Προς το περιεχόμενο

amd vs intel


bluray

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο αποψη value for money και ΜΟΝΟ θα αγοραζατε ενα amd 5600+ η θα μενατε σε εναν intel core 2 duo τυπου 4600? οι νεοι επεξεργαστες της amd θα χρειαζονται το socket am2 που υπαρχει ηδη στην αγορα και δεν θα χρειαστω μητρικη ενω με τους intel δεν ξερω τι μπορει να μου ξημερωσει σε οτι αφορα τα socket και της mobo...καμια γνωμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετα από το αν θα κρατήσεις τον Intel ή θα πας σε 5600+, πόσα χρόνια σκοπεύεις να μείνεις με 2πύρηνο setup; Αν πάνω από 2-2.5, οτιδήποτε και να έχεις τώρα, δε σου εξασφαλίζει αναβαθμισιμότητα για το μέλλον. Οπότε, καλύτερα να μείνεις με τον Intel...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι AMD ειναι αρκετα οικονομικοι, δεν φτάνουν τεχνολογικά τους Intel αλλά για τα λεφτά τους ειναι παρα πολυ καλοι.

Προτείνς τον AMD Athlon 64x2 6000+ διοτι δεν μου εχει δημιουργησει οποιοδηποτε προβλημα και ειναι αρκετα γρηγορος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι οι AMD, αλλα μεινε με τον 4600 και περιμενε 4πυρηνους. Εκτος κ αν αυτη τη στιγμη δεν σε καλυπτει ο 4600. Συμφωνω με parsifal πως μετα απο maximum 2,5 χρονια ο,τι κ να εχεις, κατα πασα πιθανοτητα, δεν θα ειναι αναβαθμισιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο maximum 2,5 χρονια ο,τι κ να εχεις, κατα πασα πιθανοτητα, δεν θα ειναι αναβαθμισιμο

 

Κι αν ακόμη είναι αναβαθμίσιμο, ίσως να πρέπει να γίνουν συμβιβασμοί που να κάνουν την ολική αλλαγή πλατφόρμας πιο ελκυστική λύση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι όπως τα λέει ο parsifal . Στό τέλος 9 στις 10 θα καταλήξεις σε ολικη αλλαγή. Οσο για amd τους προτιμώ εδώ και χρόνια και είναι αυτο που λέμε value for money

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thnx παιδες!!!! τελικα παω για τον 8400....

 

Ο 8400 είναι πολύ καλός;) αν εξαιρέσεις το bug που έχει στην idle θερμοκρασία, κολλάει ο μετρητής στο 45C, ταιριάζει άψογα με P35 & Χ38 chipset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toν έχω τον E8400 και δεν έχω παρατηρήσει αυτό που λέτε και έχω διαβάσει και εγώ.

Μια χαρά μετριούνται οι θερμοκρασίες( με Εverest Ultimate). Μήπως το διόρθωσαν;

Πάντως ο cpu πετάει! Θα του κάνω και ένα ο/c στα 4ghz και θα πετάει ακόμα περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λιγα λεφτα-πολυ λιγα... ο X2 4400+ Brisbane στα 60? ειναι κλεψια, με G2-Core μπορει ανετα τα 3.2-3.3 GHz. οσο για 4500-4600 απλα καλυτεροι απο Χ2 ανεξαρτητα ταχυτητας, στα 50-65? αξιζει για Χ2 αλλα απο 90? και

απλα Ε4_00.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λιγα λεφτα-πολυ λιγα... ο X2 4400+ Brisbane στα 60? ειναι κλεψια, με G2-Core μπορει ανετα τα 3.2-3.3 GHz. οσο για 4500-4600 απλα καλυτεροι απο Χ2 ανεξαρτητα ταχυτητας, στα 50-65? αξιζει για Χ2 αλλα απο 90? και

απλα Ε4_00.

 

δεν θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά για το παραπάνω... Έχω 2 από δαύτους αλλά δεν ανεβαίνουν πάνω από 2.6 σταθερά (με αερόψυξη της αμδ και χωρίς να πάιξω με ρέυματα,συχνότητες μνήμης και άλλα τέτοια συναφή) Ελπίζω να σφάλλω για να τους λιώσω όταν φτάσει το πλήρωμα του χρόνου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...