Προς το περιεχόμενο

Κάποιος ιός ίσως?


johnyb98

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Στο δίκτυο που έχω, έχω server ένα desktop με Windows XP και το laptop με Vista. Τα έχω συνδεδεμένα σε ένα router (ενσύρματα) και όλα δούλευαν κανονικά. Στο desktop που έχω εγκατεστημένη και μία ασύρματη PCI κάρτα δικτύου, έκανα μία δοκιμή το μεσημέρι να δω αν υπάρχει τριγύρω (στη γειτονιά) κάποιο ασύρματο δίκτυο. Έκανα τη διαχείριση μέσα απ' το πρόγραμμα της κάρτας και όχι απ' τα XP. Δεν βρήκα κάτι τριγύρω και το άφησα. Απ' το μεσημέρι και μετά όμως, μετά τα σκαλίσματα με την ασύρματη κάρτα, κάτι έγινε και δε μπορώ να μπω στο internet απ' το desktop. Κάτι έγινε με την ασύρματη σύνδεση, να κοιτάξω κάτι εκεί, ή μήπως τσίμπησα κάποιον ιό; Πριν από λίγο (και πριν κάνω scan), έκανα απεγκατάσταση τον Avast, γιατί στην εκκίνηση των XP μου έβγαζε μήνυμα ότι δε με προστατεύει από τίποτα (e-mails κ.λπ.). Οπότε, δεν υπήρχε νόημα να τον έχω εγκατεστημένο. Βέβαια, τον απεγκατέστησα με το σκεπτικό να τον ξαναεγκαταστήσω και να κάνω το update. Αλλά, πώς να κάνω update χωρίς internet;

 

Να ενημερώσω ότι οι διευθύνσεις που έχουν οι υπολογιστές είναι σταθερές. Αλλά, και DHCP που δοκίμασα στο desktop, τίποτα.

 

Ο desktop με τα XP κάνει ping στο router, αλλά μου βγάζει έναν ήχο όταν πατάω το Enter και μήνυμα

 

Pinging °_ with 32 bytes of data:

 

Reply ...

Reply ...

Reply ...

Reply ...

 

Εδώ και δύο χρόνια που δουλεύω με το ADSL, δε μου έχει παρουσιαστεί ποτέ πρόβλημα.

 

Εγώ πιστεύω πως κάτι έγινε με το σκάλισμα του Wireless.

 

Υπ' όψιν ότι το δίκτυο δουλεύει μιά χαρά. Οι δύο υπολογιστές βλέπονται μεταξύ τους.

 

Κάποια ιδέα?

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, η λύση ευρέθει.

 

Λοιπόν, ή το σκάλισμα εκεί με τα Wireless ή κάποιο spyware (το οποίο δεν ευρέθει βέβαια με scan από anti-spyware λογισμικό), μου είχε απενεργοποιήσει το Windows Firewall/Internet Connection Sharing (ICS) service.

 

Η λύση:

 

Ανοίγουμε ένα command prompt και πληκτρολογούμε

 

netsh winsock reset

 

Κάνουμε επανεκκίνηση και όλα ok (τουλάχιστον έτσι λειτούργησε σε μένα).

 

Υπάρχει και σχετικό link της Microsoft:

 

http://support.microsoft.com/kb/892350

 

Αλλά δείτε και αυτό:

 

http://www.jakeludington.com/ask_jak...ror_10047.html

 

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...