Προς το περιεχόμενο

Μείωση θορύβου σκληρού


xania4ever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ένα σκληρό wd 500 gb καινούργιο και κάνει πολύ θόρυβο.Είχα διαβάσει ότι υπάρχει τρόπος να μειώσεις τον θόρυβο μονώνωντας κάπως τον σκληρό πώς γίονεται αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάσεις από καουτσούκ εννοείς.

Τον σκληρό δεν παίζει να τον "τυλίξεις" με τίποτα γιατί θα "σκάσει".

Δεν υπάρχουν πολλά πράγματα για να μειώσεις τον θόρυβο ενός σκληρού πάντως.

Και οι βάσεις αυτές απλά αποροφούν τις δονήσεις προς αποφυγεί συντονισμών και μεταφοράς δονήσεων στο υπόλοιπο κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια καλη κ ανεξοδη λυση ειναι να τον "κρεμασεις" με λαστιχα απο καπου μεσα στο κουτι..ωστε να μν ακουμπαει πουθενα.

 

ειδα τραγικη διαφορα κανοντας αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερές λύσεις...Ειδικά αυτή με το τάπερ :-D

Οι νεότεροι 7200rpm HDDs των +500GB ζεσταίνονται αρκετά, οπότε να τους βάλεις μέσα σε taper δεν είναι ότι και το καλύτερο! Θα ασφυκτιούν χωρίς τον αέρα να κυκλοφορεί γύρω τους και μακροπρόθεσμα μπορεί να υπάρξει πρόβλημα...

 

Αν δεν υπάρχει έμμεση ψύξη με κυκλοφορία αέρα, η άμεση απαγωγή θερμότητας από το drive μέσω του σκελετού του κουτιού είναι απαραίτητη για την ψύξη του, οπότε δε θα συνιστούσα σε καμία περίπτωση να τον απομονώσεις από το περιβάλλον. Αν δεις και σε κάποιες custom εφαρμογές πιο «ψαγμένες», χρησιμοποιούνται πλάκες αλουμινίου που έρχονται σε άμεση επαφή με το δίσκο ώστε να απάγουν θερμότητα.

 

Αν το σύστημα αυτό είναι κλειστό, δλδ έχεις μεν τα αλουμινένια «heat-sinks» αλλά τα βάλεις μαζί με το δίσκο στο τάπερ, τότε δεν κερδίζεις ψύξη, αλλά απλά έχεις ένα μεγαλύτερο heat-buffer = το επιπλέον μέταλλο λειτουργεί σαν «αποθήκη» θερμότητας για όσο χρόνο η θερμοκρασία του θα είναι μικρότερη του δίσκου – όταν αυτή εξισωθεί, κάτι αναπόφευκτο λόγω της απομόνωσης από τον αέρα του κουτιού/δωματίου, θα αρχίσει να ζεσταίνει και τον αέρα του τάπερ με…κακά αποτελέσματα.

 

Αν έχεις κουτί με ανεμιστήρες εισαγωγής που «φυσάνε» τους σκληρούς το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι το συστηματάκι με τα «λάστιχα», το οποίο αποδεδειγμένα είναι και πιο αποτελεσματικό από τα ελαστικά «παρεμβύσματα» με βίδες που λειτουργούν σαν adapters για να βάζεις σκληρούς 3.5” σε 5.25” bays. Φυσικά για όλες αυτές τις εφαρμογές ΠΡΕΠΕΙ να έχεις 5.25” bay διαθέσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη τη στιγμη σε IDLE o 500αρης μου δουλευει στους 35

και βρισκεται απλώς κρεμασμενος!

 

Προσωπικα συμφωνω πολυ με αυτη τη λυση

http://www.silentpcreview.com/article109-page1.html

 

στην οποια αν ηταν κ λιγο πιο λεπτα τα λαστιχα (συνεπως και με μαγαλυτερη ελαστικοτητα) το αποτελεσμα θα ηταν perfect..σχεδον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει και ενα util της wd που μπορεις να του αλλαξεις τα επιπεδα θορυβου νομιζω ομως με αντισταθμιση ταχυτητας κοιτα στα downloads

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γνωστά τα της θερμοκρασίας, αλλά ευχαριστώ για την υπενθύμιση.

 

Εγώ σαν λύση θα βάλω λίγη ταινία διπλής όψης στα σημεία όπου πιάνει ο σκληρός. Αποτελέσματα μάλλον αύριο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη λυση τον ταπερ την θεωρω εγκληματικη για τους σκληρους οτι κι αν ειναι....

 

Απο την αλλη μπορουμε παντα να μαθουμε να ζουμε με τον θορυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ λέω να κάνω το αντίθετο. Να αυξήσω τον θόρυβο για να έχω καλύτερη ταχύτητα μια και από ότι έμαθα μπορείς να το κάνεις αυτό με κάποιο utility που σου δίνει η WD και επεμβαίνει στο firmware του σκληρού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εφάρμοσα την πατέντα με τα λάστιχα (φαρδιά άσπρα, σαν αυτά που βάζουνε στα σώβρακα!) και ο θόρυβος μειώθηκε δραματικά.

Πριν χρησιμοποιούσα ελλαστικά παρεμβύσματα στις βίδες του σκληρού, που τα περιείχε το κουτί, και δεν κάνανε και σπουδαία δουλειά.

Έχω δύο SATA WD500AAKS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...