Προς το περιεχόμενο

scientific american


jimarass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ψάχνομαι για συνδρομή σε κανένα επιστημονικό περιοδικό και το μόνο αξιόλογο που βρήκα είναι το scientific american σε ηλεκτρονική μορφή όπου με 33 δολάρια έχεις 12 τεύχη online συν όλα τα προηγούμενα...Ασχολείται κανείς με αυτά να μου προτείνει κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το περιοδικο που λες ειναι πολυ ενδιαφερων

σε ηλεκτρονική μορφη εχεις δοκιμάσει να διαβασεις κατι ?πχ βιβλίο η κατι αλλο?

γιατι προσωπικά δεν με βολεύει καθόλου προτιμώ να δωσω κατι παραπάνω και να το χω σε χαρτι!

αν εισαι αθηνα θα σου πρότεινα να επισκεφτεις το ευγενιδειο ειναι στη συγγρου πανω

και εχει μια μεγαλη βιβλιοθηκη

εκει φερνει οτι περιοδικο επιστημονικο μπορεις να φανταστεις ξενο και ελληνικο ,θα βρεις και παλια τευχη

αρκετος κοσμος παει και διαβαζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jimara το scientific american έχει κι Ελληνική έκδοση http://www.sciam.gr/ , γιατί να κάνεις συνδρομή στο Αμερικάνικο online?

 

Εκτός αυτού του περιοδικού εάν σε ενδιαφέρει η φυσική περισσότερο έχω να προτείνω ανεπιφύλακτα το Physics World , του Ινστιτούτου Φυσικής της Αγγλίας (ΙΟΡ) . Δεν ξέρω τι συνδρομή έχει τώρα (πριν ~5 χρόνια αν θυμάμαι καλά ήταν καμιά 70 ευρώ για ένα χρόνο, μπορεί να κάνω και λάθος!)αλλά στον τομέα του αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το scientific american είναι κάπως τσιμπημένο σε τιμή - 8 ευρώ το τευχος , δεν το έχω πάρει ποτέ για αυτον τον λόγο. Προτιμώ να δώσω άλλα 20 ευρώ ξέρω γω και να πάρω ένα βιβλίο του είδους. Απο την άλλη, προσωπικά, βρίσκω αρκετά ξεκούραστα περιοδικά το discovery & science( το οποίο δεν ξέρω αν βγαίνει ακόμα το έπερνα συνέχεια πιο παλιά τελευταία δεν το έχω δει σε κάποιο περίπτερο ή κάπου ανάλογα.. ) , science illustraded, GEO (πολύ καλό κατα την γνώμη μου ) και με πιο πολύ επιφύλαξη και τελευταίο το focus (προσωπικά το διαβάζω κατα καιρούς για τα αθλητικά άρθρα , όπου περισσοτερο συνδιάζει εκλαικευση για την γειτονιά και επιστήμη- και κάνουμε και κανα τεστ ψυχολογικό της πλάκας για να περάσει η ώρα :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μου άρεσε το αμερικάνικο γιατί είναι online αλλά κυρίως γιατί η συνδρομή περιλαμβάνει και όλα τα προηγούμενα τεύχη!! με 40 δολάρια το χρόνο...

Εγώ είμαι φυσικός. Μπορώ να πάρω κάποιο επιστημονικό περιοδικό με έκπτωση??To physics world πως μπορώ να το πάρω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι φυσικός. Μπορώ να πάρω κάποιο επιστημονικό περιοδικό με έκπτωση??To physics world πως μπορώ να το πάρω??

 

και βέβαια μπορείς ... τον θρυλικό Φυσικό Κόσμο της ένωσης Ελλήνων Φυσικών, αν θέλει βέβαια η ανάπηρη (άχρηστη) η ένωσή μας!

 

χωρίς πλάκα τώρα ... συνήθως διάφορα περιοδικά βρίσκονται στις βιβλιοθήκες των παν/μίων. Από εκεί και πέρα στο physics world μπορείς να γίνεις συνδρομητής από το site. Εάν θες στείλε μου με πμ μια διεύθυνση να σου στείλω 1-2 πολύ παλιά τεύχη για να δεις πως είναι, εάν σου αρέσει κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://nobelprize.org/

Ισως να σας αρεσει και αυτο. Ολοι οι Νομπελιστες με συντομα βιογραφικα και την ερευνα ή το εργο που τους χαρισε το Νομπελ. Ειναι και κουτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βέβαια μπορείς ... τον θρυλικό Φυσικό Κόσμο της ένωσης Ελλήνων Φυσικών, αν θέλει βέβαια η ανάπηρη (άχρηστη) η ένωσή μας!

 

χωρίς πλάκα τώρα ... συνήθως διάφορα περιοδικά βρίσκονται στις βιβλιοθήκες των παν/μίων. Από εκεί και πέρα στο physics world μπορείς να γίνεις συνδρομητής από το site. Εάν θες στείλε μου με πμ μια διεύθυνση να σου στείλω 1-2 πολύ παλιά τεύχη για να δεις πως είναι, εάν σου αρέσει κτλ.

Με τη συνδρομή στο physics world από ότι είδα στο site δεν αφορά το πειοδικό αλλά γενικά συνδρομή στο IOP, όπου μεταξύ άλλων περιλαμβάνει και το περιοδικό. Ωστόσο έχει διαφορετικά rates. Εγώ τι θεωρούμαι, Member or Affiliate?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη συνδρομή στο physics world από ότι είδα στο site δεν αφορά το πειοδικό αλλά γενικά συνδρομή στο IOP, όπου μεταξύ άλλων περιλαμβάνει και το περιοδικό. Ωστόσο έχει διαφορετικά rates. Εγώ τι θεωρούμαι, Member or Affiliate?

 

έτσι είναι, μέλος γίνεσαι στο ινστιτούτο για να παίρνεις το περιοδικό. Να σου πω την αλήθεια δε θυμάμαι την κατηγορία με τα rates κτλ στείλε τους ένα e-mail με το τι θες να κάνεις και θα σου απαντήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...