Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα αποσυνδέσεων με Netgear DG834G


kalexand

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα,

Έχω το εν λόγω ασύρματο modem/router εδώ και ένα μήνα. Ολά super μέχρι που τις αρχισε να μου αποσυνδέεται χωρίς λόγο.. Σκέφτηκα ότι ίσως η Forthnet κάνει εργασίες. Υπομονή μία-δύο μέρες.. μετά έβαλα πάνω το Siemens CL110. Όλα καλα. Ξαναδοκιμάζω το Netgear, τα ίδια.. Οι ρυθμίσεις του δεν έχουν πειραχθεί, το έλεγξα. Λέτε να τα φτυσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμη με αλλο firmware .και δεν ειναι οτι τα εχει παιξει.απλα το σιεμενς και το alcatel speedtouch ειναι οτι πιο στα8ερο υπαρχει και αντεχουν στις παραξενες γραμμες τις ελλαδος :P.επισης τσεκαρε οτι ειναι ολα καλα στο σπιτι με καλωδιωσεις φιλτρα οχι πολλα τηλεφωνα πανω στην γραμμη κτλ.εκτος αν αλλαξε κατι στην γραμμη καμια εργασια κτλ και εχει πεσει η ποιοτητα της γραμμης.αν 8ες τωρα μπορεις να πεις στην forthnet Να σου αλλαξουν προφιλ αλλα8α πεσει η ταχυτητα λιγο.αν τωρα 8ες το νετgear επειδη ειναι ασυρματο απλα βαλε τοsiemens Πανω στο netgear kai κανε το netgear na παιξει σαν access point αΠΛΑ αλλαζοντας του την Ip και κλεινωντας τον dhcp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιο άλλο thread προέτρεπε τους κατόχους του εν λόγω modem και συνδρομητές Forthnet 2Play να προβούν σε ανάβαθμιση του firmware της συσκευής, καθ' ότι αυτό επιλύει το πρόβλημα των αλλεπάλληλων αποσυνδέσεων. Το δοκίμασα και προσωπικά δεν άλλαξε κάτι.

 

Στη συνέχεια δοκίμασα να συνδέσω την τηλεφωνική γραμμή απευθείας πάνω στo modem παρακάμπτωντας το splitter. Ξανά τίποτα..

 

Αυτό που φαίνεται όμως μεχρι στιγμής -μη το ματιάσω- οτι επιλύει το πρόβλημα μου είναι η αλλαγή απο LLC se VC. 6 ώρες μετά και τα πάντα απολύτως σταθερα:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, κάποια στιγμή το γύρισα σε PPoA, LLC-based. Στην αρχή φάνηκε σταθερό, αλλα μετά απο μισή ώρα πάλι τα ίδια. Με το τεχνικό τμήμα που μίλησα μου είπαν με τίποτα PPoA, θα παρουσιάζει προβλήματα. Το γύρισα λοιπόν πάλι σε PPoE και λίγο μετα άλλαξα και το LLC se VC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το pppoa παει με vcmux και ειναι πιο αργο στην συγκεκριμενη περιπτωση .to pppoe παει με llc και ειναι το πιο γρηγορο.εσυ με forthnet παιζεις με pppoe/llc. pppoe/vc η pppoa/llc δεν ισχυουν.με παραξενεψε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xmm.. texnikes leptomeries de gnorizo, through trial-and-error omos kateliksa me PPoE/VC. edo kai 22 ores to paramikro provlima. einai ligo pio argo ap'oti to proigoumeno settarisma PPoE/LLC (to opoio thimizo epaize apsoga epi ena mina, alla ksafnika.. den..).

gia tou logou to alithes sou episinapto ta parakato screenshots:

post-35475-129062960665_thumb.jpg

post-35475-129062960666_thumb.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε pppoa /vcmux .β.μηπως ετυχε και παιζει σωστα???οπως επαιζες και κανονικα πριν καμποσο καιρο.γιατι λογικα οσο ξερω δεν πανε αυτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέα από το 'μέτωπο':

Δεν άντεξα πολύ, και εφόσονο το ppoe/vc έκανε περιέργια και στον poulino, το γύρισα πάλι σε ppoe/llc. Ξανά-μανά αποσυνδέσεις.. Όταν το γύρισα πάλι σε ppoe/vc δεν μπορούσε να επανασυνδεθει..

Τότε δοκίμασα να περάσω τη γραμμή απευθέιας πάνω στο router, παρακάμπτωντας το splitter (και μένοντας για καμποσο χωρίς τηλέφωνο), χρησιμοποιώντας το προτεινόμενο ppoe/llc. Όλα πολύ σταθερά ξανά και μεγαλύτερες ταχύτητες σύνδεσης:D Κατέληξα στο ότι μάλλον το splitter έκανε τη ζημιά, πήγα και πήρα άλλο και μέχρι στιγμής όλα super. Δεν ξέρω, αλλά εχω την πεποίθηση ότι αυτό έφταιγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλιως μπορει να φτεει και το τηλεφωνο να δημιουργει καποιο βραχυκυκλωμα πανω στην γραμμη και να στην ριχνει την γραμμη αερα και που.παντα οταν εχεις προβλξμα κανεις δοκιμη χωρις φιλτρα splitter χωρις κα8ολοιυ τηλεφωνα πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...