Προς το περιεχόμενο

Κατανάλωση - Θεωρία vs Πράξης


aposporis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα αγόρασα ένα οικιακό μετρητή κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας. Από αυτούς που τους βάζεις στη μπρίζα και πάνω τους συνδέειςτην υπό μέτρηση συσκευή. Οπότε είπα να μετρήσω τι τρώει το PC μου.

 

Το σύστημα μου αποτελείται από:

 

Intel P4 Northwood 2.8GHz, Stepping 9, Revision D1

Gigabyte 8IPE1000-G Rev. A2

4x256 DDR PC3200Dual Channel OCZ400512PDC-K, timings 2.5 3 3 7

ATI 9500 R300 128 DDR

Seagate 320GB Sata 3320620AS

DVD-ROM

DVD-RW

PSU Enermax Liberty 400 watt

1x12αρι ανεμιστήρα

 

Εισάγωντας τα παραπάνω στοιχεία στην εξής σελίδα μου δίνει ως αποτέλεσμα 232 watt.

 

Οπότε είμαι υπερκαλυμένος με το τροφοδοτικό που διαθέτω. Όμως ποιά είναι η πραγματική κατανάλωση;

 

Σύνδεσα τον μετρητή στη μπρίζα, το τροφοδοτικο πάνω τουκαι άρχισα τις μετρήσεις.

 

Αποτελέσματα:

(τα νούμερα είναι σε watt)

 

Κλειστό ~10

Stand-by ~75

Idle (στο desktop) ~95

DVD ripping ~115

DVD writing ~120-140 (όσο ανέβαινε η ταχύτητα ανέβαινε και η κατανάλωση)

Orthos Small FFTs ~160

Orthos Blend pr. 9 ~160

Orthos Blend + Atitool ~170

 

Πολύ καλά νούμερα και κοντά στη θεωρία.

Δυστυχώς δεν έχω κάποιο "τέρας" για περαιτέρω δοκιμές σε υψηλότερα επίπεδα.

Βλέπω όμως πως για καθημερινή χρήση δεν χρειάζομαι πάνω από 120 watt.

 

Αυτά από εμένα. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H σελίδα αυτή σου βγάζει την κατανάλωση στο max. Αυτό σημαίνει οτι για να πιάσεις τα watt που λέει, πρέπει να δουλεύουν στα τέρματα όλες οι συσκευές που έχεις πάνω (δίσκοι, dvd, mobo, vga, fans etc). Οπότε μην περιμένεις να το δεις τόσο εύκολα αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι πολυ απλα δουλευει ακομα,αλλα σε σταση αναμονης.Δηλαδη στη μητρικη υπαρχει ρευμα το οποιο ας πουμε οτι περιμενει στο κουμπι εναρξης.Μολις το πατησεις ανοιγει.Για μηδενικη καταναλωση πρεπει να το βγαλουμε απο την μπριζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μην ξεχνάς και πως με την παλαίωση της μητρικής και του τροφοδοτικού αυξάνονται οι απαιτήσεις σε W. Σ 2χρόνια μέτρα ξανά σε idle και θα έχει γίνει 105 η κατανάλωση και το τροφοδοτικό σου από ΄400 θα αποδίδει όπως ένα 350ρι (λέμε τώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλειστό ~10

Stand-by ~75

Idle (στο desktop) ~95

DVD ripping ~115

DVD writing ~120-140 (όσο ανέβαινε η ταχύτητα ανέβαινε και η κατανάλωση)

Orthos Small FFTs ~160

Orthos Blend pr. 9 ~160

Orthos Blend + Atitool ~170

 

Το Stand-by ειναι σε S1 mode? Αν μπορείς μετρησέ το και σε S3 mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε αν μπορείς μέτρησε και την κατανάλωση σε s3 mode. Υπάρχει περίπτωση βέβαια να μην το υποστηρίζει η μητρική σου, θα το δείς απο το bios στα powermanagement settings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση ρε παιδιά. Ωραία και καλά όλα με τις μετρήσεις, αλλά γιατί ένα PC τραβάει ~10W όταν είναι κλειστό;

 

Ίσως και περισσότερα... επειδή τα τροφοδοτικά έχουν μια γραμμή Standby 5V, για διάφορες συσκεύες που έχεις στο pc. Γι' αυτό και με σβηστό τον υπολογιστή, μπορείς να φορτίζεις mp3 players και κάποιες usb/ps/2 συσκευές έχουν αναμένα λαμπάκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη συσκευή την πήρα από τη Γερμανία τα χριστούγεννα με 15 ευρώ περίπου.

Μετράει Volt, Amper, Watt, τα μέγιστα, πόση ώρα λειτουργεί και κόστος.

 

Σε S3 τραβάει περίπου 12 watt.

 

Σκοπός μου δεν ήταν μόνο να δείξω τα θεωρητικα και πραγματικά επίπεδα κατανάλωσης, αλλά και να προβληματιστούμε σχετικά με την καθημερινή χρήση και την καμπύλη απόδοσης των τροφοδοτικών.

 

Τι να το κάνω το πχ 600αρι τροφοδοτικό με πιστοποίηση 80plus όταν σε καθημερινή χρήση η απόδοση είναι κάτω του 70% πχ....

 

power.jpg

 

Τις λεπτομέρειες στη φωτογραφία τις έχω αφήσει επίτηδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο http://www.80plus.com/ έχει διαγραμματα τροφοδοτικών, καμπύλες efficiency σε σχέση με το φορτίο που τους ζητείται, και γενικά έχω παρατηρήσει ότι το μεγαλύτερο efficiency, τα καλά τροφοδοτικά το έχουν όταν δουλεύουν στο 40-55%. Άρα για το σύστημά σου ένα 400-500 watt είναι ιδανικό.

 

Βλέπω ότι έχουμε το ίδιο τροφοδοτικό, κι εγώ μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος, ο ανεμιστήρας του δουλεύει κάτω από τις 1400rpm, επειδή όταν τον συνδέω στη μητρική μου δείχνει 0rpm, και ξέρω ότι ανεμιστήρες κάτω από 1400rpm τους βλέπει σαν 0rpm...

 

Enough μ' αυτές τις λεπτομέρειες... τα κρύβουν τέτοια cd... όχι φάτσα φόρα και πάνω στα βιβλία μαθηματικών (μαθηματικό σπουδάζεις?)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πρόκειται για κλασσική ταινία πια...

 

Ο ανεμιστήρας δουλέυει στις 950 στροφές συνέχεια!

Το τροφοδοτικό είναι πράγματι πολύ καλό.

Όσο για αυτό που λες για την απόδοση, δεδομένου ότι δουλεύω στα 150watt καθημερινά ακόμα και ένα 300αρι μια χαρά θα μου καθόταν.

 

'Οσο για τις σχολές στο πολυτεχνείο είμαι, στην ΣΕΜΦΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστουμε για τις μετρησεις. S3 μονο 12watt πολυ ενδιαφερον, πλεον το pc μου σπανια θα κλεινει τελειως . Επισης μια επιλογη που εχει στο BIOS -Video off in suspend mode- ειναι καλυτερα να την εχουμε enable ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...