Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για Openoffice


hasodikis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ψαχνω το ψάχνω αλλά δεν το βρίσκω.... δεν υπάρχει η δυνατότητα ή μηπως είμαι εντελώς στραβός?

 

Επ ευκαιρία της καινούργιας μου Samsung 19'' wide screen (:P:p:p:p) θέλω όταν επεξεργάζομαι ένα έγγραφο στο openoffice να βλέπω ταυτόχρονα δυο ή και τρεις σελίδες (ανάλογα με το ζουμ), δηλαδή να έχω συνεχόμενη προβολή (αν και περιττο το γιατί,, όταν επεξεργάζεσαι μεγάλα έγγραφα βοηθάει πολύ να βλέπεις τη ροη του κειμένου, και το περιεχόμενο προηγούμενων ή επόμενων σελίδων). Τη επιλογή αυτή την έχεισ στο Koffice, το οποίο όμως, για άλλους λόγους και τουλάχιστον μέχρι να βγεί η νέα έκδοση για το KDE4, δε θέλω καν να βλπω μπροστά μου. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο openoffice? ξέρει κανείς?

παραθέτω φωτο για να είμαι απόλυτα ακριβής στο τι εννοώ (είναι από την προεπισκόπηση εκτύπωσης)

 

Μερσύ εκ των προτερωνε

Hasodikis

post-42350-129062960179_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπητέ μου φίλε hasodikis θα σε δυσαρεστήσω

http://qa.openoffice.org/issues/show_bug.cgi?id=1598

δεν γίνεται ακόμα αυτό

έχει ζητηθει απο πολλους και θα γινει στο μελλον

σαν λυση μπορεις να κανεις Παράθυρο → Νέο παραθυρο και θα εχεις 2 παραθυρα συνδεδεμενα, οποτε οτι αλλαγες κανεις στο ενα θα περνανε στο αλλο

και αν βαλεις το compiz plugin tile που κανει στίξη των παραθυρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται. Στο v3 και αν...

 

EDIT: Δε θα ήταν καλά να είχαμε κάνα ψαγμένο Ajax script που θα προειδοποιούσε την ώρα που γράφεις post ότι έχει ποστάρει ήδη κι άλλος; :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Parsifal αν το έχει ήδη πορσταρει κανεις σορρυ δεν το βρήκα.... εψαξα όμως....

 

DimitrisG ... το έχω βρει αυτό....αλλά περισσότερο με ενδιαφέρει να βλέπω το κείμενο ως ροή ... μπροστά μου σε έκταση περισσότερη από μια σελίδα και χωρίς scrolling.

 

Μερσύ για τις απαντήσεις .... κριμα ρε γ*&*^%$

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται. Στο v3 και αν...

 

EDIT: Δε θα ήταν καλά να είχαμε κάνα ψαγμένο Ajax script που θα προειδοποιούσε την ώρα που γράφεις post ότι έχει ποστάρει ήδη κι άλλος; :lol:

 

 

:lol::lol::lol: αυτο λεγεται resync !

 

hasodikis: το kword το κάνει ; γιατι δεν θελεις ουτε να το βλέπεις ; δεν το εχω δουλεψει αλλα λιγο που το εχω δει φαινεται sympa !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι φαίνεται εδώ http://qa.openoffice.org/issues/show_bug.cgi?id=1598

από τη μέση και κάτι... το έχουν ήδη κάνει στην 2.4 έστω δοκιμαστικά ... οπότε δεν θα αργήσουμε να το δούμε και εμείς...

 

DimitrisG.... To koffice δε μου αρέσει για κυρίως δύο λόγους....

(τουλαχιστον.... αυτα είδα εγώ, μπορεί να υπάρχει λύση αλλά να μην την πολυέψαξα)

 

1. δεν κάνει διόθωση σε πολλές γλώσσες ταυτόχρονα...

2. δεν κάνει καλό hyphenation

3. όταν το ξεκινάς, έχει μια ανόητη μπάρα στα αριστερα.. με αχρηστα πράγματα, την οποία δεν μπορώ να ξεφορτωθώ με τίποτα.

4. δεν έχει καθόλου καλή συμβατότητα με έγγραφα το M$Office.. αλλά αυτό είναι no go επείδή είμαι σε νομικό γραφείο και είμαι ο μόνος με λινουξ εδώ μέσα... όλοι οι άλλοι γραφουν σε word....

5.... (συγνώμη είπα μόνο δύο οπότε σταματάω εδώ)

 

τεσπα,.,... μολις το εγκατέστησα ... θα παίξω μαζί του ξανά μπας και το δαμάσω...

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Προσπαθώ να δώ τις διαφάνειες του καθηγητή μου ο οποίος πιθανότατα θα τις έχει κάνει από office 2003 και τα γράμματα στα σχεδιαγράμματα είναι τρισάθλια!Σε σημείο να μην ξεχωρίζεις τι λέει!Ξέρει κανένας πως διορθώνεται αυτό??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...