Προς το περιεχόμενο

δεν διαβαζει τα cd-dvd


sam sam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας,

αφησα τον υπολογιστη στην αδερφη μου και δεν ξερω τι εκανε...

μου λεει οτι εκει που επαιζε μουσικη μετα απο λιγο δεν διαβαζε το cd...

δεν διαβαζει ουτε cd ουτε και dvd. οταν το βαζω μεσα αναβοσβηνει για λιγο το λαμπακι,το γυριζει (ακουγονται οι στροφες) αλλα τιποτα, στο βελακι του ποντικου δειχνει το cdακι...

παρ'ολα αυτα τις ταινιες τις παιζει κανονικα... τι μπορει να φταιει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..παντώς όχι η αδερφή σου...

Κι εξηγήσου λίγο τί εννοείς,μιας και λες "ούτε cd ούτε dvd"...και μετά "τις ταινιες τις παιζει κανονικα"...οι ταινίες δηλαδή τί δισκάκια είναι....HD DVD ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..παντώς όχι η αδερφή σου...

:-) αμα ειχα κανει εγω την "πατατια" για πιο λογο να τα φορτωνα σε αλλον? τεσπα!

 

οι ταινιες που παιζει ειναι οι κανονικες που παιρνω απο το video club (dvd video), οποιοδηποτε αλλο δεν το διαβαζει για παραδειγμα το cd της abit δεν το διαβαζει, και αντιγραφα ασφαλειας, σοσμενα βιντο-μουσικη (αποθηκευμενα σαν δεδομενα) σε cd ή dvd...

 

 

λεει πως το πρωτο cd που εβαλε (με τραγουδια mp3) δεν το διαβαζε, εβαλε το δευτερο και εκει που επαιδε κανονικα (το δευτερο cd) σταματησε και μετα τιποτα...δεν επαιζε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..δεν εννοούσα ότι φορτώνεις σε άλλον κάτι που έκανες εσύ,αλλά σε γενικές γραμμές υπάρχει μια τάση να..φορτώνουν οι αδερφοί στις αδερφές "τα πάντα" που παθαίνει ένα pc(και συνήθως,επειδή ΟΝΤΩΣ τα κορίτσια είναι πιο "διακριτικά" με τους υπολογιστές,είναι τα τελευταία που "φταίνε"-αλλά τα πρώτα που (αδίκως) "τ' ακούνε"...(..του στυλ,"το pc δεν δουλεύει...ΕΣΥ το κοίταξες "λοξά" θυμάμαι περασμένη βδομάδα...άρα εσύ φταις!")

Τέλος πάντων,το πιο πιθανό είναι η αδερφή σου να μην "έκανε τίποτα"....

α)καθάρισε ΚΑΛΑ 2-3 διδκάκια που ΠΡΌΣΦΑΤΑ ξέρεις ότι παίζανε (cd και dvd ) και δοκίμασέ τα..

αν πάλι τα ίδια,

β)πάνε στο device manager,και κάνε απεγκατάσταση του drive και μετά του contrloller,και κλείσε το pc.

γ)πριν το ανοίξεις πάλι,άνοιξε το κουτί,κι αν έχεις εξτρά καλωδιοταινία,άλλαξε την,κι αν γίνεται,σύνδεσέ το σε άλλο βύσμα του τροφοδοτικού

δ)άνοιξέ το,κι αφού εγκαταστήσει drivers για controller και συσκευή,κάνε restart...Aν μετά από αυτά,συνεχίζουν τα "επιλεγμένα" από πριν δισκάκια να μην διαβάζονται,πάνε στο site της εταιρίας του και κατέβασε το πιό πρόσφατο firmware που θα βρεις και καν' του update(λογικά θα βρεις ένα utility με το οποίο φλασάρεις αυτόματα το firmware μέσα από windows-θα διαρκέσει κανένα λεπτό,κι απλά φρόντισε να μην...πέσει το ρεύμα όσο κρατήσει η διαδικασία...)Καλώς εχόντων των πραγμάτων,αν τίποτε απ΄τα προηγούμενα δεν δουλέψει,θα δουλέψει αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως σε γενικες γραμμες ισχυουν τα περι φορτωματος...

 

"του στυλ,"το pc δεν δουλεύει...ΕΣΥ το κοίταξες "λοξά" θυμάμαι περασμένη βδομάδα...αρά εσύ φταις!" :lol::lol::lol:

 

οχι δεν εχει τετοια και ασχετος ειμαι...δεν λεει να κατηγορω καποιονα αλλο.

 

το α) δεν το αποκλειω (εχω βαλει καμια δεκαρια cd-dvd)

 

"device manager" που το βρισκω?

 

ευχαριστω για την βοηθεια...για να δουμε....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεξί κλικ στο ο υπολογιστής μου,ιδιότητες,υλικό,device manager,και βρίσκεις και απεγκαθιστάς το dvd αλλά και εκεί που αναφέρει IDE ATA -ή SATA controller

Kάνε όμως ΠΡΩΤΑ ΟΛΑ όσα έχω περιγράψει την πρώτη φορά....Αφού δεν έχεις εμπειρία,το τελευταίο (με το firmware) καλύτερα να το αφήσουμε για την άλλη φορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α)καθάρισε ΚΑΛΑ 2-3 διδκάκια που ΠΡΌΣΦΑΤΑ ξέρεις ότι παίζανε (cd και dvd ) και δοκίμασέ τα..

τιποτα δεν εγινε...

 

γ)πριν το ανοίξεις πάλι,άνοιξε το κουτί,κι αν έχεις εξτρά καλωδιοταινία,άλλαξε την,κι αν γίνεται,σύνδεσέ το σε άλλο βύσμα του τροφοδοτικού

δυστιχως δεν μου περισευει καμια.

 

πάνε στο device manager,και κάνε απεγκατάσταση του drive και μετά του contrloller,και κλείσε το pc.

άνοιξέ το,κι αφού εγκαταστήσει drivers για controller και συσκευή,κάνε restart...Aν μετά από αυτά,

για την ωρα το αφηνω...και παμε για update.

 

κατέβασε το πιό πρόσφατο firmware που θα βρεις και καν' του update

βρει τα firmwares (εχει 4) τα κατεβασα... και τα 4 ανεβαικαν αλλα μου λεει οτι δεν βρισκει το flash menu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο για τις firmware versions,αυτή που χρειάζεσαι είναι η τελευταία-η "3" (η κάτω-κάτω στη λίστα).Από κει και πέρα,οφείλω να ομολογήσω ότι δεν καταλαβαίνω τί εννοείς με το "αλλα μου λεει οτι δεν βρισκει το flash menu"....Τί προσπαθεις να κάνεις με το αρχείο που κατέβασες;

(γιατί για να πω την αλήθεια,το κατέβασα κι εγω για να δω,αλλά είναι μόνο το .bin αρχείο με το firmware,ΧΩΡΙΣ όμως το πρόγραμμα που το χρησιμοποιεί για να κάνει το update...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε 18 ευρώ και πάρε ένα καινούριο dvd. αν δεν έχεις κάνει κάτι περίεργο τότε αυτό μάλλον τα έπαιξε

 

μα πριν ενα μηνα το πηρα (μεσα στο πρωτο μηνα χαλασαν τα ηχεια της οθονης τωρα αυτο...τι να πω)

 

όσο για τις firmware versions,αυτή που χρειάζεσαι είναι η τελευταία-η "3" (η κάτω-κάτω στη λίστα).Από κει και πέρα,οφείλω να ομολογήσω ότι δεν καταλαβαίνω τί εννοείς με το "αλλα μου λεει οτι δεν βρισκει το flash menu"....Τί προσπαθεις να κάνεις με το αρχείο που κατέβασες;

(γιατί για να πω την αλήθεια,το κατέβασα κι εγω για να δω,αλλά είναι μόνο το .bin αρχείο με το firmware,ΧΩΡΙΣ όμως το πρόγραμμα που το χρησιμοποιεί για να κάνει το update...)

 

οταν το εγραφε προσπαθουσα με την δευτερη..δεν ξερω και επειδη ειμαι αρκετα ασχετος μαλλον θα τους παρω τηλεφωνο την δευτερα μηπως και με βοηθησουν...

 

τελικα διαβαζει κανονικα ολα τα dvds ανεξαρτητος τυπου, αυτα που δεν διαβαζει ειναι τα cds... τι να πω...ευχαριστω παντος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μου φαίνεται ότι αν το αφήσεις λίγες μέρες ακόμα,θα..διαβάζει ΚΑΙ τα CD:lol:

(..είχες αρχίσει με το να μας λες πως δεν διαβάζει τίποτα)

 

Και ΠΟΙΟΥΣ εννοείς θα πάρεις τηλέφωνο;Αν εννοείς ότι είναι μέσα σε εγγύηση,δοκίμασε να επικοινωνήσεις και με την κατασκευάστρια εταιρία (πάνε στο site της κλπ-θα βρεις πως ν ' αναφέρεις το πρόβλημα..)Σε φίλο που είχε πρόβλημα,η Plextor απλά του ζήτησε να τρέξει κάποιο πρόγραμμα το οποίο τους επιβεβαίωσε ότι υπήρχε δικό τους προϊόν,και του στέιλανε εντός ημερών ολοκαίνουριο χωρίς να του..ζητήσουν το άλλο πίσω...Αν αυτό που εννοούσες ήταν το κατάστημα πώλησης,καν' το κι αυτό,αλλά κάνε και το άλλο....

Αν τελικά πεις να το επιστρέψεις,μην συνεχίσεις με firmware update γιατί νομίζω πως αν διαπιστωθεί κάτι τέτοιο,καθιστά την εγγύηση άχρηστη...Αν όμως δεν πας για αλλαγή,τότε έλα να ξανακουβεντιάσουμε το θέμα firmware,γιατί σε ρώτησα την άλλη φορά,και δεν εξήγησες τί έκανες (όπως είχα πει,στον τελευταίο φάκελλο με firmware που σου είχα προτείνει,δεν βρήκα πρόγραμμα για να τρέξει και να κάνει το update,παρά ΜΟΝΟ το ίδιο το firmware -ένα αρχείο .bin.Δεν ξέρω μήπως στους προηγούμενους φακέλλους που κατάβασες,μήπως υπήρχε αυτό το πρόγραμμα,κι έτσι το έτρεξες-ξεκαθάρισέ το,μήπως απλά δεν όριζες που βρίσκεται το .bin αρχείο για να σου κάνει το update...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες να το αφησω λιγες μερες ακομα!:-)

ναι, στην εταιρια θα τηλεφωνησω βρηκα κατι τηλεφωνα στην σελιδα τους, σιγα μην ασχοληθει το eshop με το προβλημα μου...(τα κακα των αλυσιδων!,μονο αν το ειχα απο συνοικιακο καταστημα θα ειχε νοημα να τηλεφωνισω σε αυτους).

δεν νομιζω να αχρηστευτει η εγγύηση λογο του firmware update , αλλα για καλο και για κακο δεν θα κανω τιποτα (εξαλου το firmware απο την επισημη διαδικτυακη σελιδα τους το πηρα,να ηταν απο αλλου να συμφωνισω.Δεν ξερω στον "κοσμο των υπολογιστων" τωρα πρωτο ηρθα...μπορει να ισχυουν αλλα εδω! αλλα για αλλες ψηφιακες συσκευες π.χ. κινητα και λαθος στο update να γινει ειναι προθημοι να σε βοηθησουν...τι να πω θα δειξει).

εγω δεν ηξερα και κατεβασα και τα τεσσερα (για το ιδιο προιον ειχε 4 αντι για ενα).τα αποσυμπιεσα και ακολουθησα της οδηγιες...βρηκα ενα προγραμμα στους αλλους 3 φακελους (μονο στον τεταρτο, αυτο που προτεινεις.δεν υπηρχε).

"μήπως υπήρχε αυτό το πρόγραμμα,κι έτσι το έτρεξες-ξεκαθάρισέ το,μήπως απλά δεν όριζες που βρίσκεται το .bin αρχείο για να σου κάνει το update..."

οχι ορισα τον φακελο και το ιδιο το αρχειο αλλα εβγαζε σφαλμα (οτι δεν ειναι συμβατο).

ετσι απο περιεργια εβαλα τον υπολογιστη να κανει boot ενα cdακι με linux μηπως και το εβλεπε...αλλα τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ελιναι θέμα "προθυμίας",είναι θέμα "πολιτικής περί εγγύησης".Όπως αν βγάλεις ταινία ασφαλείας που υπάρχει σε δίσκους,χάνεται η εγγύηση τον άνοιξες -δεν τον άνοιξες.Τέλος πάντων,αφού επιλέγεις τον δρόμο του καρασκευαστή,καλή τύχη(βεβαιώσου για τυχόν μεταφορικά,μη το πληρώσεις διπλό το dive..Μπορείς όμως και μέσω e-shop,ας μην τα κάνουμε τραγικά τα πράγματα....όσο περ'ι firmware...ίσως τα ξαναπούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα το πας πίσω στο E-shop να στο αλλάξουν.Δεν θα τους πείς τίποτα περι Firmware.Παίξε το άσχετος.Πές τους με το καλημέρα δεν μου διαβάζει δισκάκια η διαβάζει όποτε του καπνίσει.Το προιόν είναι ελαττωματικό και ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να στο αλλάξουν εφόσον είναι μέσα στην εγγύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...