Προς το περιεχόμενο

Roυter ως καρτα δικτυου μπορει???


Vamire666

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το προβλημα μου ειναι οτι 8ελω να συνδεσω το wii στο ιντερνετ μεσω router!!!

Το ρουτερ που εχω ειναι wirelees αυτο της ΟΝ!!!

Επειδη περιμενω εδω και 6 μηνες να μου βαλει τηλ και ιντερνετ πηγα και εκανα συνδεση στη wind adsm ασυρματο!!!

μου δωσανε ενα modem που ειναι usb και με αυτο μπαινω στο ιντερνετ!!!

8ελω να μου πειτε πως μπορω να κανω lan με το wii για να μπει στο ιντερνετ!!!

Εχω κανει μια συνδεση αλλα το router δεν ειναι οnline υπαρχει τροπος με λιγα λογια το router να λειτουργησει σαν καρτα δiκτυου που να περνει internet απο το pc και να το μεταφερει στο wii???και αν ναι πως???

 

Υ.Γ. sorry για το κατεβατω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λες λίγο μπερδεμένα, αυτό είναι το πρόβλημα :)

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα, αυτή τη στιγμή ισχύουν τα εξής;

 

- Έχεις Internet μέσω ενός modem που μπορεί να συνδεθεί μόνο με USB.

- Έχεις το Wii, το οποίο μπορεί να συνδεθεί ενσύρματα με Ethernet.

- Ο υπολογιστής σου, στον οποίο συνδέεται το USB modem που σου δίνει Internet, διαθέτει κάρτα δικτύου Ethernet.

- Εσύ θέλεις απλά να δώσεις Internet στο Wii.

 

Αν ναι, δε χρειάζεσαι router, μπορείς να συνδέσεις το Wii απευθείας στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή με ένα cross-over UTP καλλώδιο και να ορίσεις στο PC (που υποθέτω ότι χρησιμοποιεί Windows) να λειτουργήσει σαν router μέσω του Internet Connection Sharing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως θα το κανω αφτο αφου το wii εχει μονο θυρες usb???το 8εμα ειναι οτι το wii εχει wifi on board και εγω στο πσ μου δεν εχω καρτα δυκτιου!!!μπορω να κανω το royter να παρει σημα απο το πσ και να αναψει το online??? η οχι???ευχαριστω για το ενδιαφερον!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, άρα έχουμε τα εξής δεδομένα:

 

- Το wii έχει WiFi και USB interfaces

- Το PC έχει μόνο USB interface

- Το adsl modem έχει μόνο USB interface

- Ο router της ON έχει WiFi και USB interfaces.

- Το adsl modem πρέπει αναγκαστικά να συνδεθεί στο PC.

 

Εσύ έχεις στο νού σου μια συνδεσμολογία του στυλ:

>ADSL_modem --- PC --- ON_Router === Wii

 

όπου "---" σύνδεση USB και όπου "===" σύνδεση WiFi.

 

Με το υπάρχον hardware είναι η μοναδική δυνατή συνδεσμολογία.

 

Η άποψή μου είναι ότι στην πράξη δε γίνεται, αλλά και να γίνεται είναι αρκετά περίπλοκο και άσχημο σχεδιαστικά.

 

Το αν μπορεί να γίνει ή όχι εξαρτάται από:

α) Τις δυνατότητες του router της ON και το επίπεδο πρόσβασης που έχεις σε αυτόν (αν δεν κάνω λάθος τον δίνουν κλειδωμένο). Συγκεκριμένα θα πρέπει να μπορεί να χειριστεί εσωτερικά το USB interface του σαν ένα Network Interface.

β) Τη διαθεσιμότητα drivers για τον router της ON οι οποίοι να τον παρουσιάζουν σαν ένα host δικτύου στο λειτουργικό του PC.

 

Ίσως κάποιος άλλος έχει απάντηση στα παραπάνω.

 

Εγώ θα πρότεινα, μιας που σε κοροϊδεύουν 6 μήνες, να στείλεις πίσω στην ON τον router της παρέα με μια ακύρωση της αίτησης και να κοιτάξεις να αγοράσεις έναν ADSL router που να έχει WiFi interface. Ή, αν δε σε πειράζει να εξαρτάς το Wii από το PC, κάνε αυτό που λέει ο dali13gr ακριβώς κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι δεν γίνεται το router να πάρει internet από το pc. Το router παίρνει από την πρίζα τηλεφώνου και την μοιράζει στις ethernet θύρες του. Να πάρει από μια ethernet και να μοιράσει μέσω WiFi νομίζω είναι ανέφικτο. Οπότε πας και παίρνεις μια WiFi κάρτα για το pc και καθάρισες. Υπάρχει pci και usb, διαλέγεις και παίρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στον nske

Με τη συνδεσμολογια που περιγραφει αν πεξεις με τα routes (route add ktl) τηα εχεις αυτο που θες

 

Ο ρουτερ αν του περιορισεις τις δυνατοτητες λειτουργει αψογα ως απλο switch!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά ο Vamire666 δεν θέλει απλό switchάκι. Θέλει να παίρνει το router internet από την ethernet του pc και να την δίνει ασύρματα στο Wii. Κάτι τέτοιο με αυτό το router νομίζω δεν γίνεται, θέλει καθαρό access point.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι δεν γίνεται το router να πάρει internet από το pc. Το router παίρνει από την πρίζα τηλεφώνου και την μοιράζει στις ethernet θύρες του. Να πάρει από μια ethernet και να μοιράσει μέσω WiFi νομίζω είναι ανέφικτο. Οπότε πας και παίρνεις μια WiFi κάρτα για το pc και καθάρισες. Υπάρχει pci και usb, διαλέγεις και παίρνεις.

 

Δηλαδη δεν υπαρχει καποιος τροπος???μεσω λαν αφου εχω κανει δεν μπορω να παρω και ιντερνετ???απο οσο ξερω περνουν μονο απο το ρουτερ αλλα δεν παιζει και ετσι???

 

Υ.Γ.1 Ο λογος που ανοιξα αυτο το 8εμα ειναι καθαρα λογου εκμαθησεις και εμπειριας πανω στο ρουτερ!!!(ανετα περνω ενα στικακι με wifi)

 

2 οσο για την On telecoms εχει φαει μια καταγγελια απο εμενα στην εετε και Θα φαει και μια ωραια μηνυση για να καταλαβει!

 

Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερων...Αν υπαρχει καποιο προγγραμα για διαχειρησει τον ρουτερ πειτε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θεωρία γίνεται, αν αντί για περιορισμένο router είχες ένα κανονικό PC (με wireless και ethernet interface) θα μπορούσες να δρομολογήσεις ό,τι ήθελες όπου ήθελες.

 

Δυστυχώς τα embedded dsl router-άκια φτιάχνονται με σκοπό να είναι όσο το δυνατόν πιο απλά και να κάνουν μόνο τα απαραίτητα, οπότε πιθανότατα δε θα μπορεί να το κάνει (ή και να μπορεί δε θα προσφέρει τη δυνατότητα στο interface διαχείρισης).

 

Αν σε ενδιαφέρει να μάθεις από δίκτυα, ο καλύτερος τρόπος κατά τη γνώμη μου είναι να περάσεις μια διανομή Linux σε ένα παλιό PC με WiFi και ethernet interfaces. Εκεί δε θα έχεις ανόητους περιορισμούς και θα μπορείς να εφαρμόσεις το 99% της θεωρίας στην πράξη.

 

Σημείωσε επίσης ότι το USB interface δεν ενδείκνυται για δίκτυα. Υπάρχουν implementations για IP over USB ή και Ethernet over USB όμως δεν έχουν επικρατήσει και δεν είναι σίγουρο αν και ποιες θα υποστηρίζονται ανά περίπτωση. Καλύτερα ξέχνα τελείως το USB και πάρε μια ethernet κάρτα με 3-4 ευρώ. Το ethernet είναι το απόλυτο standard για οικιακή δικτύωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...