Προς το περιεχόμενο

Μικρο-προβληματα με debian lenny


jim_p

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.

 

Πριν απο ενα μηνα περιπου, οταν ειδα οτι το ubuntu δεν κανει πλεον για μενα, πηρα την αποφαση να παω σε μια πιο σοβαρη διανομη και σε μια πιο ακραια εκδοση της. Το ονομα αυτης debian lenny η αλλιως debian testing. Την εγκατεστησα στο vmware και για καιρο πηγαινε μια χαρα. Ειχα βαλει το 90% αυτων που χρειαζομαι και ολα πηγαν ρολόι.

Σημερα εκανα το μεγαλο βημα και εκανα την εγκατασταση κανονικα στο pc μου. Εκανα τη γνωστη minimal εγκατασταση και μετα σιγα σιγα προσθεσα πανω το xorg και το gnome και ολα τα αναγκαια.Εχω ομως μερικα προβληματα ακομα τα οποια εχουν να κανουν με το οτι δεν ειμαι πλεον με virtual hardware αλλα με πραγματικο:

 

1) Δεν εχω ηχο! Χρησιμοποιω την onboard καρτα ηχου, οταν κανω κλικ στο εικονιδιο της εντασης στο tray μου βγαζει ενα μηνυμα που λεει "Δεν βρεθηκαν στοιχεια ελεγχου εντασης ηχου η/και συσκευες". Στις προτιμησεις για τον ηχο (Συστημα > Προτιμησεις > Ηχος), σε οτι και να πατησω να κανω δοκιμη μου βγαζει παντα το ιδιο μηνυμα λαθους.

Η εντολη lspci μου δινει μεταξυ αλλων και

>00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 02)

Πηγα στο site της intel, και κατεβασα ενα .tar.gz το οποιο περιεχει ενα scriptακι για εγκατασταση και πολλα .rpm αρχεια! Δεν ετρεξα κατι απο εκει γιατι φοβαμαι πως δεν κανουν.

http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?strState=LIVE&ProductID=36&DwnldID=8106&agr=N&lang=eng&PrdMap=36

 

2) Δεν μπορω να βρω το flashplugin-nonfree πουθενα στο repository. Πηγα στο site της adobe και κατεβασα απο κει το installer και το ετρεξα οπως πρεπει. Εχω flash πλεον στο firefox, αλλα κατι μου λεει οτι κακως το εκανα ετσι.

 

3) Με εξαιρεση τον / σκληρο, δεν μπορω να μπω σε κανεναν αλλο! Ουτε στα ntfs partitions, παρολο που εχω βαλει το ntfs-3g, ουτε στα fat32 filesystems που ειναι το φλασακι μου και η καρτα μνημης του κινητου. Βγαζει ενα περιεργο μηνυμα, θα το κανω screensot αν χρειαζεται γιατι ειναι πολυπλοκο. Σιγουρα μου λειπει και αλλο πακετο, αλλα ποιο?

 

4) Πως θα δωσω χειροκινητα ip/subnet mask/gateway? Κανω διπλο κλικ στο εικονιδιο δικτυου στο tray, παταω κατω το κουμπι που λεει ρυθμιση, κλεινει το παραθυρο (προφανως για να ανοιξει καποιο αλλο) αλλα δεν γινεται τιποτα!

 

Ευχαριστω για το χρονο σας και τη βοηθεια σας προκαταβολικα.

Δεν θελω να το παρατησω το lenny γιατι μου αρεσε απο την 1η στιγμη και ακομα ειναι τρελα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν έχω εμπειρία από debian και μόνο σε ubuntu για το

1.δώσε σε κονσόλα

asoundconf list

να δούμε τι θα βγάλει

2.Καλά έκανες και αυτός σωστός είναι ο τρόπος.

3.Για δες μήπως υπάρχει και το πακέτα ntfs-config και ψάξε μετά την εγκατάσταση το ανάλογο πρόγραμμα στο menu

4.Δεν γνωρίζω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ψάξε να βρείς ποιό kernel module είναι το σωστό για την κάρτα ήχου σου. Το google θα σε βοηθήσει.

 

2. Αυτός είναι ο σωστός τρόπος.

 

3. Δοκίμασε να κάνεις mount με το χέρι να δούμε τί θα βγάλει. Η εντολή είναι

>mount -t vfat /dev/sdb1 /mnt/flash

σαν root. Αλλάζεις το mount point αν χρειάζεται (/mnt/flash και βάζεις αυτό που θέλεις) και για να δείς σε ποιο device είναι το flashακι σου, με το που θα το βάλεις στην θύρα δώσε

>dmesg | tail

και θα το βρείς.

 

4. Αν θυμάμαι καλά από debian τα network interfaces είναι στο /etc/network/interfaces. Σαν root κάνε edit αυτό το αρχείο και βάλε τις IP που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρώτο κοίτα τι modules έχει φορτώσει ο πυρήνας για να δεις αν έχουν φορτωθεί οι drivers. Αυτό το κάνεις με την εντολή lsmod.

Όσο για το 4, εάν συνδέεσαι για παράδειγμα με ethernet μέσω του interface eth0 τότε σαν root δίνεις τις εξής εντολές:

>
# ifconfig eth0 192.168.1.2 netmask 255.255.255.0 up
# route add default gw 192.168.1.1
# echo 192.168.1.1 >> /etc/resolv.conf

 

όπου 192.168.1.1 είναι gateway/router και dns server ταυτόχρονα, και 192.168.1.2 η IP σου με netmask 255.255.255.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

 

1) Το asoundconf list μου βγαζει

>Names of available sound cards:    

κενο δηλαδη, ακομα και οταν το τρεχω σαν root.

 

Χτες βραδυ, αφου εκανα το thread εδω, κατεβασα απο το site της realtek κατι πακετα με drivers ετοιμα για compile. Εγκατεστησα απο το Synaptic τo linux-headers-2.6.22-3-686 (κατι για τον πυρηνα που ηθελε) και το build-essential. Εκανα compile και μετα απο λιγο μου εβγαλε στο alsaconf οχι μια αλλα 2 επιλογες για να επιλεξω!!! Και οι 2 με το ιδιο ονομα αλλα με διαφορετικες εξηγησεις!!!

>hda-intel          Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller
hda-intel          ATI Technologies Inc Unknown Device aa18

Μετα ζηταει επιβεβαιωση για να αλλαξει κατι modprob αρχεια και αμεσως μετα βγαζει ενα συντομο ηχο σαν αποδειξη οτι δουλευει. Και μετα απο αυτο παλι ησυχια! Δυο εντολες που βρηκα online, εχουν το εξης αποτελεσμα, αν βοηθαει:

>jim@lenny:~$cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec
Codec: Realtek ALC885

jim@lenny:~$aplay -l
aplay: device_list:205: no soundcards found...

Επισης παρατηρω οτι κατα τον τερματισμο κλεινει και ενα service ALSA!

Αυτο εγω μπορω να το κλεισω απο γραμμη εντολων? Επειδη το 1ο πραγμα που μου λεει to alsaconf ειναι να κλεισω οτι τρεχει και εχει σχεση με ηχο.

 

2) Ωραια. Το αφηνω ετσι.

 

3) Πακετο ntfs-config δεν υπαρχει αλλα καταφερα να τον κανω mount απο το τερματικο και τα βλεπει ολα. Για τα fat32 ακομα τιποτα! Προς το παρον αυτο περναει σε 2η μοιρα γιατι προεχει να κανω τον ηχο.

 

4) Ελειπε τελικα ενα πακετο για να γινει το applet "πληρες". Το εβαλα και ειμαι οκ.

 

Οποτε το μειζον προβλημα τωρα ειναι ο ηχος. Οποιος μπορει ας βοηθησει.

 

 

P.S. Και στα xp μου βγαζει 2 συσκευες αναπαραγωγης να διαλέξω και επιλεγω την Intel Corporation... σαν προεπιλογη και ειμαι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αποτελεσμα του lsmod ειναι (εκανα copy οτι εχει μεσα snd)

>snd_hda_intel         292252  0 
snd_pcm_oss            38752  0 
snd_mixer_oss          15968  1 snd_pcm_oss
psmouse                36016  0 
snd_pcm                70116  2 snd_hda_intel,snd_pcm_oss
snd_timer              21764  1 snd_pcm
snd_page_alloc         10056  2 snd_hda_intel,snd_pcm
snd_hwdep               8900  1 snd_hda_intel
i2c_i801                8656  0 
snd                    50292  6 snd_hda_intel,snd_pcm_oss,snd_mixer_oss,snd_pcm,snd_timer,snd_hwdep

 

και το dmesg λεει

>usb 7-2: new high speed USB device using ehci_hcd and address 2
usb 7-2: configuration #1 chosen from 1 choice
Initializing USB Mass Storage driver...
scsi6 : SCSI emulation for USB Mass Storage devices
usb-storage: device found at 2
usb-storage: waiting for device to settle before scanning
usbcore: registered new interface driver usb-storage
USB Mass Storage support registered.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οδηγοί για την κάρτα ήχου έχουν φορτωθεί.

Δοκίμασες να τρέξεις το alsaconf ως root;

Έχε υπόψη σου πως ο χρήστης πρέπει να ανήκει στο group audio για να μπορει να έχει ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οδηγοί για την κάρτα ήχου έχουν φορτωθεί.

Δοκίμασες να τρέξεις το alsaconf ως root;

Έχε υπόψη σου πως ο χρήστης πρέπει να ανήκει στο group audio για να μπορει να έχει ήχο.

 

Ναι το εχω τρεξει αρκετες φορες απο χτες το alsaconf σαν root.

Εκανα μια δοκιμη να μπω σαν root στο pc ΚΑΙ ΕΧΩ ΗΧΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!!!

 

Πως θα βαλω τωρα τον χρηστη jim στο group audio?

 

Πηγα Συστημα > Διαχειρηση συστηματος > Χρηστες και ομαδες > επελεξα το λογαριασμο μου και μετα πηγα Προνομια χρηστη > Χρηση συσκευων ηχου και εκανα tick. Εκανα logout και login αλλα ουτε παλι εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε στο σύστημα να δεις μήπως υπάρχει πουθενά κάποιο asoundrc αρχείο. Πιθανά στο /root/.asoundrc ή στο /etc/

Αν το βρείς, ανέβασέ το κι εδώ, και αντέγραψέ το στο ~/.asoundrc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρηκα κανενα αρχειο με ονομα asoundrc σε κανενα φακελο ακομα και με locate :(

 

Εκανα add τον χρηστη jim με

>usermod -G audio jim

αλλα ακομα δεν εχω ηχο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν ήδη ο χρήστης στο audio με την

>
usermod -G audio jim

θα βγει απο το group. Πρόσθεσε το -a μαζί με το G

Και για να σιγουρευτείς κοίτα και το /etc/group (λογικά εκεί θα είναι οι ρυθμίσεις σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ηχο!!! Ετρεξα την παραπανω εντολη 1-2 φορες και πλεον εχω ηχο και σαν απλος χρηστης!!! Ηταν να μην μπω στο group του audio, τωρα που μπηκα...

 

Μια παρατηρηση μονο. Κατα τον τερματισμο, μου βγαζει ενα ωραιοτατο [FAILED] με εντονα κοκκινα γραμματα. Θα καταγραψω τι λεει και θα σας πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. Μου βγαζει "Killing all remaining proccesses [failed]".

Δεν το κανει παντα, μερικες φορες αλλα οπως και να χει το κανει αφοτου εκανα compile τους drivers για την καρτα ηχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας.

 

Τελικα εντοπισα τι προκαλει το [Failed] αλλα δεν ξερω τι να κανω τωρα.

 

Το ntfs-3g το κανει. Οποτε εκανα mount το σκληρο των xp το εβγαζε, και τωρα που τον εχω μονιμα mounted απο το fstab το βγαζει παντα στον τερματισμο.

 

Οσο για το vfat για το φλασακι και την καρτα μνημης ακομα δεν εχω βγαλει ακρη. Ακομα και αν τα κανω χειροκινητα mount, δεν τα βλεπει. Θα σωσω τα περιεχομενα τους στα xp και θα τα κανω φορματ μετα απο το linux να δω τι θα γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...