Προς το περιεχόμενο

CPU στους 70 βαθμούς Κελσίου


j0hnar0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το CPU σου είναι δύσκολο να την "πάθει" γιατί σε οριακές θερμοκρασίες κάνει μόνο του underclock σκοτώνοντας τις επιδόσεις... Αλλά το υπόλοιπο hardware;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αν είσαι τολμηρός και γνώστης και πιάνουν τα χεράκια σου...βγάλε έξω τον επεξεργαστή και βάλε θερμοαπαγωγική AS5. Πρόσφατα σε ένα αμερικάνικο φόρουμ (δε θυμάμαι που) ένα παληκάρι έριξε κατακορυφα τις θερμοκρασίες του χρησιμοποιώντας την Arctic Silver 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν το έχετε καταλάβει μιλάμε για Laptop…δεν υπάρχουν πολλές δυνατότητες επέμβασης όπως τα desktop.

 

-Καταρχήν μαθέ αν είναι ενεργό το EIST(energy save) μέσω του cpu-z, αν ναι ο πολλαπλασιαστής&Vcore παίζουν ανάλογα με τις διεργασίες.

-Μέσω του Task manager δεν αν φτάνει να η cpu στο 100% σε Idle, αν ναι δεν πια διεργασία το κάνει αυτό.

-Δοκίμασε το Coretemp να σου πει ακριβή θερμοκρασία ανά πυρήνα.(δεν είναι σίγουρο αν λειτουργεί)

 

Cpu-z

Coretemp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τάκο αν πιάνουν τα χέρια σου υπάρχουν δυνατότητες επέμβασης, laptop είναι δεν είναι χρηματοκιβώτιο να το ανοίξεις...απλά το όλο εγχείρημα ενέχει ρίσκο αν δεν ξέρεις τί κάνεις. Απλά και εγώ με τη σειρά μου εστιάζω σε κάτι που βρέθηκε να είναι η πηγή των προβλημάτων σε μερικούς χρήστες φορητών οι οποίοι τις επέλυσαν επεμβαίνοντας στο φορητό τους και βάζοντας θερμοαπαγωγική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως..λεω μηπως κλεινει τον ''εξαερισμο'':lol: με τον τροπο που καθεται η τον τοποθειτει?

υπαρχει πιθανοτητα δεν υπαρχει?

 

εμενα σε τραπεζι με τραπεζομαντηλο σε σχεση με τραπεζι με γυαλι εχω 5-10 βαθμους διαφορα...

παντως αυτο με την αλλγη παστας αν ειναι ευκολο να γινει στο laptop (και αν ειναι εκτος εγγυησης) ειναι καλη ιδεα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...