Προς το περιεχόμενο
michalakis_than

Ερώτηση για UPS Accupower 1000VA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα αγόρασα αυτό το ups http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978261&product=945064

Γενικά δουλεύει μια χαρά, δοκίμασα και τη λειτουργεία με μπαταρία, το πρόβλημα όμως είναι ότι ακόμα και όταν κλείσω το ups από το διακόπτη on/off, ο ανεμιστήρας στο πίσω μέρος συνεχίζει να δουλεύει. Μετά από σχετικό ψάξιμο βρήκα ότι οι ανεμιστήρες σε ορισμένα μοντέλα δουλεύουν και κατά τη φόρτιση της μπαταρίας, και επειδή το συγκεκριμένο υποστηρίζει φόρτιση μπαταρίας ακόμα και όταν ειναι στο off, προφανώς για αυτό συνεχίζει να δουλεύει και τότε. Η ερώτηση μου όμως είναι, δε σταματάει όταν φορτιστεί η μπαταρία πλήρως ή το συγκεκριμένο δεν είναι αρκετά "ψαγμένο" για τέτοια και τρέχει το fan διαρκώς ό,τι και αν γίνει? Το έχς αφήσει να φορτίζει πάνω από 16-18 ώρες και τίποτα...Όχι τίποτα άλλο αλλά είναι και σε δωμάτιο που ο θόρυβος ενοχλεί.

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρει κι εμένα αυτό το μοντέλο.

Μάλιστα στο e-Shop λέει ότι:

...Συνδέεται με τον υπολογιστή μέσω της σειριακής θύρας (RS-232) και συνοδεύεται από κατάλληλο λογισμικό που αναλαμβάνει την αυτόματη επανεκκίνηση του υπολογιστή μετά απο διακοπή ρεύματος.

Μιας και το έχεις, μπορείς να το επιβεβαιώσεις?

Με λίγα λόγια, αν κοπεί το ρεύμα της ΔΕΗ και τελειώσει ο χρόνος αυτονομίας του UPS, όταν ξανάρθει το ρεύμα, εκκινεί αυτόματα ο υπολογιστής μέσο του προγράμματος που διαθέτει? Το παραπάνω, απαιτεί σύνδεση με το PC με RS-232 και εγκατάσταση του προγράμματος που παρέχεται.

Αν το έχεις δοκιμάσει πες μου. Αν όχι, πες μου τουλάχιστον αν υπάρχει στη συσκευασία το εν λόγω καλώδιο ή αν θα πρέπει να το πάρω ξεχωριστά, (για να τα παράγγελνα μαζί).

Αλήθεια, για πόσο θόρυβο μιλάμε?

Κάνει σαν τα ανεμιστηράκια που δίνει η INTEL στις Retail συσκευασίες των CPU ή είναι πολύ λιγότερος? Έχω το PC 24 ώρες αναμμένο στο δωμάτιό μου και σίγουρα αποτελεί πρόβλημα αυτό. :shifty:

Αααααα και κάτι ακόμα...

Έχει υποδοχή σούκο ή όχι?

Ευχαριστώ

E D I T : Ευχαριστώ για της απαντήσεις σου που μου έδωσες τελικά εδώ:

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=236962

Ελπίζω να απαντηθεί και το δικό σου ερώτημα, που όπως φαίνεται θα είναι και δικό μου σε λίγο...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Καλησπέρα παιδιά.

Μόλις αγόρασα και εγώ ένα Accupower MC2 600VA.

Ότι δοκιμή και αν έκανα, δεν κατάφερα να το "δω" μέσα απο το Winpower Manager 3.2.0.2.

Το έχω συνδέσει κανονικά σε ένα από τα δύο cpm ports του υπολογιστή μου (στο άλλο έχω βάλει ένα modem).

Έχω Windows XP λειτουργικό.

Aν τα κατάφερε κανένας, ας βοηθήσει παρακαλώ.

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Μεχρι και το 1500αρι ο ανεμιστηρας δουλευει συνεχεια.

ψάχνω ενα ups για το htpc και έχω βρει το Accupower 600VA 30Ε. μάλλον το ξεχνάω αν είναι να μου πάρει το κεφάλι με τα 40db όλη την ώρα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...