Προς το περιεχόμενο

Διαφορα ωρας μεταξυ linux και windows


jim_p

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα. Σημερα μετα απο 10 μερες περιπου dual-booting με debian και xp παρατηρησα κατι χαζο!

Τα 2 λειτουργικα μου εχουν 2 ολοκληρες ωρες διαφορα!!! Η ωρα τωρα ειναι στo debian 11.05, ενω στα xp τωρα θα ειναι 9.05!!!

Εννοειται οτι εχω επιλεξει την καταλληλη ζωνη ωρας και στα 2 (Eurore/Athens στο debian και GMT + 2.00 για Αθηνα κλπ στα xp). Εχω επισης βαλει το ntp στο debian για να μπορω να συγχρονιζομαι με καποιον server στο internet οταν νιωθω οτι παει πισω το δικο μου ρολοι. Προφανως κατι γινεται με το ρολοι του συστηματος αλλα τι;

 

Γενικα, δεν ειναι μεγαλο προβλημα. Ετσι κι αλλιως δεν το κοιταω και πολυ. Αλλα καμια φορα κανω reboot για να μπω στα xp στις 16.00 και στα xp ειναι ακομα 14.00. Παιζω ως τις 18.05 (πραγματικη ωρα) και το ρολοι των xp δειχνει 16.05! Και συνεχιζω να παιζω μιας και ειναι νωρις ακομα ;) και ξεχνιεμαι!

 

Αν εχω κανει το thread σε λαθος μερος, παρακαλω να μετακινηθει.

Ευχαριστω.

 

 

PS: αυτο το γεγονος βεβαια απανταει στο ερωτημα καθε χρηστη linux "ποσο μπροστα ειναι επιτελους το linux απο τα windows?", αλλα η απαντηση μαλλον ειναι "πολυ περισσοτερο απο 2 ωρες!!!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα καλο!

 

Κατι που ειδα. Κανοντας reboot για να μπω απο τα xp στο linux, το ρολοι στο bios εγραφε την ωρα των xp. Κανοντας reboot για να μπω απο το linux στα xp, το ρολοι εγραφε την ωρα του linux MEION 2 ωρες!

 

Αυτο σημαινει οτι τα xp καλα ειναι, το linux γιατι κανει λαθος? Η μαλλον γιατι το linux διαβαζει την ωρα απο το bios και προσθετει +2 ωρες? Λεω να το γυρισω σε ωρα Λονδινου πχ για να ειναι ακριβως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το ειχα παρατησρησει και γω , νομιζω στην εγκατασταση εχει μια επιλογη για ωρα GMT +2 κλπ

και αν δεν το εβαζα χειροκινητα απο την αρχη ειχα και γω 2 ωρες διαφορα.

Νομιζω το ntp διορθωνει τα λεπτα μονο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>
sed -i 's/UTC=yes/UTC=no/' /etc/default/rcS

 

Όλα τα unices θεωρούν ότι το ρολόι του υπολογιστή λέει ώρα greenwich και όχι την τοπική ώρα. Τα windows πάλι θεωρούν το αντίθετο. Εξού και η διαφορά των 2 ωρών.

 

Το ntp διοθρώνει το ρολόι σιγά-σιγά, με drift και ποτέ ακαριαία. Γι' αυτό και δεν είδες διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περιμενα να δω "διαφορα" με το ntp, απλα το εχω για να συγχρονιζω το ρολοι μου οταν παει πισω. Κατι σαν το 141 ενα πραγμα :P

 

Απ'οτι καταλαβα, η παραπανω εντολη λεει να αλλαξω την γραμμη που λεει UTC=yes σε UTC=no, στο αρχειο /etc/default/rcS. Το κανα. Τωρα θελει reboot? Δεν βλεπω τιποτα να αλλαξε παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περιμενα να δω "διαφορα" με το ntp, απλα το εχω για να συγχρονιζω το ρολοι μου οταν παει πισω. Κατι σαν το 141 ενα πραγμα :P

Ναι, μόνο που δε δουλέυει σαν το 141 :P Αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι το NTP διορθώνει συνεχώς το ρολόι του συστήματος και η διόρθωση δεν είναι κάτι που συμβαίνει ακαριαία.

 

Απ'οτι καταλαβα, η παραπανω εντολη λεει να αλλαξω την γραμμη που λεει UTC=yes σε UTC=no, στο αρχειο /etc/default/rcS. Το κανα. Τωρα θελει reboot? Δεν βλεπω τιποτα να αλλαξε παντως

Κοίτα, η μόνη περίπτωση στην οποία χρειάζεται reboot είναι όταν αναβαθμίζεις τον πυρήνα. Σε όλες τις άλλες μπορείς να το γλιτώσεις. Στην προκειμένη μπορείς απλά να κάνεις hwclock --hctosys.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...