Προς το περιεχόμενο

Nvidia 7600 GS και αρχαία μητρική.


madboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στους insomniacs. Λοιπόν επειδή εχω ενα αρκετά ενοχλητικό πρόβλημα θα ήθελα να μου πείτε την απόψη σας.

Να αρχίσω λέγοντας οτι το desktop αποτελείται απο εναν AthlonXP 1400 και η μητρική του είναι η Asus A7M266. Φυσικά παίρνει μόνο κάρτες Agp και υποστηρίζει μέχρι Agp 4X.

Η κάρτα γραφικών που προμηθευτηκα για αναβάθμιση είναι μια 7600 GS με Agp 8X.

Στις απαιτήσεις τις αναφέρει οτι συνδέεται σε Agp 4X-8X compatible slot.

Προσπάθησα όλους τους πιθανούς τρόπους εγκατάστασης απο τον πιο απλό εως και φορμάτ σε καθαρό partition. Οδηγούς χρησιμοποιησα τόσο του κατασκευαστή της κάρτας αλλά και οδηγούς απο την Nvidia.

Σε όλες τις περιπτώσεις πριν εγκαταστήσω τους οδηγούς τα γραφικά ήταν πολύ άσχημα. Με δυσκολία μπορούσες να διαβάσεις τα γράμματα και η εικόνα ήταν αρκετά αλλοιωμένη κάτι το οποιο δεν συνέβαινε με την προηγούμενη κάρτα που έχω την Geforce3 Ti500.

Τώρα όσον αφορά την εγκατάσταση των οδηγών όλες οι προσπάθειες απέβησαν άκαρπες. Στην μέση είτε κολλάει το σύστημα,ή βγάζει μαυρη οθόνη ή ασπρόμαυρα σχήματα.

Σε αυτή την περίπτωση τι μπορεί να φταίει? Η μητρική μήπως δεν υποστηρίζει την κάρτα? Η κάρτα μας αποχαιρέτησε?

Υ.Γ.1:) Εχει μια υποδοχή 4-pins για τροφοδοσία στην κάρτα. Τη συνδεουμε κανονικά στο καλώδιο ή δεν έχει πρόβλημα? Οι δοκιμές έγιναν και συνδεδεμένη και χωρίς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...