Προς το περιεχόμενο

X³: Terran Conflict


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
Αυτά τα X πρέπει να είναι τα πιο ανοιχτά single player που υπάρχουν. Πρέπει επίσης να είναι τα πιο αργά σε εξέλιξη, και τελικά βαρετά.

Έχω παίξει τα Χ2 και Χ3 και για όσο καιρό τα άντεξα, δηλαδή περίπου 4 μέρες το καθένα, κόντεψα να σταματήσω να ασχολούμαι με pc games...

 

Ολα τα Χ ανεκαθεν ειχαν φοβερα γραφικα αλλα υστερουσαν σε Gameplay....

 

Σαν φανατικος της σειρας Χ, πρεπει να τονισω οτι δεν ειναι mainstream παιχνιδια στυλ COD, Crysis και BF.

 

To micromanagement στα σκαφη ειναι απιστευτα βαθυ, και οι τακτικες που μπορεις να ακολουθησεις απειρες.

 

Το Gameplay τους ειναι ο ορισμος του sandbox (σε αντιθεση με το Failure του Spore), οπου σου δινεται η ευκαιρια μεσα σε ενα συμπαν που ΔΕΝ περιστρεφεται γυρω σου να προσπαθησεις να κανεις τη διαφορα, και να ξεχωρισεις.

 

Δεν ειναι παιχνιδια που τα τελειωνεις στο Σ/Κ. Δεν ειναι παιχνιδια που μπορεις να τα παιξεις με 4 hotkeys ολα κι' ολα. Δεν ειναι παιχνιδια για τον mainstream "παιζω και κανα space-sim" gamer. Απαιτουν αφοσιωση, και ανταμειβουν τον παικτη με μια πρωτογνωρη εμπειρια ελευθεριας. Και κανενα τερατωδες fleet battle με 300+ πλοια στην οθονη που και που ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο θειος το εφερε

 

Ερχεται με σαπιοκαραβο απο την Αμερικη με ταχυτητα 100Κ τη μερα. Προς το παρον στο 10% της διαδρομης... Και μονο δυο ατομα πληρωμα, με 700+ επιβατες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα έβαλα το X3 Reunion. Είναι από τα παιχνίδια με το πιο απότομο learning curve που έχω συναντήσει. Απλά σε πετάει σ' ένα τεράστιο σύμπαν και από κει και πέρα επιβιώνεις. Έχει πολύ βαθύ micromanagement άμα γουστάρεις. Έχοντας περάσει τα βασικά, τώρα είμαι με 3 sector traders και έχω ένα Dolphin Super Freighter για να παίζω. Γενικά πάντως πρέπει να του αφιερώσεις πολύ χρόνο, ειδικά άμα θες αυτοκρατορία από το 0.

 

Δε μου αρέσει που είναι τόσο απρόσωπο όμως. Και είναι από τα παιχνίδια που τα βαριέσαι σχετικά εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...