Προς το περιεχόμενο

Zyxel prestige 660r-61c


d-miss@

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σε όλους.

πρόσφατα απόφασηα να αλλάξω παροχέα και σύνδεση..

είχα forthnet στα 2mbit και μεταφέρθηκα στον οτε με κων-x 24/1..

το πρόβλημα είναι το εξής..

παλιά με την forthnet και τα 2mbit το router "ζυξελ"..." δούλευε κανονικά..

αφότου έβαλα connex το router δεν συγχρονίζει καν και άμα το κάνει , χάνεται το σήμα αμέσως...δοκίμασα με το router που δίνει το κων-x και μπόρεσα να μπω.

ξέρει κανένας ποιος μπορεί να είναι ο λόγος..μήπως πρέπει να βάλω διαφορετικές ρυθμίσεις στο router τώρα που εβαλα 24 mbit....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην δεν γραφουμε greeklish και δεν μπορω να τα διορ8ωνω εγω.

β.δοκιμασε firmware update στο zyxel αν και δεν 8α αλλαξει κατι.δεν εχει καποια αλλη ρυθμιση εκτος αν εχεις το 650 zyxel που δεν ειναι adsl2+ αλλα και παλι 8α πρεπε να κλειδωσει.απλα μαλλον η γραμμη σου δεν ειναι στα καλυτερα ο οτε δεν αφηνει περι8ωριο και για αυτο παιζεις μονο με τον συγκεκριμενο ρουτερ.τα πιο στα8ερα ρουτερ ειναι κατι speedtouch σιεμενς ktl.το ζυχελ ειναι πολυ καλο αλλα με τις παραξενιες του οτε μαλλον δεν παιζει.με τι χαρακτηριστικα κλειδωνει η γραμμη σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον συγγνωμη για τα greenglish και δευτερων ευχαριστω που απαντησες :-D..Λοιπον....η γραμμη αναλογα με καθε restart του ρουτερ συγχρωνιζει και σε διαφορετικες ταχυτητες..πιο συγκριμενα κλειδωνει απο 16300 μεχρι 18800 το download και το upload το πολυ μεχρι 901 αλλα τισ περισσοτερεσ στα 880..η γραμμη εχει αυτα τα στοιχεια...

SNR Margin : down 11.2 up 9.7 db

Line Attenuation : down 16.0 up 11.1 db

τελικα καταφερα με ενα firmware upgrade να λυσω το προβλημα με zyxel αλλα δυστυχως ενα αλλο προβλημα που υπηρχε δεν λυθηκε και ετσι συνεχισα να λειτουργω το router ποy πηρα με το conn-x εν ονωματι "baudtec"...ποιο ειναι αυτο το προβλημα????

οταν δοκιμαζω την ταχυτητα απο ενα "καλο" site καταεβαζω με 1.7mb/s...

γενικοτερα δηλαδη εχω τετοια ταχυτητα απο web.

την ιδια ταχυτητα την επερνα την πρωτη μερα της συνδεσης και για λιγο ακομα και απο torrent αλλα και απο dc++...μετα ξαφνικα απο καποια στιγμη και μετα δεν μπορουσα να πιασω ταχυτητα απο κανενα p2p,torrent.

πιο συγκεκριμενα απο χρηστη με 100mbps upload επερνα 2k/s η και λιγοτερο και αυτο δεν εχει συγουρα να κανει με bad peering αφου πριν επερνα 800k/s.το ιδιο υσχυει και με τα torrents..πριν 1.7mb/s και τωρα αμα δοκιμασω ενα με πολους seeders και μαλιστα απο αξιοπιστο tracker 40-30 k/s....εχω δοκιμασει την ταχυτητα και στο ιδιο torrent που πριν το κατεβασα με τη μεγαλη ταχυτητα και μετα δοκιμασα ξανα βλεποντας αυτη την τεραααστια διαφορα..το λεω αυτο για σου δειξω οτι δεν ειχε να κανει με το torrent στα συγουρα...οστωσο καποια στιγμη με ενα restart του router η ταχυτητα εφτιαξε αλλα μεχρι που ξαναεκανε μονο του restart το router...απο τοτε εχω αυτο το προβλημα...τι πιστευεις οτι φταιει για αυτο το limit στα p2p??

λες ξαφνικα να αρχισε ο οτε να κανει Limit στα p2p????

δεν αλλαξα καμια ρυθμηση στο router και μαλιστα εχω κλεισει καθε ειδους firewall και απο software και router οποτε συγουρα δεν ειναι αυτοσ ο λογος..πηρα τον οτε και δηλωσα βλαβη γιατι μου την εχει δωσει τρελα.στο ρουτερ επισης εχω κανει portforward οποτε επισης δεν ειναι αυτοσ ο λογος..ευχομαι να σε εχω καλυψει αρκετα ωστε να βγαλεις καποιο συμπερασμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην τα χαρακτηριστικα ειναι μια χαρα.το upload δεν κλειδωνει περισσοτερο επειδη ο οτε οπως βλεπω σε σταματαει στα 11 db για stability μαλλον.β.αν απο γρηγορα sites πχ http://www.ati.com κατεβαζεις με τετοια ταχυτητα σχεδον 1.7 megabyte/second τοτε η γραμμη ειναι κανονικη.δοκιμασε το ιδιο τορρεντ και με τα 2 routers να δεις αν 8α εχεις διαφορα.στο firewall του ζυχελ καντα ολα permit και κλεισε το firewall αν και το 660r νομιζω δεν εχει firewall.δοκιμασε απο site,rapidshare απο τορρεντ οπως λες.σε ενα συγκεκριμενο private tracker σου λεει και ποσο γρηγορα 8α μπορεσεις να κατεβασεις το αρχειο για να ξερεις μετρο συγκρισης.γιατι αν απο http κατεβαζεις κομματια τοτε η κατι γινεται με τα τορρεντς κτλ η ο οτε εχει κανα traffic shaping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...