Προς το περιεχόμενο

20pin/24pin


NickTheGreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα καινούρια μητρική [+επεξεργαστή (Ε8400), 3850 PCIe κάρτα γραφικών] η οποία έχει 24pin power supply. Εμένα το τροφοδοτικό μου έχει 20pin. Εκτός απο αυτό, έχει και άλλα δύο 4πινα. Το ένα έχει 2 κίτρινα καλώδια και 2 μάυρα και το άλλο έχει κίτρινο - κόκκινο - μάυρο - πορτοκαλί (12V, 5V, Ground, 3.3V αντίστοιχα).

 

Έχω τις εξής ερωτήσεις:

 

1) Το 4πινο (2 μάυρα - 2 κίτρινα) συνδέεται στην ξεχωριστή ATX_12V υποδοχή που είναι για την τροφοδοσία του επεξεργαστή, σωστά ??

 

2) Το 4πινο αυτό πρέπει να το συνδέσω οπωσδήποτε (Ε8400 ο επεξεργαστής) ή αφορά μόνο τους παλιούς Ρ4 επεξεργαστές ??

 

3) Οι υπόλοιπες 4 υποδοχές του 24πινου υποδοχέα της μητρικής που θα περισσέψουν αν συνδέσω το 20πινο του τροφοδοτικού, είναι για 12V, 5V, 3.3V και ground, δηλαδή ακριβώς ότι δίνει το άλλο 4πινο. Πρέπει να το συνδέσω κι αυτό ή πρέπει να πάρω άλλο τροφοδοτικό/adaptora ????

 

4) Κάπου διάβασα ότι τα έξτρα 4 πινς στις 24πινες μητρικές, είναι για την τροφοδοσία των PCIe καρτών. Στην δική μου περίπτωση, η κάρτα γραφικών (ΑΤΙ 3850), δέχεται 6pin power supply. Χρειάζεται συνδέσω και τα 24 pins της μητρικής + τα 6pins στην κάρτα γραφικών??

 

 

Παιδιά ας βοηθήσει κάποιος που ξέρει, μην κάνω καμμία βλακεία και κάψω τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Σωστά

2) Οπωσδήποτε

3) Να το συνδέσεις

4) Εδώ χρειάζεσαι adaptor από δύο 4-pin molex στο 6-pin. Συνήθως υπάρχει μαζί με την κάρτα γραφικών. (Κάπως έτσι)

Αν τώρα το τροφοδοτικό σου είναι παλιό, μικρό και του κιλού, πάρε καλύτερα ένα καινούργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

 

Όσον αφορά το adaptor από δύο 4-pin molex στο 6-pin, το έχει μέσα η κάρτα γραφικών.

 

Οπότε τα συνδέω όλα! Άρα υποθέτω οτι το EzCool 450W που έχω είναι 24pin ready για να έχει το επιπλέον 4πινο καλώδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κατι (sorry NickTheGreek που επεμβαίνω στο θέμα σου αλλά για να μην ανοίγω νέο θέμα μιας που ήδη ανάφερθήκατε σε αυτό), η τροφοδοσία μιας 8800GTS είναι 4pin header ή 6pin header;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6pin είναι, και οι 8800 ίσως έχουν 2 6pin υποδοχές.

 

Οι νέες PCI-Express 16x version 2.0 που έχουν μεγάλη κατάναλωση έχουν μια 6pin και μια 8pin (η οποία ουσιαστικά είναι μια 6pin ενισχυχένη με 2 επιπλέον γειώσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...