Προς το περιεχόμενο

Προβλημα ύστερα απο διακοπή ρεύματος


Xthon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έγινε διακοπή ρεύματος ενώ ήταν ανοικτός ο υπολογιστής(δεν έχω UPS) και όταν τον ξανανοιξα έβγαλε το παρακάτω μύνημα.

Windows could not start because the following file is missing or corrupt:

\WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM

You can attemt to repair this file by starting windows setup using the original setup CD-ROM

Select "r" at the first screen to start repair

 

Υπάρχει περίπτωση να έχει καταστραφεί ο δίσκος και να βγάζει αυτό??

Αυτο που με ενδιαφέρει πανω απο όλα είναι τα αρχεία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγγλικα ξερεις? κανε boot με το cd εγκαταστασης των windows ξεκινα τις διαδικασιες.... και σε ενα σημειο θα σε ρωτησει αν θα κανεις repair i εγκατασταση.... και πατας repair το διορθωνει και εισαι ok! Α! στην πρωτη οθονη λεει πατας r ... και κανεις repair!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μου έχει τύχει με ένα clear cmos να επανέλθει... Μπορεί να έφαγε φλασάρα η μητρική και να μην ισχύει κάτι τέτοιο...

 

Αν πάλι κάνεις repair και διορθωθεί, δε χάνεις τίποτα από τα αρχεία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...με clear cmos να επισκευαστεί το αρχείο SYSTEM (αρχείο του registry) ; ....

Xthon ,υπάρχει περίπτωση,ναι,να ΕΧΕΙ πάθει ζημιά ο δίσκος σου,αλλά μην πανικοβάλλεσαι,δεν είναι και το πιό πιθανό...

Ξεκίνα από το cd των xp,κι όταν θα σου ζητήσει αν θέλεις να κάνεις εγκατάσταση ή επιδιόρθωση μέσω recovery console,πάτα το R.Θα σε βγάλει σε μαύρη οθόνη και θα σου ζητήσει κωδικό του administrator-αν δεν είχες βάλει,πάτα απλά enter για να σε βγάλει σε περιβάλλον γραμμής εντολών(αν είχες βάλει και τον θυμάσαι,καλώς.Αν όχι....ασ' το).Εκεί γράψε chkdsk /r και πάτα enter.Aν είσαι τυχερός,θα διορθωθεί το πρόβλημα(λίγο δύσκολο,αλλά έτσι έχεις 1 περίπτωση να γλιτώσεις to windows repair που σου είπαν,διότι δεν είναι και η πιό ασφαλής διαδικασία για να δουλεύουν όλα όπως πριν...Άσε που είναι πιο χρονοβόρα.Αν όμως δεν γίνει τίποτα με το chkdsk,είναι όντως η τελευταία σου επιλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

washcloud δεν εννοώ κάτι τέτοιο. Μου έχει τύχει να το κάνει σε δική μου μητρική μετά από ζόρι (oc) και με clear cmos επανήλθε. Δεν έλειπε κάτι, ούτε είχε πάθει ζημιά κάτι. Ας το δοκιμάσει το παλικάρι, δεν έχει να χάσει τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..καλώς,δεν διαφωνώ ότι δεν είναι κάτι ούτε τραγικό,ούτε τραγικά δύσκολο να επαναφέρει κανείς το BIOS στις αρχικές του ρυθμίσεις..Δεν είναι όμως και το πιο αθώο,καθώς μπορεί να του γυρίσει σε ρυθμίσεις,που ΑΝ δεν ξέρει καν να πατήσει το del για να μπει στο BIOS,μπορεί να του ανοίξουν δουλειές με φούντες...Καθώς δε, "ξέρω" ότι αυτό είναι θέμα λειτουργικού(και ίσως και δίσκου κατ' επέκταση)-μιλάω για την "αδυναμία φόρτωσης" του αρχείου SYSTEM,αναρωτιέμαι που ακριβώς μπορεί το clear CMOS(BIOS reset δλδ)να βοηθήσει...Δεν αμφιβάλλω για την εμπειρία σου με το reset που έκανες,αλλά ΕΙΣΑΙ σίγουρος ότι αυτό ήταν το μήνυμα που έπαιρνες και δεν φόρτωναν τα win ; Και για το ότι όντως το reset που έκανες είχε να κάνει με την "επιδιόρθωση" του προβλήματος ;Πιο πιθανή θα μου φαινόταν η εξήγηση ότι "έφτιαξε από μόνο του"(ζαβλακώθηκαν παροδικά τα win-ίσως κάπου δεν διάβασε ο δίσκος)...

 

Τέλος πάντων,ΑΝ ξέρει "τί εστί BIOS",ναι,ας το κάνει,"δεν έχει παρά να χάσει τις ρυθμίσεις του"...:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Το πρόβλημα λύθηκε.

 

Αλλα τώρα έχω άλλο πρόβλημα. Κάποια αρχεία δεν ανοίγουν σε μερικούς φακέλους. Ενώ όταν το αρχείο που δεν ανοίξει το αντιγράψω στο desktop ανοίγει αρα τα αρχεία δεν έχουν καταστραφεί. Απο οτι κατάλαβα υπάρχει πρόβλημα με τους φακέλους που έχουν Ελληνικό όνομα. Τα pdf δεν μου ανοίγουν αλλα με τα txt για παράδειγμα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

 

Λογικά αν αλλάξω ονόματα στους φακέλους και τα βάλω αγγλικά θα φτιάξει αλλα αυτό θα ήθελα να το αποφύγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@washcloud: Το σκεπτικό σου είναι σωστότατο (θεωρητικά) και με τον ίδιο τρόπο σκέφτηκα κι εγώ τότε. Γι'αυτό έκανα ένα ωραιότατο format (αφού δεν άλλαξε τίποτα με το repair από το win cd) και αφού τελείωσε η αντιγραφή αρχείων από το cd και έγινε το πρώτο restart, αντίκρυσα και πάλι το ίδιο μήνυμα... Εκεί έκανα clear cmos και στο restart συνέχισε κανονικά η εγκατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν όντως έτσι έγιναν τα πράγματα kostasSTi.δεκτόν τότε και σηκώνω τα χέρια ψηλά...(πρώτη φορά θα είναι με τους υπολογιστές άλλωστε; :-D )

 

..Xthon,glad that yr problem λύθηκε,αλλά καλά θα έκανες εκτός από την ανακοίνωση της λύσης,να έδινες και καμμιά λεπτομέρεια,όχι μονο για την ικανοποίηση της παριέργειας μας,αλλά κυρίως για πιθανή εξυπηρέτηση μελλοντικού αναζητητή λύσης παρόμοιου προβήματος που ψάχνοντας θα φτάσει μέχρι εδώ...(σου έχει τύχει να ψάχνεις για κάτι που σε "καίει",και το τελευταίο ποστ που βλέπεις να λέει "εντάξει,το πρόβλημα μου λύθηκε"....μόνο;Μου έχει,και πίστεψέ με δεν ήταν καθόλου ευχάριστη εμπειρία....

Κι ΑΝ κατάλαβα καλά,λες ότι ο "λόγος",όπως "φαίνεται",που ένα pdf δεν ανοίγει(..ΜΟΝΟ τα pdf; ),είναι ότι βρίσκεται εντός ενός φακέλου με ελληνική ονομασία;Δηλαδή αν κάνεις CUT το αρχείο από το φάκελο και το αφήσεις εκεί απλά εκτός φακέλου,δίπλα του δηλαδή(δε μιλάω ούτε για COPY, ούτε να το πας στο desktop πχ),συμβαίνει αυτό που λές;Επίσης,το να μετονομάσεις ΕΝΑ μόνο έστω φάκελλο σε αγγλικά,το λύνει το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...