Προς το περιεχόμενο

ATI: 2x3870 ή 3870X2;;;


Kostas75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια λύση προτείνετε:

α) Δύο κάρτες γραφικών ΑΤΙ 3870 σε διάταξη crossfire, ή

β) μία κάρτα γραφικών 3870Χ2 με δύο GPUs πάνω;;

 

Στη (β) περίπτωση πως βλέπει το σύστημα τη κάρτα; Σαν μία κάρτα με 2 GPUs, ή σαν την (α) περίπτωση, δηλαδή σαν δύο κάρτες συνδεδεμένες με Crossfire;;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οπότε, όπως προκύπτει από το άρθρο, ελαφρώς καλύτερη λύση είναι η 3870Χ2. Αλλά πως λειτεουργεί αυτή η διπύρινη; Σαν να έχεις crossfire; Ή σαν αυτόνομη κάρτα με ειδικούς dirvers από την ΑΤΙ για διπύρηνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν crossfire

 

Οπότε με ότι προβλήματα συνεπάγονται, δεν τα γλιτώνω. Π.χ. στο Crysis στις οθόνες των menu, πριν ξεκινήσεις να παίζεις το παιχνίδι (μέσα στο παιχνίδι είναι ΟΚ ευτυχώς), βγάζει artifacts και τρεμοπαίζει η εικόνα. Έχω ακούσει ότι με SLI δεν υπάρχει κανένα τέτοιο πρόβλημα.

Κάτι άσχετο: Ξέρεις αν θα βγει 8800GT Χ2; Για μένα που έχω Crossfire motherboard (Asus Maximus Formula, Χ38 chipset) θα λειτουργεί σαν SLI μια τέτοια κάρτα ή δεν γίνεται;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικά απορώ, πόσο δύσκολο είναι για έναν χρήστη ηλεκτρονικών υπολογιστών (που είναι μέσα στα πράγματα, γιατί δεν είδα να έχεις κανένα board της πλάκας) να καταλάβει ότι το Crossfire δουλεύει μόνο σε board που το υποστηρίζει (Ati ή Intell) και αντίθετα το SLI δουλεύει μόνο σε nVidia board.

τι σκ@τά πυρινική φυσική είναι? έλεος πια διαβάστε και κανένα άρθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικά απορώ, πόσο δύσκολο είναι για έναν χρήστη ηλεκτρονικών υπολογιστών (που είναι μέσα στα πράγματα, γιατί δεν είδα να έχεις κανένα board της πλάκας) να καταλάβει ότι το Crossfire δουλεύει μόνο σε board που το υποστηρίζει (Ati ή Intell) και αντίθετα το SLI δουλεύει μόνο σε nVidia board.

τι σκ@τά πυρινική φυσική είναι? έλεος πια διαβάστε και κανένα άρθρο.

 

Ρε φίλε για αυτό σε ρωτάμε, εσύ που είσαι τόσο "σοφός" να μας πεις... Γιατί, αν κατάλαβες την ερώτηση, μια κάρτα 8800GT Χ2 δεν χρειάζεται να μπει σε διάταξη SLI αλλά είναι μία κάρτα με δύο πυρήνες. Και για αυτό και άλλους λόγους, για τους οποίους δεν γνωρίζω σε βάθος, και φυσικά δεν χρειάζεται να απολογηθώ σε σένα, κάνω αυτές τις ερωτήσεις σε ένα forum συζήτησης, όπως του Insomnia, για να πάρω απαντήσεις από παιδιά που έτυχε να έχουν ασχοληθεί περισσότερο με ένα θέμα που δεν ξέρω. Δεν είναι κακό να ρωτάς να μάθεις για κάτι που δεν ξέρεις ΑΚΡΙΒΩΣ τι ισχύει. Στο περίπου και εγώ το υποψιάζομαι αλλά θέλω να είμαι σίγουρος, δεν μου αρέσει να το παίζω εξυπνάκιας γνωρίζοντας περίπου, όπως πολλοί νεο-Έλληνες κάνουν ότι "είναι μέσα σε όλα και τα ξέρουν όλα". Τώρα εσύ που τα ξέρεις όλα αυτά τα "απλά" πράγματα μη κάνεις το κόπο να απαντάς αν δεν έχεις όρεξη, άσε άλλους που έχουν καλή διάθεση και δεν τραβάνε κανένα "ζόρι".

Τα λέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

μια χαρά θα δουλεύει η 9800GX2 (δλδ 2 8800 GTS G92 σε μια κάρτα) σε crossfire mobo... 2 τέτοιες όμως θέλουν sli mobo για να δουλέψουν :-)

όπως και μια χαρά δουλεύει η 3870Χ2 σε sli mobo...same με από πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά θα δουλεύει η 9800GX2 (δλδ 2 8800 GTS σε μια κάρτα) σε crossfire mobo... 2 τέτοιες όμως θέλουν sli mobo για να δουλέψουν :-)

όπως και μια χαρά δουλεύει η 3870Χ2 σε sli mobo...same με από πάνω

 

ThReSh: Σε ευχαριστώ πολύ φίλε! Αυτό ακριβώς ήθελα να μάθω, δεν με ενδιαφέρει να βάλω δύο Χ2 κάρτες γραφικών σε διάταξη SLI γιατί φυσικά ξέρω ότι αυτό δεν γίνεται (παρά ίσως με κανένα hacked firmware αν υπάρξει ποτέ κτλ. κτλ.). Αλλά αν δεν έκανα την ερώτηση και υπέθετα απλά ότι δεν γίνεται να έχω ούτε διπύρηνη κάρτα στο δικό μου mobo, όπως πιστεύει ότι θα έπρεπε να έκανα ο "σοφός" μας φίλος sa3rdna, τότε δεν θα το γνώριζα.

Ευχαριστώ και πάλι!

 

sa3rdna: Για αυτό πρέπει να ρωτάς, δε κάνει κακό να παραδέχεσαι ότι δεν ξέρεις κάτι, γιατί αλλιώς εκτίθεσαι... και ίσως κάνεις και λάθος επιλογές στο μέλλον μη γνωρίζοντας τι ισχύει στη πραγματικότητα εντέλει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε κώστα χαλάρωσε λίγο δεν σε έβρισα κιόλας, πάντως γενικά να ξέρεις ότι μια κάρτα δεν μπα να έχει και 8 πυρήνες πάνω στο pcb της, θα δουλέψει σε οποιδήποτε board κι αν μπεί γιατί το crossfire (στην περίπτωση της Αti) ενεργοποιήτε μέσω του pci-e contrοler που υπάρχει στο pcb της κάρτας. αντίθετα όταν μιλάμε για 2 κάρτες τότε παίζει ρόλο το board. δες κι εδώ, το κεντρικό chip είναι αυτό που κάνει τη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε κώστα χαλάρωσε λίγο δεν σε έβρισα κιόλας, πάντως γενικά να ξέρεις ότι μια κάρτα δεν μπα να έχει και 8 πυρήνες πάνω στο pcb της, θα δουλέψει σε οποιδήποτε board κι αν μπεί γιατί το crossfire (στην περίπτωση της Αti) ενεργοποιήτε μέσω του pci-e contrοler που υπάρχει στο pcb της κάρτας. αντίθετα όταν μιλάμε για 2 κάρτες τότε παίζει ρόλο το board. δες κι εδώ, το κεντρικό chip είναι αυτό που κάνει τη δουλειά.

 

Απλά ήσουν λίγο εριστικός και επιθετικό το post σου και χωρίς να έχεις δίκιο.

Anyway, ΟΚ. Peace! :)

Στο θέμα μας τώρα, η ερώτησή μου έγινε γιατί σκέφτομαι αν κάποια στιγμή βγει 8800GT X2 να τη πάρω. Και έτσι ήθελα να σιγουρευτώ από τώρα ότι γίνεται έτσι ώστε να κάνω τα "σχέδιά" μου για τις μελλοντικές αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη σελιδα που λετε με τα benchmark για Ati 3870 x2 και ati 3870 CF παρατηρησε κανενας οτι Η MSI 3870 Χ2 OC μαλλον ειναι o/c edition.Η κανω λαθος!!

 

Χμ!.. Μάλλον έχεις δίκιο. Οπότε είναι λίγο άδικη η σύγκριση.. Επίσης κάτι που δεν μου αρέσει στην X2 είναι η χρήση GDDR3 αντί GDDR4 μνήμης, γιατί αυτό;;

Περίεργη κίνηση από την ATI και σίγουρα αρνητική..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη σελιδα που λετε με τα benchmark για Ati 3870 x2 και ati 3870 CF παρατηρησε κανενας οτι Η MSI 3870 Χ2 OC μαλλον ειναι o/c edition.Η κανω λαθος!!

 

Η επίσημη ταχύτητα είναι 825Μhz για την 3870 Χ2, η MSI την χρονίζει στα 850 για αυτό θεωρείτε o/cʼed.

 

Δεν έχει αρνητική επίπτωση η ddr3 από την ddr4 στην Ati X2 3870.

Ανακοινώθηκε ότι θα βγουν υλοποιήσεις με ddr4 μνήμη στην Χ2 3870.

Από οδηγούς υπάρχουν διαθέσιμοι. Κατά τʼάλλα είναι μια ολοκληρωμένη κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...