Προς το περιεχόμενο

μια μικρή βοήθεια περί OC Q6600..


AzaZyL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θέλω να υπερχρονίσω έναν Q6600.Καταρχήν πια είναι η κανονική τάση λειτουργίας του? Εάν θέλω να τον φτάσω στα 2,9 - 3 Ghz στα πόσα να δώσω περίπου το Vcore του? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα με κανονικη ταση μπορεις να τα φτάσεις τα 3 με 3,2!!!! Ο μοναδικος τροπος να το μαθεις είναι να δοκιμάσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν στο δικό μου Η/Υ ήμουν σταθερός στα 1.3125 v-Core με 3.0 υπερχρονισμό και μνήμες στα 800 (5 προς 6).

Τώρα πλέον στα 3.2 είμαι στα 1.40 v-Core. Πάντως να ξέρεις φίλε μου ότι από μηχάνημα σε μηχάνημα υπάρχουν διαφορές. Οπότε θα πρέπει να το τεστάρεις ανεβάζοντας (αν είναι ασταθές) την τάση μέσα από το bios. Καλό θα είναι να έχεις και μια ψυκτρούλα και θα είσαι μια χαρά!

Οι τιμές που δίνω είναι οι τιμές μέσα από Bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Το insomnia είναι απίστευτη πηγή βοήθειας.. Κάτι τελευταίο τώρα: Εάν ενεργοποιήσω το Intel Speedstep (μητρική Abit Ip35 pro και ψύκτρα Scythe Ninja Rev.B) και ταυτόχρονα τον υπερχρονίσω, τότε θα λειτουργεί υπερχρονισμένος μόνο όταν τον θέλω εγώ ή δεν θα είναι ποτέ υπερχρονισμένος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόκειται να επηρεάσει τίποτα απλά άστο απενεργοποιημένο μέχρι να έχεις σταθερό σύστημα (φαντάζομαι τρέχεις orthos ή prime95 για να τσεκάρεις τη σταθερότητα του συστήματός σου έτσι?) και μετά ενεργοποίησέ το αδελφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντοσ τον εχω στα 3,100 με 1,34 Volt kai δουλευει αψογα και κρυος με 60-62c Full Load.

 

Καλα δεν ειναι και οτι πιο κρύο στους 60-62 βαθμους για τον 6600 αλλά αμα είσαι ακομη με την μαμα ψύκτρα καλά είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω συνέχεια για αυτό το θέμα και βλέπω οτι απασχολεί πολλούς ο υπερχρονισμός του Q6600.

 

δεν μας είπε κανενας όμως διαφορές είδε απο τα 2.4ghz στα 3 ή 3+ ghz ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω συνέχεια για αυτό το θέμα και βλέπω οτι απασχολεί πολλούς ο υπερχρονισμός του Q6600.

 

δεν μας είπε κανενας όμως διαφορές είδε απο τα 2.4ghz στα 3 ή 3+ ghz ?

 

Από 2.4 στα 3.2 Σχεδον 1500 - 1700 Marks πανω στο 3Dmark06 χωρις o/c στις καρτες γραφικων πιστευω οτι είναι διαφορα!

Σε σύστημα με Q6600 και 2Χ3870!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τούμπαρες και τον πήγα στα 3Ghz :lol:

 

Μόνο το 266 πείραξα και το έκανα 333. Όλα τα άλλα όπως ήταν. το FSB ανέβηκε στα 1333 και οι θερμοκρασίες σε FULL load είναι 62 61 56 58 για κάθε core αντίστοιχα.

 

Το FSB:DRAM πήγε από 1:2 στο 2:3 και ώς δια μαγείας εκει που στο windows experience index είχα σε όλα 5,9 εκτός από τις μνήμες που ήταν 5,6 πήγαν 5,9 και αυτές...

 

end of report

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...