Προς το περιεχόμενο

Περίεργος θόρυβος με tv-tuner GIGABYTE u8000-RH


Xatiu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας,

 

πρόσφατα αγόρασα το παραπάνω tv-tuner(usb). Το τοποθέτησα σε laptop hp με vista. Τα εγκατέστησα όλα οκ (είχε driver για vista 32 bit). Χρησιμοποιώντας και το windows mce και το powercinema ενώ όλα παίζουν κανονικά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

 

1) Μερικές φορές σε κάποια κανάλια ακούγεται ένας πολύ περίεργος ήχος, σαν παράσιτα. Το ίδιο κανάλι αν κάνω zaping και ξαναγυρίσω είναι μετά κανονικό (δηλαδή δε φταίει η λήψη).

2) Κάθε φορά που αλλάζω κανάλι πάνω στην αλλαγή ακούγεται για 1 sec πάλι ένας άσχημος ήχος-παράσιτο, μέχρι να συντονίσει στο νέο κανάλι.

 

Τι λέτε είναι ελάτωμα να την πάω για εγγύηση???

 

Εδώ έχω το αρχείο με τον ήχο: http://users.auth.gr/~pkontaxi/noize.wma

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Tην ειχα κι εγω αυτη την καρτα,αλλα την εστειλα γιατι γυρισα σε λινουξ και δεν ηταν συμβατη.

Αν εννοεις ενα ''τζζ-τσσφ'' κοφτο που διαρκει ελαχιστα καθε φορα που αλλαζεις καναλια,συνεβαινε και σε μενα και σε αλλους.

Για τα αλλα παρασιτα που λες,δυστυχως επισης τα ειχα και αυτα,και εμφανιζοντουσαν σε ψιλο-random φασεις,δεν μπορεσα δηλ να εντοπισω την αιτια ακριβως,πχ θορυβος απο διπλανες συσκευες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για αυτά τα random παράσιτα την επέστρεψα με εγγύηση και μου την αντικατέστησαν. Το νέο tv-tuner δεν τα κάνει.

 

Όσο για τον θόρυβο όταν αλλάζεις κανάλια εξακολουθεί να υπάρχει αλλά τον συνήθισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...