ρόλο είναι κατα πόσο καταπονημένος είναι ο δίσκος.Επίσης η θερμοκρασία δωματίου παίζει ρόλο.Το χειμώνα γράφονται πιο γρήγορα απο το καλοκαίρι που έχει 40 βαθμούς ζέστη.Επίσης τα κάλώδια παίζουν μεγάλο ρόλο,για αυτό μην τα τσακίζεται πολύ.Αν θέλεται ταχύτητα πάρτε wd στις 10.000 και αν πραγματικά θέλετε γκάζια εξοπλιστείται με τίποτα scsi ή sas.Στα απλά serial ata και ide οι ταχύτητες είναι απλά....απαράδεκτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην εχετε την εντιποση πως επιδη ειναι στις 10000 ειναι και τρελά πιο γρηγοροι απλα αν ενας μεσος διαβαζει 60ΜΒ/S ο WD διαβαζει 65 μια διαφορα που ουτε την καταλαβενεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην εχετε την εντιποση πως επιδη ειναι στις 10000 ειναι και τρελά πιο γρηγοροι απλα αν ενας μεσος διαβαζει 60ΜΒ/S ο WD διαβαζει 65 μια διαφορα που ουτε την καταλαβενεις.

Το μειωμένο seek/access time το καταλαβαίνεις όμως. Αυτό είναι το ατού τους. Αλλιώς αν θέλαμε απλώς μεγάλο transfer rate θα κάναμε raid-0 (που είναι και πιο οικονομικό) και θα έληγε το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...