Προς το περιεχόμενο

Απορια με Access plz Help


Dober

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια καλησπέρα, έχω κάνει με βάση στην οποια θέλω να καταχωρώ καποια δεδομένα σε μια φορμα και μετα με ενα κουμπί εντολής να μου εμφανίζει την εκθεση την οποία έχω φτιάξει ως εδω όλα καλα, το προβλημα είναι οτι οταν πατάω το κουμπί δεν μου εμφανίζει τα δεδομένα τις εγγραφής που ειμουνα αλλα μου εμφανίζει την 1η εγγραφή ενω εγώ πατησα το κουμπί οταν είμουν στην εγγραφή νουμερο 5.

πως γίνεται να μου βγάζει την εγγραφή που βλεπω εκείνη την ώρα στην φορμα???? plz help

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dim stDocName As String

Dim stLinkCriteria As String

stDocName = "ΌνομαΈκθεσης"

stLinkCriteria = "[ΌνομαΠεδίουΈκθεσης]=" & Me![ΌνομαControlΦόρμας] (αν πρόκειται για αριθμό)

ή

stLinkCriteria = "[ΌνομαΠεδίουΈκθεσης]=""" & Me![ΌνομαControlΦόρμας] & """" (αν πρόκειται για κείμενο)

DoCmd.OpenReport stDocName, acViewPreview, , stLinkCriteria

To [ΌνομαΠεδίουΈκθεσης] είναι το όνομα του πεδίου του πίνακα ή του ερωτήματος που αποτελεί την πρόελευση εγγραφών της έκθεσης που θέλεις να ταιριάζει με την τιμή που περιέχεται στο [ΌνομαControlΦόρμας].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν ξέρω που να τον γράψω αυτο τον κώδικα που μου δίνεις, τι εννοώ: θα τον γράψω στην φόρμα ή στην έκθεση και που ακριβός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κώδικας αυτός πρέπει να μπει στη φόρμα και συγκεκριμένα στο συμβάν 'με το κλικ' του κουμπιού που πατάς προκειμένου να εμφανίσεις την αναφορά που έχεις φτιάξει για την τρέχουσα εγγραφή της φόρμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

πιο πάνω που μου περιγράφεις την συνταξη του κωδικα μιλας μονο για ενα πεδιο ενω εγο στην εκθεση εχω παραπανω πεδια πως πρεπει να να συνταχθει ωστε να βαλω όλα τα πεδια που εχω?

 

πχ. στην φορμα συμπληρώνω "επώνυμο, ονομα, διευθυνση, τηλέφωνο, κινητό" και αλλα μπορεις εαν γίνεται να μου φερεις ενα παράδειγμα?

 

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα χρησιμοποιήσεις όλα αυτά τα πεδία στα κριτήρια. Υποθετικά τώρα.. Η φόρμα σου έχει προέλευση εγγραφών έναν πίνακα. Ο πίνακας έχει ένα βασικό κλειδί . Το βασικό κλειδί έχει ένα όνομα [ΌνομαΠεδίουΈκθεσης]. Η φόρμα σου έχει ένα πλαίσιο κειμένου που εμφανίζει το βασικό κλειδί που μάλλον στην περίπτωση σου πρόκειται γιά ένα πεδίο αυτόματης αρίθμησης. Το πλαίσιο κειμένου έχει ένα όνομα [ΌνομαControlΦόρμας].

Dim stDocName As String

Dim stLinkCriteria As String

stDocName = "ΌνομαΈκθεσης"

stLinkCriteria = "[ΌνομαΠεδίουΈκθεσης]=" & Me![ΌνομαControlΦόρμας]

DoCmd.OpenReport stDocName, acViewPreview, , stLinkCriteria

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θέλω κάποιων να που να γνωρίζει την access να του στείλω ένα αρχείο και να μου πει πως δεν μπορώ να κάνω κάτι πρόσθεσης από την δευτερεύουσα φόρμα στην κυρία φόρμα .

Και επίσης να μου πει πως μπορώ να την κάνω την εφαρμογή αυτόνομη να μην ανοίγει μέσα από την access αλλά με εικονίδιο. [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...