Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα για MKV σε DVD


takis345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ξερει κανεις καποιο προγραμμα να μετατρεπεις HD x264 MKV ταινιες σε DVD γιατι το winavi δεν βλεπω να το κανει.

Επισης εχω απορια αν θα δειχνει καλυτερα (εστω και λιγο , απο ενα συμβατικο dvd σε μια κανονικη τηλεοραση-οχι LCD)

Τελος μηπως ξερει κανεις τι πρεπει να εγκαταστησω για να ακουω ηχο DTS σε ταινιες MKV ?

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξερει κανεις καποιο προγραμμα να μετατρεπεις HD x264 MKV ταινιες σε DVD γιατι το winavi δεν βλεπω να το κανει.

 

Με ποιο πρόγραμμα: μετατρέπω avi/divx/mp4/mkv σε DVD;

 

 

Επισης εχω απορια αν θα δειχνει καλυτερα (εστω και λιγο , απο ενα συμβατικο dvd σε μια κανονικη τηλεοραση-οχι LCD)

 

Αν μιλάμε για μία αξιοπρεπή ποιοτικά τηλεόραση, όχι. Οι εμπορικές ταινίες DVD κωδικοποιούνται απευθείας από ασυμπίεστο υλικό υπερυψηλής ανάλυσης και bitrate. Εσύ παίρνεις ως πηγή ένα ήδη συμπιεσμένο υλικό (x264) σαφώς χαμηλότερης ανάλυσης και bitrate, και το συμπιέζεις πάλι σε DVD.

 

 

Τελος μηπως ξερει κανεις τι πρεπει να εγκαταστησω για να ακουω ηχο DTS σε ταινιες MKV ?

 

[[Video Playback σε περιβάλλον Windows]]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Εχω Core AVC codec (Εγκαθιστα και το Haali...κατι) και παιζει κανονικα ta HD και με media player και με media player classic. Μονο dts δεν ακουω. Δεν υπαρχει κατι απλο να εγκαταστησω μονο για το dts?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ffdshow-tryouts. Επειδή όμως είναι κατά βάση video decoder (το audio decoding είναι bonus), θα απενεργοποιήσεις απλά από τις ρυθμίσεις του την αποκωδικοποίηση Η.264/AVC, μιας και χρησιμοποιείς ήδη τον CoreAVC...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιο πρόγραμμα: μετατρέπω avi/divx/mp4/mkv σε DVD;

 

 

 

 

Αν μιλάμε για μία αξιοπρεπή ποιοτικά τηλεόραση, όχι. Οι εμπορικές ταινίες DVD κωδικοποιούνται απευθείας από ασυμπίεστο υλικό υπερυψηλής ανάλυσης και bitrate. Εσύ παίρνεις ως πηγή ένα ήδη συμπιεσμένο υλικό (x264) σαφώς χαμηλότερης ανάλυσης και bitrate, και το συμπιέζεις πάλι σε DVD.

 

 

 

 

[[Video Playback σε περιβάλλον Windows]]

 

Nαι αλλα τοτε πως γινεται και το mkv δειχνει τοσο καλυτερα στην tft toy pc σε σχεση με ενα απλο dvd ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι αλλα τοτε πως γινεται και το mkv δειχνει τοσο καλυτερα στην tft toy pc σε σχεση με ενα απλο dvd ?

 

Ρώτησες αυτό :

 

Αν ξερει κανεις καποιο προγραμμα να μετατρεπεις HD x264 MKV ταινιες σε DVD γιατι το winavi δεν βλεπω να το κανει.

Επισης εχω απορια αν θα δειχνει καλυτερα (εστω και λιγο , απο ενα συμβατικο dvd σε μια κανονικη τηλεοραση-οχι LCD)

 

Εγώ από το παραπάνω καταλαβαίνω : «Αν από ένα MKV φτιάξω DVD, αυτό θα έχει καλύτερη ποιότητα από ένα συμβατικό DVD;». Η σύγκριση MKV vs DVD-Video είναι άλλο πράγμα. Τελικά, ποια είναι η ερώτηση ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...