Προς το περιεχόμενο

Νέο forum


ThanosAlonso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας. Με κάτι φίλους αποφασίσαμε να ανοίξουμε ένα forum και λειτουργεί εδ'ω και λίγο καιρό. Θα θέλαμε να μας βοηθλησετε όσο ίνεται με την παρουσία σας. Ελπίζω να τα λέμε και εκεί...

http://www.sportsarena.co.cc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πολύ καλή η προσπάθεια σας!

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με τη δημιουργία forum.

Έχω ανοίξει και καινούργιο θέμα στο web authoring αλλά δεν έχω πάρει απάντηση.

Αντιγράφω από εκεί:

Γίνεται να αλλάξω τη γραμματοσειρά σε ένα forum που δημιουργώ; Το forum που χρησιμοποιώ είναι αυτό: Simple machines forum - SMF και έχω κατεβάσει αρκετές μακέτες που δοκιμάζω.

Είναι κάποιες που μ'αρέσουν πολύ, αλλά έχει κάποια μικροελαττωματάκια που, για μένα, είναι σπαστικά. π.χ. έχει τα γράμματα της μπάρας του μενού ή εκεί που λέει απάντηση σε ένα θέμα, νέο θέμα με κεφαλαία και τονισμένα και ΦΑΊΝΟΝΤΑΙ ΚΆΠΩΣ ΈΤΣΙ το οποίο είναι χάλια. Αυτό πως μπορώ να το αλλάξω και να το κάνω σε μικρά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται να αλλάξω τη γραμματοσειρά σε ένα forum που δημιουργώ; Το forum που χρησιμοποιώ είναι αυτό: Simple machines forum - SMF και έχω κατεβάσει αρκετές μακέτες που δοκιμάζω.

 

Αν μπείς στο forum του SMF έχει απάντηση στο ερώτημά σου.

Το link για το συγκεκριμένο topic είναι αυτό

 

Το κομμάτι που σε ενδιαφέρει είναι το ακόλουθο:

 

"Στο style.css βρείτε (γραμμή 324) το

 

/* definitions for the main tab, active means the tab reflects which page is displayed */

.maintab_first, .maintab_back, .maintab_last, .maintab_active_first, .maintab_active_back, .maintab_active_last

{

background-position: left bottom;

color: white;

text-transform: uppercase;

vertical-align: top;

 

}

.maintab_back , .maintab_active_back

{

color: white;

text-decoration: none;

font-size: 9px;

vertical-align: top;

padding: 2px 6px 6px 6px;

font-family: tahoma, sans-serif;

 

1. Διαγραφή της γραμμής που μετατρέπει σε κεφαλαία

 

text-transform: uppercase;

 

2. Επειδή μικραίνουν τα γράμματα, κατά την κρίση σας, αλλάξτε το μέγεθος (με κόκκινα γράμματα) από 9 σε μεγαλύτερο. 12 νομίζω είναι καλά.

 

Το ίδιο πρέπει να γίνει και εδώ (γραμμή 390).

 

/* definitions for the mirror tab */

.mirrortab_first, .mirrortab_back, .mirrortab_last

{

background-position: left top;

color: white;

text-transform: uppercase;

vertical-align: top;

 

}

.mirrortab_back

{

color: white;

text-decoration: none;

font-size: 9px;

vertical-align: bottom;

padding: 6px 6px 2px 6px;

font-family: tahoma, sans-serif;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν μπορώ να βρω τώρα είναι ότι αφού τα έκανα ελληνικά, αυτά είναι στη μέση στα "ταμπελάκια" τους, με αποτέλεσμα να μπλέκονται λίγο με το δίπλα "ταμπελάκι" όταν είναι μεγάλη η λέξη, π.χ. Σήμανση ως αναγνωσμένο, πως μπορώ να το κάνω στοίχιση στα δεξιά, όπως κάνουμε π.χ. με ένα έγγραφο word;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω πως με ένα "text-align:left;" στα σημεία που θές θα κάνεις τη δουλειά σου.

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά πιστεύω θα δουλεύει.

 

ThanosAlonso πολύ ωραίο σαν εικόνα το forum.

Απλά θεωρώ πως υπάρχουν πλέον αρκετά forum με θέμα το ποδόσφαιρο και δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσετε να προσφέρετε κάτι διαφορετικό.

Καλή επιτυχία πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω πως με ένα "text-align:left;" στα σημεία που θές θα κάνεις τη δουλειά σου.

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά πιστεύω θα δουλεύει.

 

Λοιπόν, επειδή είναι η πρώτη φορά που ανοίγω forum και είμαι και άσχετος, έβαλα όπου λέει text-align:left; έκανα και αποθήκευση αλλαγών και δεν παρατήρησα καμία αλλαγή, ούτε όταν μπήκα και ξαναβγήκα...

Εγώ συγκεκριμένα όπως είπα παραπάνω χρησιμοποιώ το SMF Simple Machine Forum και συγκεκριμένα το θέμα BlueSkies και αυτό που θέλω είναι εκεί που όταν ανοίγεις ένα θέμα λέει:

Απάντηση Ειδοποίηση Σήμανση ως αναγνωσμένό Αποστολή θέματος Εκτύπωση

θέλω λοιπον αυτές οι λέξεις να πάνε αριστερά, γιατί "βρίσκουν" στα δίπλα κουτάκια και συγκεκριμένα εκεί που είναι οι διαχωριστικές γραμμές για κάθε κουτάκι πέφτει η λέξη.

Καμιά βοήθεια παιδιά; HELP!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα επειδή είναι πρώτη φορά που ανοίγεις forum,πιθανότατα θα σου παρουσιαστούν και νέες απορείες στην πορεία.

Εγώ θα σε συμβούλευα να πάς στο forum του SMF και να κοιτάξεις αυτά που ήδη υπάρχουν και αν θές κάτι άλλο ρώτα εκεί.

Θα πάρεις σίγουρη και πιθανά πιο σωστή απάντηση από ότι εδώ.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μοιαζει πολυ με βιστα... :P

 

κατα τ'αλλα,το φορουμ μου ειναι αδιαφορο (δεν ασχολουμαι καθολου με ποδοσφαιρο,στοιχημα κλπ) οποτε δεν μπορω να δωσω καποια γνωμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη η προσπαθεια και καλή συνεχεια.. Κατι που ειδα και θα ηταν καλο να το διορθωσετε. Όταν καποιος μπαινει σε ένα θεμα, ο τιτλος απο το θεμα είναι γραμμενο με ασπρα γραμματα, ετσι οσο βρίσκεται στο ασπρο φοντο δεν φαίνεται. Καλη συνεχεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...