Προς το περιεχόμενο

Εγγραφή δύο ταινιών στο Nero


svatsM3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,ήθελα να κάνω μια ερώτηση,έχω 2 μικρές παιδικές ταινίες,και θέλω να τις γράψω(Nα τις ενώσω δηλαδή) σε ένα DVD και να παίζουν σε οποιαδήποτε συσκευή αναπαραγωγής DVD,έχω το NERO startsmart (κανα 2 χρονάκια το έχω το Nero) πάω έκει που λέει...Δημιουργία DVD δεδομένων,προσθέτω ττις 2 ταινίες και προχωράω σε εγγραφή,αλλά αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι επειδή τα αρχεία είναι ίδια! δηλαδή..γράφει o φάκελος DVD_O1_1 πατώντας γράφει AUDIO_TS και VIDEO_TS και όταν πατάς το video_ts σου δείχνει τα αρχεία τις ταινίας VIDEO_TS.IFO , TS_01_0.BUP κτλπ.αλλά και η άλλη ταινία γράφει τα ίδια,και όταν κάνω εγγραφεί γράφει μόνο την μία ταινία και όχι την άλλη,ποιός είναι ο σωστός τρόπος να γράψεις 2 ή 3 ταινίες μαζί και να παίζουν η μία μετά την άλλη,εννοείτε ότι θα χωράει στο DVD,συγνώμη αλλά είμαι λίγο ψιλοάσχετος στα θέματα εγγραφής....Σας Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω προσπαθήσει με το NeroStartSmart(το οποίο χρησιμοποιεί στην ουσία "υποπρογράμματα" της σουίτας του Nero).

Τέτοιες δουλειές εγώ τις κάνω με το DVDShrink,το DVDFab Platinum και το Nero Recode(της έκδοσης 8 του Nero).Θέλει μια μικρή διαδικασία αλλά όχι ιδιαίτερα δύσκολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω προσπαθήσει με το NeroStartSmart(το οποίο χρησιμοποιεί στην ουσία "υποπρογράμματα" της σουίτας του Nero).

Τέτοιες δουλειές εγώ τις κάνω με το DVDDhrink,το DVDFab Platinum και το Nero Recode(της έκδοσης 8 του Nero).Θέλει μια μικρή διαδικασία αλλά όχι ιδιαίτερα δύσκολη.

Εχω το DVDFab Platinum,μπορείς να μου πείς την διαδικασία? Ευχαριστώ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,ήθελα να κάνω μια ερώτηση,έχω 2 μικρές παιδικές ταινίες,και θέλω να τις γράψω(Nα τις ενώσω δηλαδή) σε ένα DVD και να παίζουν σε οποιαδήποτε συσκευή αναπαραγωγής DVD,έχω το NERO startsmart (κανα 2 χρονάκια το έχω το Nero) πάω έκει που λέει...Δημιουργία DVD δεδομένων,προσθέτω ττις 2 ταινίες και προχωράω σε εγγραφή,αλλά αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι επειδή τα αρχεία είναι ίδια! δηλαδή..γράφει o φάκελος DVD_O1_1 πατώντας γράφει AUDIO_TS και VIDEO_TS και όταν πατάς το video_ts σου δείχνει τα αρχεία τις ταινίας VIDEO_TS.IFO , TS_01_0.BUP κτλπ.αλλά και η άλλη ταινία γράφει τα ίδια,και όταν κάνω εγγραφεί γράφει μόνο την μία ταινία και όχι την άλλη,ποιός είναι ο σωστός τρόπος να γράψεις 2 ή 3 ταινίες μαζί και να παίζουν η μία μετά την άλλη,εννοείτε ότι θα χωράει στο DVD,συγνώμη αλλά είμαι λίγο ψιλοάσχετος στα θέματα εγγραφής....Σας Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Ανάλογα πια έκδοση του nero έχεις, πρέπει να ανοίξεις την εφαρμογή nero vision (που περιλαμβάνεται στο nero) , και στην ουσία είναι ένα απλο πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο. Εκεί θα συράψεις τα δύο κομάτια και στην συνέχεια τα κάνεις dvd. Βέβαια, εάν έχεις παλιά έκδοση του nero που δεν περιλαμβάνε το nero vision, πρέπει να βρείς εναλλακτικό πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο. Κατά την άποψή μου ένα από με πάρα πολλές δυνατότητες είναι το powerdirector της cyberlink.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το DVDFab Platinum,μπορείς να μου πείς την διαδικασία? Ευχαριστώ

 

Κατ'αρχήν,περνάς τις 2 ταινίες στο σκληρό σου(για λόγους άνεσης,ταχύτητας στην εγγραφή και ποιότητας εγγραφής).Αυτό γίνεται είτε με τα προγράμματα που ανέφερα(τα οποία κάνουν κι encoding για να δημιουργηθεί η κάθε ταινία στο μέγεθος που επιθυμείς εσύ),είτε με προγράμματα που ripάρουν όλη την ταινία στον σκληρό(δημιουργείται δηλαδή "πιστό" αντίγραφο της ταινίας,με το ίδιο μέγεθος και ποιότητα που έχει και στον αυθεντικό-πρωτότυπό της).Γι'αυτόν τον σκοπό(ripping) εγώ χρησιμοποιώ τα RipIt4Me+DVD Decrypter,τα οποία σε συνεργασία μεταξύ τους κάνουν εξαιρετικά τη δουλειά αυτή.

 

Έπειτα ανοίγεις το DVDFab Platinum,πηγαίνειες στην επιλογή Merge και πάνω,ψηλά στο source βρίσκεις κι επιλέγεις το φάκελο VIDEO_TS της ταινίας που θες να είναι 1η κατά σειρά στο DVD θες να γράψεις.Από κάτω,επιλέγεις το αρχείο της ταινίας(αν έχεις περάσει στο σκληρό μόνο την ταινία,θα σου εμφανιστεί μία επιλογή,αν έχεις περάσει όλο το DVD στο σκληρό τότε θα σου εμφανίσει και τις επιλογές των menu,special features κλπ που έχει μέσα κάθε DVD,οπότε θα επιλέξεις μόνο το title που αναφέρεται στην ταινία,πάντα είναι το 1ο στη σειρά που σου τα εμφανίζει,φαίνεται κι από δίπλα όπου αναφέρεται ο χρόνος διάρκειας της ταινίας άρα είναι κι εύκολο να το εντοπίσεις).Αφού επιλέξεις απο τα πλαϊνά πλαίσια το audio και το subtitle που θες,πατάς κάτω δεξιά NEXT.Ξαναπάς στο source πάνω ψηλά για να προσθέσεις και την 2η ταινία.Κάνεις ό,τι ακριβώς έκανες και για την 1η κι είσαι έτοιμος.

Πατάς το START και ξεκινάει η διαδικασία που καταλήγει στην εγγραφή του DVD.

 

Βέβαια μ'αυτόν τον τρόπο δημιουργείς 2 titles στο DVD.Δεν ενώνονται "κανονικά" οι 2 ταινίες σε 1 title που να περιέχει όλα τα chapters της 1ης+chapters της 2ης ταινίας.Όταν όμως βάζεις το DVD να παίξει,το τέλος της 1ης είναι κολλητά με την αρχή της 2ης,οπότε είναι ακριβώς σαν να δημιουργήθηκε μια ενιαία ταινία.Άρα ουσιαστικά το αποτέλεσμα είναι σαν να βλέπεις μια ταινία που έχει κανονικά ένα title.

 

Υπάρχουν και προγράμματα που ενώνουν σε 1 title 2 ταινίες,αλλά δεν έχω δοκιμάσει αυτόν τον τρόπο,μιας και το αποτέλεσμα είναι ακριβώς το ίδιο με τον τρόπο που εξήγησα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια. Έχω μετατρέψει avi ταινίες σε dvd αρχεία με το convertxdvd και έχω αποθηκεύσει το αποτέλεσμα στον σκληρό μου. Μετά πως μπορώ με το Nero να τις γράψω σε dvd? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια. Έχω μετατρέψει avi ταινίες σε dvd αρχεία με το convertxdvd και έχω αποθηκεύσει το αποτέλεσμα στον σκληρό μου. Μετά πως μπορώ με το Nero να τις γράψω σε dvd? Ευχαριστώ

 

Μπορείς να το κάνεις με το DVDDhrink ( open video file , ψάχνεις το video_ts το ανοίγεις και μετά πας back up λαι γράφεις το βίντεο τόσο απλά και τόσο ταπεινά.:lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια. Έχω μετατρέψει avi ταινίες σε dvd αρχεία με το convertxdvd και έχω αποθηκεύσει το αποτέλεσμα στον σκληρό μου. Μετά πως μπορώ με το Nero να τις γράψω σε dvd? Ευχαριστώ

Επιλέγεις "DVD-video" και απλά τον φάκελο "VIDEO_TS" τον κάνεις "copy to compilation".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...