Προς το περιεχόμενο

Καλύτερο Codec-Player για αναπαραγωγή ταινιών 1080p; Problem


GooFyGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατεβασα πρόσφατα καποιες ταινιες σε ποιοτητα High Definition 1080p. αν και εχω πολλες σε 720p, τις 1080p δεν καταφερα να τις παιξω σωστα με καποιο προγραμμα...δοκιμασα τις τελευταιες εκδόσεις των: Media Player Classic, VLC player, και τα κλασσικα PowerDVD7.3 και τον Media Player 11 που εχουν ενσωματωμένο τα Vista. Ολα τα προγράμματα μου "προσφεραν" εναν τραγικο ασυγχρονισμο εικόνας-ήχου, μικροκολλήματα στην εικόνα, συγκεκριμενα, το vlc κολλουσε χειροτερα απ'ολα, και στην τελική δεν βρηκα τροπο ή το κατάλληλο codec για να παίξουν σωστα οι ταινίες. εννοειται οτι όλα τα υπόλοιπα φορμάτ ταινιών, μεχρι και το 720p παιζουν αβίαστα! Δοκίμασα ffdshow και CoreAVC...Τα ιδια!

Εχω την 7900GTX, 830 Dualcore στα 3.2, 1,5GB RAM @ 667, και Vista Ultimate x64...κανένα codec, player ή ιδέα??!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερες εκδόσεις των ffdshow και CoreAVC δεν υποστήριζαν dual επεξεργαστές με αποτέλεσμα να δουλεύει μόνο ο ένας πυρήνας.

Δοκίμασες καινούργιες εκδόσεις; π.χ. CoreAVC Professional Edition-1.6.5.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι καινουριες εκδοσεις, σημερα κιολας κατεβασμενες :fear: !! δοκιμασα και το bsplayer, λιγο καλυτερα τα πραγματα γιατι μπορω να κατεβασω την αναλυση της οθονης. αλλα δε πιστευω να μην μπορει να παιξει σε full HD η καρτουλα την 1080p, ελεος δλδ! θα το ψαξω λιγο ακομα....ευχαριστω παντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εδώ και ένα χρόνο , από τότε δηλαδή που ανακάλυψα τον KMplayer , έχω βρει την ησυχία μου με codecs και τέτοια...

 

Βέβαια ακόμη προσωπικά δεν το δοκίμασα σε HD-1080p ταινίες αλλά πιστεύω θα τις παίζει κι αυτές με τόση ευκολία όση και όλα τα υπόλοιπα φορμα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμαζω τον KMplayer στο 1080p και σας λεω εντυπωσεις....αν και με τον bsplayer κατι βλεπω να καταφερνω...εχει λιγο περιεργες ρυθμισεις για υποτιτλους και γενικα, αλλα θα το παλεψω :) bluray εσυ χρησιμοποιεις το codecs6030 allin1 και για x264 1080p και δουλευει κομπλε να υποθεσω?? και το προβληματακι μου δεν εχει κατι ιδιαιτερα δυσκολο για να κατανοησεις :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to ultimate codec pack κατα την γνωμη μου.

http://www.free-codecs.com/download/K_Lite_Codec_Pack.htm

αυτο ειναι το link για tin lite version.

http://www.free-codecs.com/download/K_Lite_Mega_Codec_Pack.htm

gia tin mega version.

δν νομιζω να υπαρχει codec pou na μην το εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα... εξακολουθει να υπαρχει αποσυγχρονισμος εικόνας-ήχου. τα 720p παιζουν μια χαρα παντου. και δοκιμαζω 3 διαφορετικες ταινιες 1080p... δοκιμασα να κατεβασω το sampling rate απο 96 σε 48 Khz, καθως και το bit depth της X-Fi απο 24 σε 16 bit...τπτ και απο κει, οποτε μαλλον δεν εχει σχεση η καρτα ηχου....ξεμεινα απο ιδεες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ο 830 δεν μπορεί να ανταπεξέλθει σε video 1080p και μάλιστα συμπιεσμένο σε h264... Το ίδιο περίπου πρόβλημα είχα και εγώ με το παλιό μου σύστημα μέχρι που έκανα αναβάθμιση και χάθηκαν ως δια μαγείας όλα τα σπασίματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβομουν μια τετοια εκδοχη.... τεσπα, θα τον δοκιμασω και σε ενα overclock αργοτερα, στα 3.5,θα πουσαρω και τις μνημες και ολα,να δω αν θα αλλαξει τπτ. αλλα μαλλον ο 830 θα φταιει....πρεπει να βρω μια δουλεια τωρα, παμε για core2 duo!! και quad-core! lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα τι codec γυρευεις.

Το video που κατεβασες σε τι format ειναι γραμμενο? MKV η κατι αλλο? Βασει αυτου, θα κατεβασεις το απαραιτητο. Φορτωνοντας οτι συλλογες βρισκεις, απλως δυσκολευεις τα πραγματα.

Με το KMPlayer η το Media Player Classic δεν εχω προβλημα στα 1080p στο laptop (ATI X1800) με το KMPlayer να υπερτερει καπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mkv ειναι το format kanenas_0, και δεν φορτωνω οτι να'ναι συλλογες απο codecs... εχω εγκαταστησει βασικα την full απο klite codec, και απο κει κ περα δοκιμαζω με διαφορετικα players.το προβλημα τελικα δεν πρεπει να ειναι του επεξεργαστή, καθως μετα απο ψαξιμο περιοριστηκε μονο στον αποσυγχρονισμενο ηχο-εικονα. αν εξαιρεσουμε δλδ τον ηχο που αργει γυρω στο 1 sec, η εικόνα παιζει σταθερα, χωρις προβληματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τότε. Με το media player classic με τα + - κουμπιά του πληκτρολογίου σου μπορείς να πας τον ήχο μπρος-πίσω.

Είναι μια λύσις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποκλείεται να φταίει ο επεξεργαστής σου, θα χρησιμοποιήσεις το coreavc decoder και για τον ήχο θα χρησιμοποιήσεις το ac3filter. επίσης δοκίμασε (με το media player classic πάντα) αλλαγή του output σε haali renderer, ή WMV9 windowd, επίσης δοκίμασε να blockareis το ffdshow audio decoder από τα external filters του MPC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...