Προς το περιεχόμενο

Τί λογισμικό προτείνετε;


DimAslan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την βοήθειά σας...

 

Μια φίλη μου με μαγαζί θέλει να της φτιάξω έναν "τρόπο" με τον οποίο να μπορεί να παρακολουθεί τα υπόλοιπα κάποιων πελατών της πιο "προσωπικών" που έχουν κινήσεις εκτός κανονικού ταμείου και ERP. Πρέπει δηλαδή να υπάρχει κάτι που πολύ απλά να μας δείχνει το τρέχον υπόλοιπο του κάθε πελάτη αλλά και - έστω κατ' επιλογή - το ιστορικό των κινήσεών του.

 

Σκέφτηκα να το φτιάξω σε ένα απλό excel, αλλά δεν μου κάθεται καλά.

 

Οι πελάτες αυτοί προς στιγμή γράφονται σε ένα τηλεφωνικό κατάλογο αλλά δεν βολεύει πολύ. Στον αριθμό είναι περίπου 30 με πιθανότητα κάποιος να διαγραφεί, κάποιος νέος να προστεθεί, κάποιοι να έχουν 100 π.χ. κινήσεις ετήσια και άλλοι να έχουν μόνο 2...

 

Προφανώς στο excel δεν μπορώ να έχω 30 ή 40 φύλλα ή σε ένα φύλλο να έχω παραπάνω από 1 πελάτες.

 

Τί προτείνετε; Σκέφτομαι κάποιο απλό και δωρεάν CRM ή ERP. Access δυστυχώς δεν γνωρίζω. Σημειωτέον πρόκειται για απλό χρήστη χωρίς ιδιαίτερη γνώση αγγλικών (όπου το "ιδιαίτερο" προσεγγίζει το "καθόλου")

 

Εσείς τί λέτε; Εάμ γνωρίζετε κάποιο δωρεάν software (έστω στα αγγλικά, εννοείται) πείτε μου...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LoooL. Το συγκεκριμένο (ελάχιστα διαφοροποιημένο) είναι το θέμα της πτυχιακής μου!!! Σε κάνα 2μηνο θα την τελειώσουμε!!

Στο ψάξιμο μου για κάτι παρεμφερές βρήκα μερικά free-open source.

Αυτό είναι online (δεν το συνιστώ....αλλά μπορείς να πάρεις μια ιδέα)

Αυτό τρέχει κανονικά στο pc αλλά θέλει να το στήσεις μέσω symfony framework. Αν ξέρεις λίγο από στήσιμο apache κλπ δεν θα δυσκολευτείς.

Για όχι free δεν έχω δει κάτι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση φίλε μου...

 

Όχι, δεν γνωρίζω - δυστυχώς - τίποτε από στήσιμο apache, αν και δηλώνω τεχνικός Η/Υ...

 

Θα το τσεκάρω πάντως, ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εγω θα επιμεινω λιγακι στο excel.

δεν χρειαζεται να ανοιξεις διαφορετικα φυλλα για καθε πελατη.μπορεις να εχεις τον καθενα και σε διαφορετικο tab.

στην δικη μου επιχειρηση ετσι κραταω τους προμηθευτες και εχω παντα ενημερωμενο το υπολοιπο.

αν θελεις εχω ετοιμο το προγραμματακι και μπορω να στο στειλω σε καποιο email.

στειλε μου εδω - [email protected] -

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...